.

Česká stopa v srdci Afriky: Bára Nesvadbová a moderátoři Evropy 2 pomáhají prodávat kozy a prasátka

Novinky

Česká stopa v srdci Afriky: Bára Nesvadbová a moderátoři Evropy 2 pomáhají prodávat kozy a prasátka

Dnes spouští český UNICEF (Dětský fond OSN) na portálu darujspravne.cz charitativní kampaň, jejímž cílem je získat částku 153 750 Kč na podporu komunitního spoření a nákup domácích zvířat pro nejchudší rodiny a sirotky ve Rwandě. Patronkou sbírky, která potrvá do soboty 26. srpna, se stala spisovatelka Bára Nesvadbová, která programy UNICEF ve středoafrické Rwandě osobně navštívila letos v březnu. Kampaň podpořili také moderátoři rádia Evropa 2 v čele s Petrem Cerhou, alias Nastym.

chlapecek

Stejně jako u klasických crowdfundingových sbírek mohou dárci získat unikátní odměny. Každý, kdo přispěje na pořízení jedné kozy v hodnotě 905 Kč, dostane od Báry Nesvadbové poštou pohlednici s jejím vlastnoručním podpisem. Za dar ve výši 9 000 Kč (10 koz nebo 5 prasátek) je potom možné zajít s Bárou na kávu nebo navštívit studio Evropy 2 a osobně se setkat s moderátory.

bara nes

I přes významný pokrok ve snižování dětské úmrtnosti trpí 38 % dětí ve Rwandě chronickou podvýživou, která je způsobena nedostatkem kvalitní stravy. Podvýživa před narozením a během prvních pěti let života způsobuje nevratná tělesná a mentální postižení. Chronicky podvyživené dítě přitom může kvůli oslabené imunitě zemřít i v důsledku běžného nachlazení nebo průjmu – ve Rwandě takto umírá 65 dětí každý den. Souběžně se zdravotnickými a vzdělávacími projekty UNICEF zajišťuje osvětu zaměřenou na snižování porodnosti a odpovědné rodičovství.

„Řešením chronické podvýživy není dodávat jídlo - lidé si musí pomoci sami. Dobytčí banky jim dávají možnost trvalé obživy a posilují jejich soběstačnost. Komunitní spoření navíc místním ženám umožňuje start drobného podnikání a pomáhá vytvářet rezervy pro případ nemoci či neúrody,“ přibližuje kampaň ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

jfk

Projekty ve Rwandě podporuje český UNICEF dlouhodobě.

„Pomoc českých dárců má ve Rwandě trvalé výsledky: celé vesnice díky nám pijí čistou vodu, stovky dětí chodí do školy a pro více než 660 osiřelých nebo ohrožených dětí se nám podařilo najít náhradní rodiče nebo opatrovníka v rodině. Věřím, že aktuální kampaň zajistí pořádné stádo domácích zvířat pro ty, kteří tuto pomoc nejvíce potřebují,“  dodává Pavla Gomba.

prasatko

kozu

Český UNICEF si jako jedna z prvních pěti organizací v ČR charitativní crowdfunding úspěšně otestoval loni na jaře – částku na pomoc malému mnichovi z Bhútánu se tehdy podařilo vybrat za pouhých 18 dnů a v prosinci chlapec absolvoval zdravotní prohlídky v České republice. Aktuální sbírku je možné podpořit jakoukoliv částkou, celý proces darování je přitom velmi jednoduchý – vyžaduje jen několik kliknutí. Každý registrovaný dárce navíc automaticky získá potvrzení o daru pro daňové účely. Provoz dárcovského portálu darujspravne.cz je pro zúčastněné organizace zcela zdarma, takže 100 % získaných prostředků bude použito na konkrétní projekt pomoci. 

kozy

   
13.07.2017 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [7] chanahd [*]

  Tohle byl taky zajímavý článek. Sice Súdánu, ale bohužel si myslím, že to dopadne stejně. Tam hned snědli semena na výsev, tady snědí hned tu darovanou kozu. Však bílí dají další...

  http://zpravy.idnes.cz/jizni-sudan-charita-rozhovor-dju-/zahranicni.aspx?c=A141129_115012_zahranicni_ert

  superkarma: 0 14.07.2017, 12:10:58
 2. avatar
  [6] chanahd [*]

  Tohle je starý článek. Ale předpokládám, že do dnešních dob se nic nezměnilo.

  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/afrika/afrika-na-valky-je-penez-dost-z-humanitarni-pomoci_26126.html

  superkarma: 0 14.07.2017, 12:01:57
 3. avatar
  [5] gerda [*]

  a spolu s tímto by se tam mohla dělat propaganda na omezení porodnostiSml57. Normální je pomáhat potřebným, ale nutno říct, že na druhé straně je nutná kontrola, jak se s dary nakládá.

  superkarma: 1 13.07.2017, 15:40:41
 4. avatar
  [4] Eliana [*]

  kobližka — #2přesně takSml22...mne se třeba líbí, že Adra po humanitární krizi pomáhala tak, že koupila lodě pro rybáře a traktor zemědělcům, ale třeba na Haiti je dodnes prostě stejné, natažená ruka a nikoliv k díluSml15

  superkarma: 1 13.07.2017, 14:51:37
 5. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Četla jsem zajímavý článek od Báry,právě o této cestě, kterou absolvovala i s dcerou. Je to jistě kapka v moři,ale i ta někomu pomůže Sml59Sml67Sml59

  superkarma: 0 13.07.2017, 14:38:07
 6. avatar
  [2] kobližka [*]

  Já říkám pořád,že žádná humanitární pomoc tohle nevyřeší.Je dobrá,připouštím,ale je to kapička v moři.Dokud v těhle zemích nebude na prvním místě vzdělání,dokud se tam nevytvoří trh práce,dokud se lidi nanaučí pracovat a vydělávat,je to "nekonečný příběh".Určitě by to byla práce pro politiky a vlády těch zemí na více generací,ale nejde donekonečna jen natahovat ruku.Není výchovné dát chudákovi rybu,je třeba ho naučit rybařit...asi takhle.

  1. na komentář reaguje Eliana — #4
  superkarma: 2 13.07.2017, 14:13:02
 7. [1] libuno [*]

  Výborný nápad, ale vyřešení je v nedohlednu.

  superkarma: 0 13.07.2017, 14:04:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme