.

Česká veřejnost je na tom se znalostmi bezpečného cestování s dětmi vlakem či autobusem na štíru

Cestování

Česká veřejnost je na tom se znalostmi bezpečného cestování s dětmi vlakem či autobusem na štíru

Nepříznivý stav vědomostí o tom, jaké předpisy nebo doporučení platí pro cestování s dětmi nejběžnějšími dopravními prostředky, odhalil nový průzkum agentury STEM/MARK. Například pouze 10 % dotázaných vědělo, že odborníci doporučují začít cestovat vlakem či autobusem až s dítětem starým alespoň tři až šest měsíců. V reakci na alarmující výsledky průzkumu chce proto prostřednictvím webových stránek Dětivdopravě.cz Všeobecná zdravotní pojišťovna připomenout rizika, na která je třeba si dát pozor.

train

„Výsledky průzkumu vskutku nejsou příznivé. Rodiče by měli vědět, že dítě mladší tří až šesti měsíců vystavují při cestě hromadnými dopravními prostředky zvýšenému riziku infekce. Choroboplodným zárodkům se nejlépe daří v teplých, uzavřených místech, kde se vyskytuje hodně lidí. Organizmus takto malého dítěte přitom ještě zdaleka nemá vyvinutou potřebnou obranyschopnost,“ říká dětská lékařka MUDr. Dana Nedělková.

Agentura dotazováním respondentského vzorku reprezentativního pro celou populaci odhalila závažné nedostatky v obecném povědomí o zásadách bezpečné přepravy dětí vlakem či autobusem. Testování znalostí předpisů, zásad a doporučení pro další druhy dopravy přitom nedopadlo o nic lépe. Většina respondentů neodpověděla správně ani na otázku, za jakých podmínek musí být dítě umístěno v autosedačce. Že tomu tak musí být vždy, pokud dítě nemá více než 36 kg a 150 cm, věděla jen necelá třetina dotázaných. Téměř polovina lidí také nevěděla, že se autosedačky pro nejmenší, tzv. kolíbky, smí umístit na sedadlo spolujezdce pouze, pokud na tomto místě v autě není airbag nebo jej lze vypnout.

Na nízkou úroveň povědomí o základních pravidlech bezpečného doprovázení dětí v dopravě reaguje nová kampaň VZP Cestujeme s dětmi bezpečně. Díky ní se nejen rodiče, ale všichni, kdo cestují s dětmi, mohou dozvědět, jak se při přepravě vyhnout většině rizik. Součástí kampaně je edukační brožura, leták a web Dětivdopravě.cz, na kterém zájemci naleznou potřebné souhrnné informace rozdělené podle jednotlivých typů dopravy a stáří dítěte.

logo

   
24.01.2013 - Auto moto - autor: Věra Forejtová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Vivian [*]

  My jsme s dítětem cestovali odmalinka. Ale je fakt, že pro větší komfort jsme si raději koupili auto. Když byla kojenec, jeli jsme s ní vlakem jednou (200 km) a pro větší komfort jsme si koupili první třídu a byli jsme v kupé sami. Kojení v narvané dvojce bych asi nedala Sml54 Ale jinak jsem s ní jako s miminkem cestovala pořád, MHD po Praze. Když jsem potřebovala někam jet, dala jsem ji do baby vaku a jela jsem. S kočárkem by to byl opruz. A s autem taky, po Praze... Baby vak byl naprosto ideální. Dítě je tam spokojené a máma taky, že má ruce volné a nemusí řešit, jak naloží kočárek nebo jak se s ním dostane do metra apod.

  Ale bakterií bych se teda nebála. Nějak se ten imunitní systém vybudovat musí, na něčem se to ty krvinky musej naučit. A rýma ani kašel dítě nezabije, to náhodou vím z vlastní zkušenosti. A proti TBC je očkované Sml54

  superkarma: 0 18.02.2013, 10:07:53
 2. avatar
  [9] Linde [*]

  lidicka — #3 "

  S malým dítětem do 1 roku bych hromadnou dopravou nikdy necestovala....http://zena-in.cz/images/smiles/sml23.gi... " ......aha a jak bys zvládala ty první, časté preventivní prohlídky u pediatra, kdybys neměla auto? Bydlím 6 km od města a vůbec si bez MHD neumím představit život. Teď už jo, už mám auto, ale před pár lety to ještě nebylo tak samozřejmé, jako je dnes

  superkarma: 0 28.01.2013, 08:46:18
 3. [8] Trefa [*]

  Trefa:vlakem uz jsem nejela nekolik let.autobusem jela z moravy do Prahy.cestovalo se mi dobre.

  superkarma: 0 27.01.2013, 16:52:07
 4. avatar
  [7] LudPa [*]

  ToraToraTora — #5 Jo, bejvávalo, teď lapneš TBC ani nevíš jak!

  superkarma: 0 24.01.2013, 16:15:38
 5. avatar
  [6] Altamora [*]

  lidicka — #3 S dětmi jsem autobusem cestovala od jejich tří měsíců. Dospělosti se dožily. Ani jednu z těch cest neodstonaly. A co víc - ani později se ve vlaku či autobusu nechovali otravně. Jistě, nejezdila jsem s nimi v době zvýšeného výskytu respiračních chorob.

  superkarma: 1 24.01.2013, 12:06:23
 6. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  S dětmi jsem cestovala, protože jsem musela. Když je manžel v práci, tak nevidím na MHD nic zvláštního. A vlak milovaly od malička. Kupodivu, nezemřely krutou smrtí po olíznutí madla. Jo a nemám z nich skleníkové kytičky. Sml16

  1. na komentář reaguje LudPa — #7
  superkarma: 1 24.01.2013, 09:09:19
 7. avatar
  [4] lenig [*]

  Rikina — #2 s posledními větami souhlasím Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 24.01.2013, 07:29:07
 8. [3] lidicka [*]

  S malým dítětem do 1 roku bych hromadnou dopravou nikdy necestovala....Sml23

  1. na komentář reaguje Altamora — #6
  2. na komentář reaguje linde — #9
  superkarma: 0 24.01.2013, 05:49:17
 9. [2] Rikina [*]

  Tak hovoří se o přepravě vlakem a autobusem, tak na co, probůh, řeší autosedačky? Sml80 To mi ukažte exota, co potáhne do vlaku kromě dětí a zavazadel ještě autosedačky, aby je tam bezpečně přikurtoval. Sml24 I když, upřímně řečeno, v tom vlaku, když se sejde robátek více, třeba školní výlet, tak přikurtování by vůbec nebylo od věci. A přidala bych roubíky. Sml57

  1. na komentář reaguje lenig — #4
  superkarma: 2 24.01.2013, 01:49:32
 10. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Největší riziko je vůbec se narodit Sml24

  superkarma: 3 24.01.2013, 00:59:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme