Česká mincovna pouští do prodeje novou stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč, kterou vydala Česká národní bank k výročí nedožitých 100. narozenin významného českého vědce a vynálezce Otto Wichterleho.

Mince zobrazuje na obou stranách zajímavý a výstižný kontrast ostrého obrazu viděného přes kontaktní čočku a rozmazaného bez ní.

mince

mincedva

Nápad zpodobnit na minci pohled skrz nejslavnější vynález vědce se zrodil v hlavě tvůrce návrhu – medailéra Josefa Oplištila.

Josef Oplištil je autorem a spoluautorem již jedenácti pamětních mincí pro Českou národní banku. „Inspirace pro takovéto zpodobnění mince má lehce humorný podtext. Nápad mne doslova „napadl“, když jsem se starším synem sledoval druhý díl Spidermana. Hlavní hrdina po znovuzískání svých schopností přestává ostře vidět přes své dioptrické brýle. Najednou vidí ostře právě bez nich, naopak s brýlemi vidí rozmazaně. Okamžitě mi došlo, že když tuto situaci otočím, plně vystihnu funkci kontaktní čočky,“ uvádí Josef Oplištil.

Na averzní straně mince je zobrazena nominální hodnota mince 200 Kč, nápis Česká republika a text „měkká kontaktní čočka“. Na reverzní straně se nachází portrét Otto Wichterleho z profilu se jménem a životními daty. „Panu profesoru Wichterlemu patří můj obdiv. Nedovedu si vůbec představit, co musela tato výjimečně talentovaná osobnost prožívat v prostředí komunistické diktatury. Pocit omezení nejen v pracovní oblasti musel být zřejmě značný. O to více pro mne osobně vynikají jeho pracovní úspěchy. Jsou pro mne dokladem jeho lidských a odborných kvalit,“ dodává Oplištil.

Česká mincovna pro sběratele a příznivce osoby profesora Otto Wichterleho připravila setkání s jeho synem, profesorem Kamilem Wichterlem. Uskuteční se v pátek 25. října od 16:00 v pražské prodejně mincovny v pasáži České národní banky v ulici Na Příkopě. Prodej mincí odstartuje již ve středu 23. října, zakoupit je můžete za 539 Kč v kvalitě proof (vysoký lesk) a za 429 Kč v kvalitě standard. Pokud jste členem Klubu České mincovny, získáváte cenu ještě o pár desítek korun výhodnější.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Foto: www.omnimedia.cz

tisková zpráva

Reklama