Rodina

České mámy si přejí rodit přirozeně!

Současná česká společnost upírá svou pozornost k těhotenství a porodu více než kdykoli předtím. Porodnost klesá a v této souvislosti je těhotenství a porod v životě ženy jedinečným a neopakovatelným zážitkem.

Více než třetina žen (na Moravě dokonce 51 %!) touží po co možná nejpřirozenějším porodu v porodnici, dvěma třetinám maminek - přesně 63 % - není v porodnici umožněno prožít první společné okamžiky se svým dítětem. Celá pětina žen pak není spokojena s nemocničním prostředím nebo přístupem personálu - vyplývá z nejnovějšího průzkumu BabyMonitor, který mezi 6500 českými maminkami provedl nezávislý rodičovský portál Babyweb.cz.

porod

Jihlavská nemocnice otevřela unikátní porodní pokoje a odstartovala projekt Přirozený porod v porodnici

Porodnice jihlavské nemocnice slavnostně otevřela za účasti ministra zdravotnictví a zástupců Kraje Vysočina čtyři nové porodní pokoje, které nabídnou rodičkám ideální rodinné prostředí pro porod. Ministr Leoš Heger vyjádřil podporu iniciativě Přirozeného porodu v porodnici slovy: „Velmi vítám projekty, které usilují o humanizaci českého porodnictví a zlepšují nejen prostředí, ale také přístup personálu a kvalitu služeb.“Pokoje s barevnými tapetami na stěnách, vybavené moderním nábytkem a tlumeným osvětlením navozují pocit útulnosti a bezpečí domova. MUDr. Milan Svojsík primář dětského oddělení nemocnice Jihlava k tomu dodává: „Byly bychom rádi, aby se naše domácí porodní pokoje staly akceptovatelnou a bezpečnou alternativou pro ženy, které uvažují o porodu doma.“

„Hlavním cílem projektu domácích porodních pokojů a iniciativou Přirozeného porodu v porodnici je nabídnout budoucím maminkám přívětivé prostředí v kombinaci se vstřícným přístupem zdravotníků, s respektem k individuálním potřebám rodiček i tempu porodu. Díky přirozenému prostředí jsou rodičky psychicky i fyzicky uvolněné, porod probíhá klidně a s nižším rizikem případných komplikací,“ komentuje aktivity porodnice primář gynekologicko-porodnického oddělení prof. MUDr. Aleš Roztočil CSc.

Startuje iniciativa PŘIROZENÝ POROD V PORODNICI

porod„Smyslem projektu PPP je šíření myšlenky, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence při zachování co nejintimnějšího prostředí, bez rutinních lékařských zásahů,“ říká výkonná ředitelka Babyweb.cz Adéla Stolaříková a dodává: Desaterem přirozeného porodu v porodnici, chceme zásadním způsobem přispět ke změně praxe v českých porodnicích a změně vnímání porodu od série lékařských zákroků zpět k přirozenému procesu.“

Alarmující jsou objektivní statistiky z českých porodnic. Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje v konkrétním zdravotnickém zařízení provedení epiziotomie (nástřihu hráze) v poměru 10 procent z celkového počtu porodů*, ve Švédsku, Holandsku a ve Velké Británii se hodnoty pohybuji pod hranicí 10 procent, v České republice se míra provádění tohoto zákroku blíží hranici 40%*!

Porovnáním zahraničních statistik a doporučení mezinárodních organizací a iniciativ např.: Světové zdravotnické organizace (WHO), mezinárodních iniciativ ENCE, IMBCO a dalších, sestavil Babyweb.cz Desatero přirozeného porodu v porodnici, na základě kterého bude tento nezávislý rodičovský portál udělovat jednotlivým porodnicím certifikaci PPP. Adéla Stolaříková dále upřesňuje: „Tuto certifikaci může získat kterékoli zdravotnické zařízení, které se přihlásí do projektu a splní požadovaná kritéria.“

