První námořní přístav v Čechách, znělo mi hlavou kouzelné zaříkadlo, když jsem se z teplé vyhřáté kanceláře paní starostky Bártové vydala vstříc svému objevu, konečně HO uvidím! Ta chvíle konečně nastala….

nnn

Po příjemné návštěvě vyhřáté kanceláře a dokonalém navigování, které mi paní starostka Bártová poskytla, jsem si to z duchcovské radnice, která se nachází přímo na hlavním náměstí, namířila rovnou za svým nosem. Pršelo, v rukách jsem třímala foťák, přiznám se, že na vodní hrátky a moře jsem zrovna náladu neměla, raději bych zakotvila v malebně vyhlížející kavárně na náměstí s příznačným názvem Café Casanova…nenechala jsme se ale zlákat a dala se na výšlap.

vvv

Cestou jsem potkala pár osob, které kolem náměstí venčili své psisko a tak jsem neváhala a optala se jich: Co oni a duchcovský mořský sen? Jak se jim líbí?

Je to super nápad, nedávno jsme marinu dostavěli, na Liptickou vyhlídku chodím na procházky se psem, je to fajn místo!“ Petra (18 let).

„Tady má být přístav? No něco sem o tom slyšel, ale přijde mi to jako kokotina! Město by se mělo věnovat důležitějším věcem!“ Jaroslav (60 let).

Jasně, že o tom vím, už nosím na místečko mušličky…bude to super, jednou se tam budou moje děti cachtat.“ (Jana 18 let).

To myslíte tu kravinu s mořem? Tak to je teda pěkná hovadina, paninko! Chudák Casanova, se obrací stoprocentně v hrobě!“(Václav 60 let).

mmm

Paní starostka nelhala, cesta vedla z náměstí z lehkého kopce a pak už jsem následovala svůj instinkt. Společně se mnou se na místo Liptické vyhlídky trousilo pár pejskařů, ale k samotnému vrcholu mě nedoprovázeli. Přeci jen počasí toulkám dnes moc nepřálo...Štěrková cesta, na kterou jsem asi po deseti minutách chůze narazila, a zalesněná okolní krajina nedávala tušit žádné vyhlídce, natož přístavu. Ujistila jsem se tedy, zdali jdu správně: „Prosím vás, tady kousek by měl být námořní přístav, je to tak?„Jistě, jen tady musíte zahnout doleva, to je naše chlouba, jste tu poprvé?“ Odvětila mi milá starší paní tmavé pleti. „Ano, já se jdu podívat na ten váš námořní přístav, budu o tom psát, víte…“ Paní se na mne velmi mile usmála, spráskla ruce a říká: „Děvenko, tak to nám ihned dejte vědět, až vám článek vyjde, Duchcov bude konečně slavný, nejen kvůli Casanovi. No to už se teda těším!

v

Musím se přiznat, že ačkoliv jsem věděla, do jaké lokality se na svůj výlet vydávám, byla jsem místním obyvatelstvem velmi překvapena, Nejen, že na mne byl každý milý, ale kohokoliv jsem potkala, hlasitě mě pozdravil. Chvilku jsme si říkala, zda mám na hlavě napsáno „redaktorka z PRAHY“, ale pak mi došlo, že se přeci jedná o základní lidskou slušnost, která by mě neměla ani v nejmenším udivovat….

vvvvv

Cesta začala lehce stoupat, v dálce se dalo tušit kutání horníků z dolů a já věděla, že už se blíží velké finále…asi po pěti minutách, když jsem dorazila na místo určení, jsem si teprve uvědomila, že je to ONO. Pergola, kterou zaštitovala informační tabule, co vše prospěšného pro Duchcov konají Severočeské doly, mně nechala naprosto chladnou. Pršelo a já jsem se ocitla na dřevěné maríně, kterou lemoval písek. Kde nic, tu nic…marína uprostřed ničeho. Výhled byl toho dne naprosto nulový a já jsem si své špinavé tenisky zarývala do bahna a písku. Sedla jsem si a …“Co tady děláte?“ ozvalo se za mnou a já nadskočila strachy. „Jen sem si to sem přišla vyfotit, proč se ptáte?„To já jen tak, že v tak hnusným počasí lezete sama na marínu…je tady teď nová, to je náš přístav!“ Řekl hrdě muž, který s největší pravděpodobností pracoval v blízkých dolech. „No, víte, mě zajímá, jak to tady vypadá, ale není nic vidět, tak jsem lehce zklamaná.“Nemusíte bejt zklamaná, stejně tady nic k vidění není, jen doly, ale ten náš přístav, ten je skvělěj, dívejte..“

ggg

V tu chvíli mi došlo, že vůbec nejde o to, jak si kdo z nás Duchcovskou marínu představuje, vůbec nejde o její rozměry a o to, že se jedná o pár sešroubovaných prken, které lemuje písek. Duchcovská marína a celý její podtext, ať už je jakkoliv bláznivý, spojuje lidi a dává jim naději. Naději na budoucnost.

vvv

„Líbilo se vám?“ Zeptala se mě paní starostka Bártová, když jsem dorazil zpět na náměstí. „Jasně, paní starostko, jedním slovem originál, už kupuju jachtu!“ „Tak to jsme dvě, hlavně ať zmákneme kapitánský zkoušky.“ Odvětila mi paní Bártová a hodila mě zpět na vlak směr hlavní město Česka…

Ať už v Česku moře bude, nebo ne, vymyšlené je dobře. A o to jde!

Čtete také:

Reklama