klasaZnačka KLASA je udělována ministrem zemědělství od roku 2003. Od roku 2004 je spravována Oddělením marketingu Státního zemědělského intervenčního fondu. Ten je rovněž pověřen administrací a marketingovou podporou značky. Značka je propůjčována na tři roky a je udělována pouze prověřeným potravinářským výrobkům, které současně splňují kvalitativní kritéria i příslušné normy ČR a EU. Požadavky pro udělení značky KLASA jsou přísnější než běžné hygienické a potravinářské normy. Navíc se tyto výrobky odlišují alespoň jedním kvalitativním ukazatelem, svým specifickým rysem.

Ocenění národní značkou KLASA získalo již 1312 výrobků od 224 českých a moravských výrobců.

Valašsko

Kde hledat Valašsko? Přesně stanovit hranici Valašska je obtížné, ale můžeme se držet městeček Holešov, Valašské Meziříčí, Frenštát pod Radhoštěm, pak souběžně se státní hranicí k Valašským Kloboukům přes Broumov-Bylnici, Vizovice a Slušovice. V 16. století přichází do moravských hor při slovenské hranici kočovní pastevci, kteří se přesunuli ze sousedních uherských karpatských pohoří. Do oblasti přihnali hojná stáda hrubovlnných ovcí valašek, která dobře snášela nepříznivé klima. Noví osadníci byli v celých Karpatech nazýváni Valaši. Velmi brzy došlo ke smíšení s původním slovanským obyvatelstvem. Jejich vliv byl natolik výrazný, že formoval způsob života, kulturu i jazyk. A v neposlední řadě byl tento kraj po nich i pojmenován.

Tolik tedy k historii, ale my jsme se rozhodli vypravit na Valašsko za trochu jiným účelem, totiž za značkou KLASA

Značkou KLASA byl oceněn už nejeden tradiční valašský výrobek. Rádi bychom vám tu představili tři z nich...

Jelínkova slivovice

klasaOcenění KLASA získala společnost RUDOLF JELÍNEK a.s. pro produkt Slivovice kosher 5letá v roce 2004.

Slivovice kosher 5letá je značkový destilát z vyzrálých švestek prvotřídní kvality. Obsahuje 50 % alkoholu a je plněn do lahví o objemu 0,7 l a 0,35 l. Tradice výroby tohoto nápoje má ve Vizovicích více jak stoletou historii. Alkoholický nápoj prochází při výrobě trojí destilací. Jedinečná čistá vůně a švestková chuť s jemnou stopou pecek je výsledkem speciálního postupu pětiletého zrání. Výroba kosher slivovice probíhá za dozoru zástupce ortodoxní unie amerických rabínů. Výrobní zařízení při přípravě kosher slivovice musí být vypláchnuto teplou a studenou vodou. Tento exkluzivní nápoj je balen do elegantních plechových krabic. Od roku 1934, kdy se začala slivovice do USA vyvážet, do roku 1938 byla značka JELÍNEK druhým největším dovozcem značkových destilátů do USA.

Mlékárna Valašské Meziříčí

Mlékárna Valašské Meziříčí dbala a dbá na kvalitu svých výrobků. 1. července roku 2004 zažádala poprvé o označení svých výrobků značkou KLASA. Jednalo se o 17 výrobků. Všech 17 výrobků získalo toto ocenění.

klasa

Kromě výroby mléčných výrobků se zaměřuje na výrobu BIO produktů. Mlékárna se stala jedním z prvních výrobců mléčných bioproduktů v České republice. Prvními BIO výrobky byly: BIO kysaný nápoj přírodní a BIO kysaný nápoj s jahodovou příchutí, které získaly následně řadu ocenění a označení KLASA.

Značku kvality KLASA mají v součastné době tyto výrobky Mlékárny Valašské Meziříčí

 • acidofilní mléko plnotučné
 • čerstvé mléko polotučné pasterované
 • jogurt bílý
 • kefírové mléko nízkotučné, kefírové mléko nízkotučné jahodové, kefírové mléko nízkotučné meruňkové
 • kysaná smetana
 • smetanový jogurt bílý, smetanový jogurt broskvový, smetanový jogurt oříškový, smetanový jogurt čokoládový
 • šlehaný jogurt Jurášek čokoládový, šlehaný jogurt Jurášek vanilkový
 • Valašská kyška

Valašské frgály

klasa

Certifikát kvality KLASA nese na svých obalech celkem 16 ručně vyrobených, tradičních a originálních pekařských výrobků. Historicky první ocenění v roce 2007 získalo těchto 12 výrobků: valašský frgál hruškový, tvarohový, makový, povidlový, meruňkový, moravský koláček tvarohový, makový a ořechový, valašský frgál vhodný i pro diabetiky meruňkový, jablkový, povidlový a pletený věnec z kynutého těsta.

Značku kvality KLASA získaly tyto výrobky společnosti Pekařství VALAŠSKÉ FRGÁLY

klasa

 • Moravský koláček ořechový a tvarohový
 • Škvarkový pagáček česnekový, kmínový
 • Valašský frgál hruškový, tvarohový, makový, povidlový a meruňkový
 • Valašský frgál ořechový a tvarohový s lesním ovocem
 • Valašský frgál jablečný, meruňkový, povidlový - vhodný i pro diabetiky
 • Valašský pletený věnec z kynutého těsta

Sledujete při nakupování kvalitu výrobků?

Reklama