V desateru PPP je kladen důraz především na vstřícnou komunikaci, individuální přístup k rodičce a respektování její intimity, rušení poplatků za přítomnost blízké osoby u porodu, ať už je to nastávající otec, kamarádka, dula nebo porodní asistentka. Zásadní je také podpora rané vazby kůže na kůži a nepřetržitého kontaktu matky a novorozence. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Jihlava, je prvním zdravotnickým zařízením, které se zavázalo dodržovat Desatero přirozeného porodu v porodnici ve snaze získat certifikát PPP. Porodnice se již delší dobu snaží o individuální přístup k rodičkám, podporuje ranou vazbu matky a dítěte a porodní asistentky zde vedou samostatně porody ve 40 procentech případů. Toto číslo výrazně převyšuje celorepublikový průměr.

Babyweb.cz bude shromažďovat a zpracovávat data od rodiček - jejich spokojnosti s kvalitou poskytované péče prostřednictvím online dotazování a jednotlivým porodnicím, které se do projektu zapojí poskytovat cennou zpětnou vazbu. Udělení certifikace PPP je podmíněno nejen úspěšným hodnocením porodu v jednotlivých bodech desatera ze strany rodiček, ale i požadavkem na splnění přesně definovaných odborných kritérií. „Certifikát získá jen ta porodnice, která uspěje v subjektivním hodnocení rodiček, a která bude vylepšovat ukazatele sledovaných zákroků, aby se přibližovaly doporučením Světové zdravotnické organizace a dalších mezinárodních organizací. Například požadujeme ročně minimálně 10 procentní pokles u provádění epiziotomie, říká Adéla Stolaříková z Babyweb.cz.

Povinností certifikovaného zařízení bude zlepšovat ukazatele u těchto výkonů:

Epiziotomie - každý rok pokles počtu episiotomií min. o 10% nebo dosažení hranice 30% z celkového počtu porodů.
Epidurál - porod s epidurální analgezií pod 5% z celkového počtu fyziologických porodů (nevztahuje se na porody císařským řezem).
Oxytocin - každý rok pokles podání oxytocinu min. o 10% nebo dosažení hranice 30% z celkového počtu podání.
Císařský řez - každoročně pokles počtu císařských řezů oproti předchozímu roku.
Fyziologický porod vedení porodní asistentkou - každý rok nárůst počtu porodů vedených porodní asistentkou min. o 10% nebo dosažení hranice 60%.

Součástí nově rekonstruovaného porodnického oddělení je také edukační místnost, kde bude probíhat příprava budoucích maminek na porod. I tato místnost je zařízena v „domáckém“ stylu a součástí předporodní přípravy je prohlídka domácích porodních pokojů. Výhodou předporodní přípravy je mimo jiné i to, že rodička přichází do prostředí, se kterým se už dříve důvěrně seznámila a není pro ni cizí. Na porodnickém oddělení nechybí ani operační sál, který navazuje na domácí porodní pokoje. Také dvě vyšetřovny a chodby nově opraveného porodnického oddělení připomínají byt a nikoliv zdravotnické zařízení - zdobí je barevně laděné tapety a desénový nábytek. Celková rekonstrukce stála 8 milionů a z větší části ji hradil zřizovatel Nemocnice Jihlava - Kraj Vysočina.

Zdroje:
*Péče v průběhu normálního porodu: praktická příručka, Zpráva technické pracovní skupiny, Světová zdravotnická organizace, Ženeva, Odbor reprodukčního zdraví a výzkumu
**(38%) ÚZIS ČR
http://www.facebook.com/pages/Babywebcz/144606044229

   
01.03.2012 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [47] tarzan123 [*]

  nemocnice-odborníci!

  superkarma: 0 11.03.2013, 13:30:28
 2. [45] free [*]

  Za mých let to nebyla a současným rodičkám to přeju.

  superkarma: 0 02.03.2012, 19:17:45
 3. avatar
  [44] *Lefff* [*]

  risina — #43 Risino,

  přirozený porod je obecně porod bez lékařských zásahů. Spontánně se rozběhne a běží sám, bez urychlování oxytocinem, bez píchnutí vody, bez nástřihu atd. Rodičce se nevnucují rutinní procedury (klystýr, holení), má volný pohyb po celou dobu 1. doby porodní a na 2. dobu porodní si vybírá polohu spontánně sama (tzn. nikdo ji nemanévruje na porodní lůžko do lehu nebo pololehu s nohama ve vzduchu nebo na žlábcích), miminko se dává mamince na břicho nebo na prsa (dle délky pupeční šňůry), pupečník se nechává dotepat, miminko se přikryje spolu s maminkou holé tělo na tělo (kontakt kůže na kůži je důležitý) a nechají se v klidu seznamovat, aniž by je někdo rušil nebo dokonce od sebe odděloval (což dodnes běžně děje). Ošetření miminka se odehrává přímo na matčině těle, pokud možno až za nějakou dobu, žádné okamžité odnášení, vážení, měření, mytí pod kohoutkem, drbání zbytků mázku, oblékání, řízené zkoušení přiložit k prsu. Prostě klid a pohoda pro oba - pokud matku a dítě nikdo neruší, vyplavuje se jim do oběhu spousta hormonů (hlavně přírodní oxytocin, který působí jinak než uměle dodávaný), díky nimž se miminko rychleji adaptuje na nové prostředí, maminka zapomíná na porodní bolest a nepohodlí, oba se do sebe zamilovávají, maminka má nastartováno k lepšímu spuštění laktace atd. Jakýkoli zásah zvenčí tyto přirozené procesy narušuje a komplikuje.

  Jistěže je někdy potřeba zásah, když se během porodu něco zvrtne, ale praxe je bohužel taková, že i u dobře běžících porodů a zdravých donošených novorozenců je rutinních postupů, bez kterých by se porod obešel, nebo které by mohly počkat, až moc.

  superkarma: 1 02.03.2012, 08:48:24
 4. avatar
  [43] risina [*]

  Víte, co je zajímavý? Rodila jsem třikrát a dodnes nevím, jestli přirozeně. Co to vlastně znamená?

  1. na komentář reaguje *Lefff* — #44
  superkarma: 0 01.03.2012, 23:25:23
 5. avatar
  [42] vmarta [*]

  Ja nevím, ale v nemocnici má člověk jistotu .....

  superkarma: 0 01.03.2012, 22:53:59
 6. avatar
  [41] kareta [*]

  jedině císařský řez!

  superkarma: 0 01.03.2012, 22:52:47
 7. avatar
  [40] peetrax [*]

  Nějak jsem o tom nepřemýšlela, ale myslím, že bych si určitě nevybrala císaře jen tak z rozmaru a že je to pohodlný nebo in nebo kdoví, co ještě - je to operace jako každá jiná se všemi riziky. Po nedávných zkušenostech si svého zdraví vážím o něco víc než předtím a chovat se rizikově jen tak z plezíru - tak na to se mám mooc ráda. Sml24

  superkarma: 0 01.03.2012, 22:52:09
 8. avatar
  [39] řinka [*]

  Tak to máš teda divnej názor.Zřejmě máš strach z porodu,a dítě klidně vidět až za tři dny,že si ho doma užiješ ještě dost?

  Dalšího komentáře se zdržím,raděj ani dítě nemějSml68

  superkarma: 1 01.03.2012, 22:49:52
 9. avatar
  [38] HankaPU [*]

  Jsem pro co nejpřirozenější průběh porodu...pokud to jde. Ale raději v nemocnici Sml50 Sml72.

  superkarma: 1 01.03.2012, 22:21:33
 10. avatar
  [37] hubajda [*]

  doginka — #31 hola pravda a kor u nas ve Znojme nikdy vice

  superkarma: 0 01.03.2012, 22:05:08
 11. [36] Jala [*]

  Určitě jsou mezi porodnicemi ještě dnes velké rozdíly, ale myslím, že je to nesrovnatelné s tím, jak to bylo dřív. Takže přirozené porody ano, ale určitě pod odborným dohledem. Určitě ne doma.

  superkarma: 0 01.03.2012, 22:04:48
 12. [35] martasko [*]

  tak já bych si sama vybrala císaře, ale to bohužel ještě nelze Sml30 po prvním porodu jsem byla tak ko, že jsem na malou stejně žádnou energii neměla, sedět jsem nemohla ještě snad 3 týdny a bylo to fakt krušný ... druhá holčička už byla lepší, ale taky se narodila jen rok a čtvrt po první Sml16. Jinak ale doktora jsem na viděla jen když mě přijímali a pak až téměř při šití, páč když jsem začala fakt jako rodit, tak ho zrovna jako na potvoru nemohli sehnat Sml80Sml57

  superkarma: 0 01.03.2012, 21:41:40
 13. avatar
  [34] paníliška [*]

  OlgaMarie — #9 A to proč? Rodička nejí, nemyje se a nepoužívá čisté prádlo?

  superkarma: 0 01.03.2012, 21:22:52
 14. avatar
  [33] macasev [*]

  O tom už se nějaký pátek mluví. Já rodila před 16,5 a 14 lety ve Šternberku a obě děti jsem měla ihned po narození na břiše a po nezbytném umytí a oblečení mi je hned dali na pomazlení a nakojení ještě na sále a odnesli si je  jen na dobu kdy mě převáželi na pokoj pak jsem je měla zase u sebe. Takže super už tehdy.

  superkarma: 0 01.03.2012, 19:36:10
 15. [32] Saritka [*]

  Jsem také pro porod v nemocnici. Když se něco pak stane, tak to stéjně musí řešit nemocnice.Sml16

  superkarma: 0 01.03.2012, 17:00:04
 16. [31] doginka [*]

  To je dobré řešení. Já ale vidím největší problém v chování personálu,kdyby to se zlepšilo v každé nemocnici, hned by ubylo i domácích porodů

  1. na komentář reaguje hubajda — #37
  superkarma: 0 01.03.2012, 16:54:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Trefa [*]

  Trefa:jsem pro porody v nemocnici vime co se stalo tento tyden,hruza.

  superkarma: 0 01.03.2012, 15:55:53
 2. avatar
  [29] ekleinovka [*]

  Pod lékařským dohledem,to ano - ale já už děti mám....císařem....

  superkarma: 0 01.03.2012, 13:50:08
 3. avatar
  [28] Kytinkak [*]

  onohlo — #11 ani já ne, a to už je pěkný pátek zpět

  superkarma: 0 01.03.2012, 12:38:54
 4. avatar
  [27] Kytinkak [*]

  onohlo — #11 ani já ne, a to už je pěkný pátek zpět

  superkarma: 0 01.03.2012, 12:38:54
 5. avatar
  [26] Makynka [*]

  OlgaMarie — #9 Naopak se od ledna preventivně ještě zdražil,akorát se nám zrovna na nový rok narodil prcek. Ale byl tak rychle venku, že manžel nestihl zaplatit za otce u porodu, tak se to vyrovnalo Sml30

  superkarma: 0 01.03.2012, 12:34:14
 6. [25] holubova [*]

  přirozený porod pod lékařským dohledem určitě

  superkarma: 0 01.03.2012, 12:28:20
 7. [24] FAXÍK [*]

  přirozeně a v nemocnici pod odborným dohledem souhlasím Sml22

  superkarma: 1 01.03.2012, 11:50:06
 8. avatar
  [23] tepito [*]

  Rodila jsem 3x v liberecké porodnici-ani jednou jsem nebyla spokojená...Je to už pár let,ale asi se toho moc nezměnilo.Sml80

  superkarma: 0 01.03.2012, 11:38:28
 9. [22] lenzden [*]

  to já viděla svého syna až po týdnu, odvezli ho do jiné nemocnice zbytečně a mě nechali jinde a za týden mi řekli ať si ho někdo z rodiny vyzvedne, já ještě byla pořád v nemocnici a dítě bylo 35km ode mě a  mi neměli v té době ještě auto

  superkarma: 0 01.03.2012, 11:08:58
 10. [21] lenzden [*]

  OlgaMarie — #9 zrušení poplatků by bylo nejlepší

  superkarma: 0 01.03.2012, 11:01:55
 11. [20] macamala [*]

  dadma — #18 Jsem stejného názoru, že císařský řez jen proto, že se mi nechce rodit normálně, i když bych mohla, je velká kravina. Sestra musela rodit císařem, ačkoli do poslední chvíle bylo vše bez problémů a vůbec si nemyslela, že bude muset rodit císařem. Vzpomínám na první den po porodu. Ona rozřezaná, kapačka v ruce, sotva se hýbala a sestra ji přinesla malého, aby ho přiložily a mohla začít kojit. Nemohla se přes boleste pořádně přetočit. Vedle byla maminka po normálním porodu a byla fyzicky na tom lépe. Doma pak ségra ještě si stěžovala, že při přenášení malého má bolesti. Je to prostě operace, po operaci lidé odpočívají, ale mamina se musí starat.

  superkarma: 1 01.03.2012, 10:52:40
 12. avatar
  [19] *Lefff* [*]

  Právě váhám mezi Neratovicemi a Mělníkem - tam jsou více nakloněni přirozeným porodům než v kterékoli z šesti pražských porodnic. Nejradši bych rodila ve Vrchlabí, ale bojím se, že bych to nemusela stihnout (řetí porod). Kéžby v Praze byla porodnice, kde není standardem manévrovat rodičku do lehu nebo pololehu na křesle, píchat oxytocin na vypuzení placenty a po pomazlení s miminkem miminko okamžitě sebrat k vyšetření, vykoupání a šoupnutí na novorozenecké, kam se za ním dostane maminka v lepším případě za 2 hodiny strávené na sále, v horším po třeba 6 nebo dokonce více hodinách, kdy čeká, až se pro ni uvolní místo na šestinedělí (čerstvá zkušenost kamarádky z pražské porodnice).

  Můj sen je zažít porod naprosto přirozený - bez jakéhokoli zásahu, jen s porodní asistentkou a manželem, v příjemném, nerušivém prostředí. Mít miminko nepřetržitě u sebe a s vyšetřeními počkat minimálně "zlatou hodinku".

  superkarma: 2 01.03.2012, 10:31:53
 13. [18] dadma [*]

  Určitě je lepší pokud tomu něco nebrání rodit přirozeně.Je to bolestivé ,únavné,ale pocit pak hezký,když vidíte to mrně.Pokud jsou indikovány komplikace ,tak císařský řez je nutný,ale nechat si rozříznou břicho jen proto ,že mám strach z porodu je blbost.Jedna moje známá, lékařka,si domluvila císařský řez.A kolega lékař řízl tak ,že ještě kousek a holčička by přišla o oko.Měla přes oko a čelo pěkný šrám.

  1. na komentář reaguje macamala — #20
  superkarma: 0 01.03.2012, 10:31:28
 14. avatar
  [17] zsuzsika [*]

  ten projekt vypadá velmi slibně- s odborným dohledem a přitom přirozeně,nic lepšího  se v porodnictví neobjeviloSml67

  superkarma: 1 01.03.2012, 10:26:56
 15. avatar
  [16] ladouch [*]

  Pokud to je v porodnici, kde jsou na to vybaveni a zasáhnou při problémech, tak proč ne, také by se mě to líbilo, ale už mám po sezoně.Sml80

  superkarma: 0 01.03.2012, 10:21:21
 16. [15] musilovahana [*]

  Moje dcera musela ze zdravotních důvodů rodit císařem a moc nadšená z toho nebyla.

  superkarma: 0 01.03.2012, 10:17:58
 17. [14] MaVy [*]

  já rodila v Jihlavě před třemi lety, a v tom co mohla porodnice udělat a nabídnout si nemůžu naprosto stěžovat,hlavně doba po porodu,přístup k miminku a mě naprosto za 1 Sml16Sml59

  superkarma: 0 01.03.2012, 10:17:35
 18. avatar
  [13] wich [*]

  Zatím se mě to teda netýká a doufám, že dlouho týkat nebude Sml30, ale až budu rodit, ráda využiji veškeré postupy ke zmírnění bolesti a vymoženosti moderní techniky a medicíny a nejlépe si domluvit už dopředu císařský řez. Po porodu budu beztak unavená, že se ráda vyspím a prcka si užiju doma dost celý život Sml33 Ty tři dny v porodnici se nějak přežijou.

  superkarma: 1 01.03.2012, 09:34:28
 19. [12] magic11 [*]

  Ať si každá mamina vybere, co jí bude víc vyhovovat. Musí zohlednit případná rizika. Já i po hrozné zkušenosti  s personálem v třebíčské porodnici před 21 roky bych raději jela zase do porodnice.Asi to tehdy bylo hodně "přirozené", tak to už opravdu ne-e. Po 6 letech po prvním jsem byla v Novém Bydžově a byla to paráda Sml67 Záleží na lidech a okolnostech.

  superkarma: 0 01.03.2012, 09:14:06
 20. [11] onohlo [*]

  Taky si myslím že je to každýho věc. Já bych ale bez doktorů neporodila, ještě teď bych byla těhotná Sml30.

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #27
  2. na komentář reaguje Kytinkak — #28
  superkarma: 0 01.03.2012, 08:42:25
 21. avatar
  [10] PBD [*]

  .. ať si každá maminka vybere jak chce a nebo jak jí zdr. stav dovolí..Je to každého věc:)

  superkarma: 4 01.03.2012, 08:04:45
 22. avatar
  [9] OlgaMarie [*]

  A co takhle zrušit poplatek za pobyt v porodnici?

  1. na komentář reaguje lenzden — #21
  2. na komentář reaguje Makynka — #26
  3. na komentář reaguje paníliška — #34
  superkarma: 2 01.03.2012, 07:55:34
 23. [8] jithule [*]

  každý má svůj názor

  superkarma: 0 01.03.2012, 07:38:55
 24. [7] funnka [*]

  já bych chtěla znova císaře

  superkarma: 0 01.03.2012, 07:18:05
 25. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  Lubička — #4 3 porody a vždy mě museli střihnout Sml15

  superkarma: 0 01.03.2012, 06:40:30
 26. [5] lidicka [*]

  Samostatné předporodní pokoje jsou už i v jiných nemocnicích, Dcera rodila před 2 měsíci a předporodní dobu trávila  v pokoji i s tatínkem děťátka až do porodu. Malého ji hned po porodu dali na bříško a  do 1/2 hodiny přiložili k prsu.Sml16

  superkarma: 0 01.03.2012, 06:20:02
 27. avatar
  [4] Lubička [*]

  řinka — #2mně spíž vyplašili ty různé ukazatele zlepšování kvality a statistiky,dnes je hodně rodiček co nemůže rodit přirozeně,bez nástřihu a podobně

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #6
  superkarma: 0 01.03.2012, 01:17:15
 28. avatar
  [3] saruz [*]

  Tenhle projekt ANO,umožnit ženě porodit přirozeně a přitom v nemocnici,s odborným dohledem je dobrá volba.

  Já rodila poprvé ještě za totality,bez komplikací a i přesto jsem syna dostala na kojení až na druhý den a o nějakém přiložení na tělo hned po porodu jsem si mohla tak akorát nechat zdát.

  superkarma: 2 01.03.2012, 01:01:55
 29. avatar
  [2] řinka [*]

  Lubička — #1 Proč?Ty sis nepřečetla článekSml80Vždyť to je velký pokrok.Budou rodit přirozeně ale pod odborným dohledem

  1. na komentář reaguje Lubička — #4
  superkarma: 1 01.03.2012, 00:50:52
 30. avatar
  [1] Lubička [*]

  no moc bych to nedoporučovala díky posledným smutným zprávám

  1. na komentář reaguje řinka — #2
  superkarma: 0 01.03.2012, 00:41:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme