Bulvár

České zrzky, spojte se!

zrz

Co mají společného Gillian Anderson, Nicole Kidman, Aňa Geislerová, Pipi Punčochatá a čtenářka VeeDee? Jsou zrzky! Poslední ze jmenovaných si zapamatujte, ještě se k ní vrátíme.

Zrzky: Ohrožený druh!

Časopis National Geographic uvádí, že jen 2 procenta populace má přirozeně ryšavé vlasy. Podle jiných statistik je na světě zrzek a zrzounů 1 až 4 procenta. Vědecké prognózy pro nositele této zvláštní genetické mutace nejsou nikterak pozitivní – během několika desítek let vymizí přirozeně zrzavé vlasy z povrchu zemského.

Na to, že zrzky a zrzci jsou ohrožený druh stejně jako ryšaví orangutani, se snažila upozornit jedna australská zoo, která v rámci této kampaně zavedla rusovlasým vstup zdarma. Na tuto akci poutala i reklama, ta se ale setkala s negativním ohlasem právě ze strany cílové skupiny. Reklama byla stažena, ale vstup zdarma platí dál, a to dokonce i pro obarvené. „Zaměstnanci opravdu nebudou nikomu kontrolovat kořínky vlasů nebo příčesky,“ řekl novinářům šéf ochranářských programů zoo Kevin Evans.zrz

Právě proto, že je zrzek a zrzků tak málo, bývají často středem pozornosti. Tato odlišnost, především u menších dětí, může způsobit výsměch ze strany „normálních“ spolužáků. Právě na tomto základu staví Brigitte van Hengelová, která vede modelingovou agenturu zaměřenou na zrzky. Hengelová tvrdí, že zrzaví lidé mají především silné charaktery, neboť museli v dětství překonávat různé posměšky.

Kouzlo zrzek objevil i amatérský malíř Bart Rouwenhorst. Bart původně hledal rusovlasou modelku pro svou tvorbu, a tak si podal inzerát. Na inzerát odpovědělo tolik zrzek, že se rozhodl uspořádat hromadné setkání zrzavých. Od té doby se schází každoročně v nizozemské Bredě na konci léta. Letos se jich sešly tři tisíce. O zrzkách je známo, že většinou patří k těm fototypům, které mají problém se slunečním zářením – špatně se opalují a rychle se spálí. Jejich světlou pleť často zdobí pihy. A proto všichni zrzouni měli na svém srazu k dispozici vizážisty, kosmetičky i dermatology.

Pořadateli mezinárodního setkání zrzků se podařilo vytvořit nový rekord v počtu zrzavých lidí na jednom místě. Ten ale nemůže být zapsán do Guinnessovy knihy rekordů právě kvůli podezření z rasové diskriminace. Editoři totiž odmítají uznávat rekordy založené na rasových charakteristikách.zrz

České zrzky, spojte se!

Tímto se pomalu dostáváme k samému jádru dnešního článku. Mezi čtenářkami Ženy-in je bezesporu mnoho rusovlásek. Jednou z nich je i VeeDee, která se inspirovala právě zmíněnou nizozemskou akcí a založila na komunitním serveru Facebook českou skupinu pro zrzky, kde si uživatelé mohou společně vyměňovat své zkušenosti, zážitky, slasti i strasti se svou neobvyklou barvou vlasů. A v budoucnu možná proběhne sraz zrzků i u nás v Česku. Předčí svého holandského bratříčka? Zakladatelce skupiny jsme položili pár otázek.

VeeDeeJste zrzka?
Ano, jsem přírodní zrzka. :-)

Kolik osobně znáte zrzavých lidí? Teoreticky by jim moc být nemělo, protože na stránkách skupiny uvádíte, že zrzavých je v populaci 1–4 %. A prakticky?
Osobně jsem jich již za život pár potkala. Když nepočítám mého bratra a mamku, měla jsem i spolužačku ve třídě na základní škole zrzavou. Asi to byla náhoda, že jsme se takhle sešly. :-) Některé články uvádějí, že je nás na světě jen 1 %, některé říkají, že až 4 %. Nejvíc jich je prý v Irsku a Skotsku, což můžu potvrdit. Ve Skotsku jsem potkala spoustu zrzavých.

Jednou z nejslavnějších zrzek je bezesporu Nicole Kidman. Líbí se Vám?
Nicole Kidman je krásná žena a výborná herečka. Jen je škoda, že se často obarvuje na blond, zrzavé vlasy jí sluší mnohem více.

Co vás vedlo k založení skupiny zrzek a zrzounů a jaký jste si stanovila cíl při jejím zakládání?
Inspirovala mě zpráva o srazu přírodně zrzavých v Holandsku. Říkala jsem si, že to není špatný nápad. Zajímalo by mě, kolik nás v České republice přírodně zrzavých vlastně je. Cíl při zakládání? Kromě toho sdružit co nejvíce zrzavých určitě to, že si můžem vyměňovat naše zkušenosti a strasti. V kolektivu vždy zrzaví tak trochu vyčnívají. Je známo, že dříve se na zrzavé všelijak pokřikovalo, proto již diskutujeme v diskuzi Mé zrzavé vlasy a poznámky z okolí. :-) Další takovou vizí je uspořádat podobný sraz jako v Holandsku - pokud se nás tedy sejde dost, zatím je ve skupině pouze 38 členů. Ale to se teprve ještě uvidí. Je také možnost se společně vydat příští rok na onen sraz do Holandska, který je prý každoroční. :-)

Pro koho je skupina určena, už podle názvu víme. Ale zkuste to upřesnit. Může vstoupit přírodní zrzoun obarvený třeba na blond, nebo dejme tomu brunetka obarvená dozrzava? A co úplně speciální barva, kterou dnes nosí nespočet lidí, včetně mě - červená? Budete tolerantní i k nim? Nebo jste se zaměřila převážně na přírodní zrzky a zrzouny s původní barvou vlasů?
Ráda bych, aby ve skupině byli opravdu pouze přírodní zrzky a zrzouni - jedině tak můžeme zjistit, kolik nás skutečně je. Proti těm, co se na zrzavo či červeno obarvují, vůbec nic nemám. Naopak, díky tomu, že se ženy začaly na zrzavo přebarvovat, ubylo onoho pokřikování. A pokud se praví zrzouni přebarvují na blonďáky či brunety, nevadí. Věřím, že se ke své přirozené barvě zase někdy vrátí. :-)

Do skupiny zrzavých se můžete přidat ZDE.

Jste zrzka? Znáte nějakou? Líbí se vám zrzavé vlasy? Šla byste na sraz rusovlasých?

   
29.09.2009 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] kyka [*]

  Jsem přírodní zrzka a mám podobné zkušenosti jako psala

  VeeDee. V dětství musel mít člověk tvrdší lokty a později všichni začali závidět. Je ale pravda, že díky zkušenostem ze školy jsem se naučila ničeho se nebát a být na své vlasy pyšná. Jen lituju, že dcerka má blond vlasy po manželovi, zrzavá slečna by se mi líbila Sml16

  superkarma: 0 03.10.2009, 15:40:13
 2. avatar
  [14] Solei [*]

  Jak jste přišli na to, že Anderson nebo Kidmann jsou zrzky?

  superkarma: 0 30.09.2009, 14:13:16
 3. avatar
  [13] AppleLady [*]

  Sama sem přirodni..Sml32 Vyzkoušela sem ruzne barvy..a trošku se mi začali třepit konečky..tak sem zašla ke kadeřnici..zastřihnout..a na hlavu si dala opět zrz...nechavam rust..a uživam si svoji barvu opět..Sml67

  superkarma: 0 30.09.2009, 12:25:06
 4. avatar
  [12] maat [*]

  znám jich docela nad průměr. ze třech sousedících vsí tři rodiny, každá cca o 6 - 10 zrzcích.obvzlášť ty holky z jedné jsou nádherné.na tancování s námi chodila paní, ta měla vlasy na zadek, v takové té nádherné blonďato zrz.Můj děda byl zrzavý, já jen jako malá a jen krátce.Momentálně mám takovou růžovozrzavou barvu, jak se vymyla červená.Ale když jsem měla odrostlé vyšisované vlasy, tak jsem měla slabě zrz nádech.

  superkarma: 0 29.09.2009, 23:29:24
 5. avatar
  [11] Dante Alighieri [*]

  Záleží na tom, jaký odstín zrzu to je. Já mám nejradši, když už to jde skoro do hněda. Sml16

  superkarma: 0 29.09.2009, 13:56:30
 6. avatar
  [10] dazou [*]

  Petrushe — #6 to jsme na tom stejne.

  ja si vlasy barvim do odstinu podle nalady. od blond po cernou.

  superkarma: 0 29.09.2009, 13:46:45
 7. [9] vomagi [*]

  Můj bratr je zrzavý Sml30  a má dcerka má krásný nádech na zrz Sml16

  superkarma: 0 29.09.2009, 13:19:32
 8. avatar
  [8] Gwendylon [*]

  Po dětské blond mi vlasy zezlátly a pak přírodně zrezly. Bohužel, po lécích už mám jen tmavě mahagonové přecházející do kaštanu a tmavne to víc a víc Sml31

  superkarma: 0 29.09.2009, 13:14:13
 9. [7] Lilly anne [*]

  Znám nejspíš jednoho - spíš potkávám - nevím, jak je na tom z vlasama, jen že je má hrozně krátký, ale zato vlastní dlouhý zrzavý plnovous Sml59. Vypadá to supr, beze srandy.

  Rozhodně se mi zrzavé vlasy líbí, párkrát jsem i zkusila přeliv, ale přestože jsem také světlá pihatka (jinak blond), nějak mi to nesedělo Sml15.

  superkarma: 0 29.09.2009, 13:01:40
 10. avatar
  [6] Petrushe [*]

  No, já jsem od přírody narezlá, ne typická zrzka a nikdo z rodiny zrzavý není, jen otec, když si nechá narůst vousy, tak je má rezavé...takže asi po něm a když po něm, tak doslova - jsem dole zrzavější než nahoře Sml30 Ale hlavu si dobarvuju hennou, je to tak výraznější...

  Mám kamarádku, která měla husté zrzavé vlasy pod zadek...no Rusalka...a jednou to ostříhala nakrátko a od té doby je neměla delší jak po ramena...Pak jsem znám ještě jednu slečnu s tmavou rudou kudrnatou hřívou a možná bych si vzpomněla ještě na někoho.

  Možná šla..

  1. na komentář reaguje dazou — #10
  superkarma: 0 29.09.2009, 12:17:38
 11. [5] bubu01 [*]

  přitel je od narození zrzavý a pihatý a naše zlatíčko jse nám narodilo hnědé oči a tmavé vlásky a žádné pihy   a to jse chtěli zrzavouholčičku .

  superkarma: 0 29.09.2009, 12:12:57
 12. [4] Goldenhair [*]

  jsem přírodní zrzka s dlouhými kudrnatými vlasy, v dětství jsem znala v celém městě ještě 1 přírodní, dneska už připadá na 1 přírodní zrzku 10 obarvených Sml68 jako malé dítě jsem si užila svoje, ale nelituju toho, ostré lokty se mi hodí dodnesSml31Sml52 obarvit bych se nikdy nenechala, jsem na svoji barvu pyšná a kdykoli přijdu k nové kadeřnici nebo kosmetičce, tak ony jenom hlasitě závidíSml57Sml57Sml57 

  k článku podotýkám, že jste zapomněli napsat, že zrzky jsou hodně vášnivé Sml46Sml57

  superkarma: 0 29.09.2009, 08:04:09
 13. avatar
  [3] *modrá [*]

  jedna taková zrzka si odvedla mého exdebila....napřed bych jí byla nejraděj nakopala prdel, dneska už jí blahořečím a přeju jí dlouhej život s debilem....ať žijou zrzky !Sml57

  superkarma: 2 29.09.2009, 07:46:53
 14. [2] Anime Otaku [*]

  Zrzka jsem byla asi tak do 3let, potom mi vlasy bohužel ztmavly, ale bledá pleť, pihy a sklony ke spálení mi zůstaly...

  superkarma: 0 29.09.2009, 07:32:02
 15. avatar
  [1] Kačena1 [*]

  Zrzky se mi moc líbí Sml29

  superkarma: 0 29.09.2009, 05:15:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme