.

Česká Shereen ve světlech velkoměsta

Cestování

Česká Shereen ve světlech velkoměsta

Kateřina začala s břišním tancem ve 14 letech, věnuje se tzv. egyptskému kabaretnímu stylu. V současné chvíli žije v Londýně a tancem se tu úspěšně živí. Přiznává, že ji do anglické metropole přivedla náhoda, váhala mezi Paříží a Berlínem. “Nakonec jsem se rozhodla pro Londýn, ačkoli to bylo jediné město, z výše zmíněných, kde jsem nikoho neznala. Navíc moje angličtina byla v té době horší než francouzština a němčina. Londýn byla největší výzva,“ říká Kateřina, která ale tančí pod jménem Shereen. „ Je to původně turecké jméno, a to se mi líbilo, protože mám turecké předky, dodává. Jako Shereen ji také zná nespočet lidí a dokonce jí jako Shereen chodí i složenky.

Do Londýna se letos vrátila po delší pauze a uvažuje, že tady už zůstane. Zpočátku ale musela řešit i nepříjemnosti spojené s bydlením, to je nejen drahé ale také těžko dostupné. Shereen začínala v jednom pokojíčku na severu Londýna, v současnosti žije v bytě s terasou a výhledem na Hyde Park. „Nájem je tu vysoký, ale vzhledem k tomu, že někdy končím práci kolem páté ráno, je pro mě nepředstavitelné strávit hodinu v autobuse na cestě domů," upřesňuje.

Shereen se pohybuje v arabské komunitě od té doby co začala tančit, takže má možnost srovnání. A říká, že rozdíly mezi Araby žijícími v Čechách a jinde na světě jsou velké. Pro její profesi je život v londýnské arabské komunitě obrovským přínosem. „Bez znalosti arabštiny se tanec Blízkého východu dá dělat na profesionální úrovni jen těžko, takže se v každé volné chvíli se učím arabsky,“ přiznává. Do budoucna chce začít i se studiem arabistiky na londýnské Universitě orientálních studií.

Ačkoli se mezi Araby pohybuje dlouho, o konverzi k islámu nikdy neuvažovala.“Přesto nosím večer zakryté vlasy a dodržuji ramadán. Jde spíše o projev respektu," dodává Shereen. Teroristické útoky z letošního léta se samozřejmě projevily i na životě tamní arabské komunity. Letos je zde prý méně živo a mnoho návštěvníků, z řad arabských královských rodin, sem letos raději nejelo.

Přes léto má každý den čtyři až devět vystoupení, jedno trvá půl hodiny.V zimě je práce méně, v období ramadánu se v mnoha podnicích netančí vůbec. Shereen má hodně odlišný denní režim – s tancem končí okolo páté ráno, spát jde v sedm a vstává ve tři odpoledne. Zpočátku to prý bylo hodně náročné, ale zvykla si.

Konkurence se Shereen nebojí. Má zde několik kolegyň – z Turecka, Brazílie či Iránu - a spolu s hudebníky, kteří je doprovázejí si často zajdou jen tak posedět na čaj. Přiznává, že kdo nezapadne mezi ně, tak to má těžké. “Londýnské publikum je nesrovnatelně náročnější než české. Tanečnice musí prefektně tancovat, perfektně vystupovat na veřejnosti a samozřejmě perfektně vypadat,“ říká Shereen a dodává, že je v současnosti jediná, která mezi londýnskými tanečnicemi nemá plastickou operaci.

Alespoň jednou za půl roku jezdí nakupovat kostýmy do Turecka, Káhiry či Bruselu. Shereen si práci domlouvá sama. Protože se o ní a o jejím tanečním umění ví, stačí jí mít zapnutý mobil. „Vystoupení je solidně placené a tanečnice jsou tu na rozdíl od většiny arabských zemí respektované,“ vysvětluje. Už brzy pojede do Egypta, Silvestr protančí pravděpodobně ve Freetownu (Sierra Leona) na prezidentské párty a lednu ji čeká cesta do Jižní Ameriky. Vracet se ale Shereen bude do Londýna…  

http://shereen.bloguje.cz/

 www.shereen.cz

   
19.10.2005 - Zahraničí - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] zrza [*]

  tashi: je rozdíl mezi profesionálkou a někým, kdo to dělá pro radost z tance. Stránky Khalidy jsou na profesionální úrovni, kostýmy a košík na hlavě patří k show.

  superkarma: 0 20.10.2005, 13:25:54
 2. avatar
  [11] Kekka [*]

  Tak tohle opravdu není můj

  superkarma: 0 19.10.2005, 15:26:39
 3. avatar
  [10] zrza [*]

  channah: já zírám ... Ale tohle si prostě pro sebe nemůžu nechat, promiň, tady není skromnost opravdu na místě - holky, která chcete vidět princeznu v akci, jděte na www.khalida.info!

  superkarma: 0 19.10.2005, 13:19:42
 4. avatar
  [9] Channah [*]

  zrza:

  superkarma: 0 19.10.2005, 11:14:45
 5. avatar
  [8] zrza [*]

  P.S. v rámci tématu zdravím channah! Ještě jednou velké díky za odkazy na obchůdky .

  superkarma: 0 19.10.2005, 10:29:11
 6. avatar
  [7] zrza [*]

  ValerieM: vřele doporučuju! Kromě toho, že se úžasně uvolním psychicky, začínám mít stejný pocit i ze své (občas) haprující páteře.

  superkarma: 0 19.10.2005, 10:08:42
 7. [6] Pavla_b [*]

  Moc pěkný článek..a ty kostýmečky. Dnes mám další lekci tance a už se moc těším , ale arabštinu nestuduju

  superkarma: 0 19.10.2005, 10:06:10
 8. avatar
  [5] renike [*]

  hlasim se:vcera jsem mela 1.lekce orient.tance..moc se mi libi(zatim )ale neni to vubec lehka

  superkarma: 0 19.10.2005, 09:44:13
 9. avatar
  [4] gerda [*]

  Nyotaimori: Širín byla jedna ze sester z filmu Legenda o lásce. Hrála ji tam Jana Rybářová a tu druhou Vlasta Fialová.

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:29:18
 10. avatar
  [3] Simba [*]

  ValerieM: tak to vyzkoušej , kurzů je spousta.

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:15:31
 11. [2] ValerieM [*]

  Teda, vypadá skvěle. Mě vždycky takový ten břišní tanec lákal, ale nikdy jsem to nezkusila.

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:07:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme