Bulvár

Českého lva dostal Hřebejk

 

Před vyhlášením cen Českého lva za rok 2004 vzniklo jisté napětí. Do popředí se dral film Ivana Fíly, Král zlodějů, o jehož české výrobě by se dalo diskutovat.

 

Akademie vyřešila věc šalamounsky.

Konkurenční a diváky favorizované Hřebejkovo Horem pádem si odneslo klíčové ceny a dostalo se tak na vítěznou stranu vah. Avšak Král zlodějů zůstal jen v těsném závěsu, jelikož poprvé v historii si odnesly dva filmy stejný počet sošek. V případě zápolení českých filmů vyrobených v průběhu roku 2004 to byly příznačně právě čtyři Čeští lvi pro oba zmíněné favority.

 

Za dlouholetý umělecký přínos českému filmu byla oceněna paní Stella Zázvorková. Publikum  Velkého sálu pražské Lucerny povstalo a jeho hlasitý potlesk letitou umělkyni možná zaskočil. Málem cenu upustila, ale nebyla by to profesionálka na jevištích, kdyby se z rozpaků nedokázala s noblesou „vymluvit“.
"Je to strašně těžká cena - málem mě porazila," řekla dojatá herečka a dodala: "Nevím, jak bych vám poděkovala. Vzpomínám často na pana Wericha. Ten říkal - stáří je strašná věc, ale je to jediná možnost, jak se udržet naživu."
 

Mistři režiséra Marka Najbrta, kteří byli nominováni v sedmi kategoriích, zabojovali úspěšně o vítězství v kategorii za nejlepší střih a herci tohoto snímku, Jan Budař a Klára Melíšková si odnesli sošku lva za výkony ve vedlejších rolích.

 

Sympatická Klára Melíšková přišla děkovat s křečí v obličeji.

Moderátor večera, Martin Zbrožek, jí přispěchal na pomoc. Bylo třeba ji podržet pravou stranu obličeje a jeho těsná přítomnost u sympatické herečky způsobila, že svoje díky musela křičet přes mohutný aplaus publika.

 

Martin Zbrožek pojal své moderátorství přesně tak, jak se očekávalo. Oceněným skákal do řeči a z komentování udělal show ze sedmdesátých let. (Jedním z mála, komu se podařilo promluvit, byl Jan Hřebejk, který se váhavě, ale zcela jasně otřel o naši politickou fraškovitou aféru...)

 

Zbrožek sám předesílal, že o vtip a trapnost nebude v průběhu slavnostního večera nouze. Jen otrlí televizní diváci, kteří se dokázali přenést přes úvodní chvíle ceremoniálu a televizor nevypnuli, se mohli dočkat několika více či méně zaimprovizovaných vtipů. Vše podporoval Petr Čtvrtníček z komentátorské lóže pražské Lucerny, který na vše nahlížel jako strnulý televizní hlasatel. Díky němu se diváci dozvěděli, kdy a kdo z oceněných slaví svátek, a sem tam byli ohromeni Čtvrtníčkovým universálním překladem z angličtiny.

 

Na pódium si Petr Čtvrtníček „odběhl“ jen jednou, a to při předávání ceny za nejlepší zvuk. Na úvod řekl, že zvuk je mnohdy to jediné, co z filmu zbude, když se člověk otočí na druhý bok. „Děkuji tedy všem zvukařům, kteří takto a dovedně občas změní televizní vysílání na rozhlasové…“

 

O hudební doprovod se během předávání cen postaral již obvyklý Okamžitý filmový orchestr Varhana Orchestroviče Bauera. Dirigent čekal na pokyny Martina Zbrožka, aby se na chvíli a pod vlivem rytmů orchestrů vždy pološíleně „rozklátil“. Většinu melodií zakončili již společně se zpěvem moderátorovým.

 

Zpěv tohoto hudebníka, herce a profesionálního improvizátora trapný nebyl, což dokázal v živém doprovázení stále noblesní zpěvačky Evy Pilarové. Jinak svému slibu o dostatku trapnosti dostál možná až příliš. Jakoby dokonal cestu danou jeho kolegou Duškem, který nastolil dříve originální úroveň provázení předávání cen České Akademie do jiné dimenze, ve které jde o to, kdo více snese, kdo toho více vydrží. Je to stále lepší než amerikanizovaný přístup plný noblesy a děkování bohu a matkám, ale možná by to mohl Petr Vachler s ostatními otci Českého lva zkusit příští rok zase jinak.

 

Český lev za rok 2004

 

 

NEJLEPŠÍ FILM
HOREM PÁDEM

NEJLEPŠÍ REŽIE
JAN HŘEBEJK - HOREM PÁDEM

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
PETR JARCHOVSKÝ - HOREM PÁDEM

NEJLEPŠÍ KAMERA
VLADIMÍR SMUTNÝ - KRÁL ZLODĚJŮ

NEJLEPŠÍ STŘIH
PAVEL HRDLIČKA - MISTŘI

NEJLEPŠÍ ZVUK
ZDENĚK TAUBLER - KRÁL ZLODĚJŮ

NEJLEPŠÍ HUDBA
MICHAEL KOCÁB - KRÁL ZLODĚJŮ

NEJLEPŠÍ VÝTVARNÝ POČIN
MILAN POPELKA - VATERLAND - LOVECKÝ DENÍK

HLAVNÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ - HOREM PÁDEM

VEDLEJŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
KLÁRA MELÍŠKOVÁ - MISTŘI

HLAVNÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
YASHA KULTIASOV - KRÁL ZLODĚJŮ

VEDLEJŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
JAN BUDAŘ - MISTŘI

DLOUHOLETÝ UMĚLECKÝ PŘÍNOS
STELLA ZÁZVORKOVÁ

DIVÁCKY NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ FILM
SNOWBOARĎÁCI

 

CENA SAZKY - 1. MÍSTO
MAREK EPSTEIN - AMEN SAM

   
07.03.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Kadla [*]

  ještěrka.ehp: Hm, to vypadá, že to s tímhle filmem bude stejně jako s Nudou v Brně - jsou lidi, kterým se děsně líbí a lidi, kterým se nelíbí vůbec. Já zase znám jen lidi, co byli z Horem pádem nadšení. Inu, svědčí to minimálně o tom, že ten film má něco do sebe.

  superkarma: 0 07.03.2005, 15:08:51
 2. [27] Rikina [*]

  Konikolec: "můžeme s tím nesouhlasit, to je asi tak jediné, co se proti tomu dá dělat" :-)))
  Emili25: co se čílíš, ono se nesmí říct něco proti ? Musí každej jenom chválit ? Vždyť si to dej klidně dvakrát, já ti to přeju...

  superkarma: 0 07.03.2005, 14:41:46
 3. avatar
  [25] Lhasa [*]

  Vzhledem k tomu, že tahle filmová cena je v českém filmařském rybníčku jediná, je i nejprestižnější Tudíž ať se nám to líbí nebo ne, už ten fakt, že "film xy získal Českého lva" na nás nějak zapůsobí... Na někoho tak, že si řekne "a jéje, komerční kravina", na někoho zase tak, že stůj co stůj ten film musí vidět, pokud ho už neviděl. Asi budu jedna z fakt mála, ale mně se Zbrožek líbil a Čtvrtníček ještě víc ("Milan Tománek má titul doktora filosofie... je to opravdu vynikající filosof.... je to opravdu vynikající večer..." ). I když chápu, že to je humor, kterej vyhovuje menšině.
  Zapomíná se totiž na jeden dost důležitej fakt. Českýho lva jako filmovou cenu, koncepci ceremoniálu, způsob nominace, to všechno vymyslel a hlavně investoval do toho Vachler. A jelikož je v téhle akci zakládající kápo, má pochopitelně i hlavní slovo v tom, kdo a jak bude večer uvádět A když mu vyhovuje Zbrožkův humor, konferuje to prostě Zbrožek...

  superkarma: 0 07.03.2005, 14:27:46
 4. [22] Rikina [*]

  Kousek jsem z toho viděla. Především, kdo je to, proboha, Zbrožek ? V životě jsem o něm neslyšela. Jestli je takový pořád, je to blbec. Dál - ono se nenatočilo víc než tři filmy ? Že si ty ceny rozebrali, jako by jiné filmy nebyly. Jestli si je zaslouží, to nechci pochybovat, žádný z těch filmů jsem neviděla, a ani tomu nerozumím - film se mi buď líbí nebo ne, a dál to nepitvám. Ale proč se kolem toho dělá takový rozruch - tři bezvýznamné filmy dostaly několik neméně bezvýznamých cen, chleba levnější nebude, a tady se z toho dělá opičárna jako při předávání Oskarů. No ale předchozí předávání lvů jsem taky neviděla, teď jsem se přesvědčila, že o nic nepřicházím, tak co, ať si to užijou ti, co se jim to líbí, a televize jde v nejhorším i vypnout.

  superkarma: 0 07.03.2005, 14:04:36
 5. avatar
  [21] Visnery [*]

  Zbrožek je opravdu Martin!

  superkarma: 0 07.03.2005, 13:26:46
 6. avatar
  [20] Camuska [*]

  Konikolec: jak v MF Dnes tak i v TV bylo videt, ze hodne zhubla, ale slusi ji to porad

  superkarma: 0 07.03.2005, 13:18:30
 7. avatar
  [19] Camuska [*]

  Mne se moc libilo moderovani M. Zbrozka vloni, letos uz to bylo slabsi, ale zase to vynahradilo komentatorske stanoviste a ukazka z telenovely natacene Sasou Gedeonem

  superkarma: 0 07.03.2005, 13:17:33
 8. avatar
  [16] Janinas [*]

  Také jsem se v sobotu dívala na předávání cen Českého lva, ale byla jsem velmi zklamaná výkonem "moderátora" Zbrožka, který mi připadal jako zfetovaný a na pokraji nervového zhroucení. Mám ráda humor například Jaroslava Duška, který Českého lva moderoval před několika lety. To byl opravdu skvělý výkon, který se dokonce dostal i na videokazety.
  Velkou radost mi udělalo ocenění filmu Horem pádem a cena pro Emílii Vašáryovou. Velmi dojemné bylo ocenění Stelinky Zázvorkové, při kterém celý stál a tleskal. To si za svoje herecké umění určitě zasloužila.

  superkarma: 0 07.03.2005, 12:43:26
 9. avatar
  [15] ještěrka.ehp [*]

  Kadla: Musím trochu oponovat - mě Horem pádem poměrně dost zklamalo a nevim o nikom, komu by se to vyloženě líbilo

  superkarma: 0 07.03.2005, 12:40:21
 10. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Já mám dost ráda absurdní humor, ale tohle jsem neviděla, byli jsme v kině ...můžu to tu říct??? ...na americkým filmu Cesta do země nezemě. Dámy, i když je to od tématu, velmi vřele doporučuju Já teda původně šla na pohádku, ale ta to rozhodně nebyla...

  superkarma: 0 07.03.2005, 11:34:06
 11. avatar
  [12] Salazarka Zmijozelová [*]

  Mě se to teda děsně líbilo! Byl trapnej - to jo, ale děsně vtipně! Zbrožek je fakt klasa a Čtvrtníček taky..prej Eva Janžurová ... a vůbec ty jejich hlody! Prostě kvalitka

  superkarma: 0 07.03.2005, 11:25:30
 12. [11] dofinka [*]

  Úroveň tohoto pořadu rapidně klesla po obsazení šíleného moderátora, jehož vystoupení bylo chvílemi opravdu dost trapné a z celého ceremoniálu udělalo estrádu. Ovšem pořadatelům jeho humora asi vyhomuje, proti gustu.....Koneckonců pořád lepší než funějící prace Petr Novotný, na jeho upocený čelo se fakt nedá dívat a o humoru nemůže být vůbec řeč.

  superkarma: 0 07.03.2005, 10:39:11
 13. [9] Hanule [*]

  Já se ho musím zastat - nám (celé naší rodině) se to opravdu líbilo. Naopak nemusím vidět ˇčeského Turka" Petra Novotného - jeho humor ve scénkách s P. Černockou , Y. Blanarovičovou atd. je ... (nemám slov).

  superkarma: 0 07.03.2005, 09:36:17
 14. avatar
  [8] Kadla [*]

  Taky lva nesleduji kvůli trapnému moderování. Nicméně jsem ráda za Horem pádem a Emílie Vašáryová si cenu za nejlepší ženský herecký výkon rozhodně zaslouží. Kdož jste neviděli, utíkejte do kina!

  superkarma: 0 07.03.2005, 08:39:32
 15. avatar
  [7] next_way [*]

  uprimne receno jsem to nevidela ani jednou a nejak me to ani nevadi.. jedine co o tom vim ze Varhan je pohodovej magor a ze ho zvuci David Hejsa:-) takze aspon jste meli fajn zvuk:-) (aspon neco ne:-) )

  superkarma: 0 07.03.2005, 08:18:36
 16. avatar
  [5] šája [*]

  Díky za tento článek, už léta Českého lva nesleduju právě kvůli způsobu moderování to není můj styl Takže jinak bych vůbec nevěděla, jak Český lev dopadl

  superkarma: 0 07.03.2005, 07:21:43
 17. avatar
  [4] jankucharo [*]

  Nyotaimori: při mnoha slovech Zbořka jsem chtěla reagovat jako Václav Postránecký v Černých baronech : mně se chce zvracet, já snad budu zvracet.... protože to bylo opravdu něco otřesného...a za to platíme ČT někřesťanských 75 Kč měsíčně a chtějí přidat...

  superkarma: 0 07.03.2005, 06:57:51
 18. avatar
  [3] Vivian [*]

  Českého lva jsem nesledovala, ale není Čtvrtníček náhodou Petr?

  superkarma: 0 07.03.2005, 00:29:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme