Věra Jourová, česká kandidátka na eurokomisařku ve svém úvodním vystoupení v Evropském parlamentu mimo jiné uvedla, že by měly být regulovány bonusy pro bankéře, chce rovněž prosazovat větší zastoupení žen ve vedení podníků.

K dotazu, zda nepodléhá vlivu ministra financí Andreje Babiše se Jourová postavila odmítavě: „Dotýkáte-li se mé nezávislosti, já tady můžu naprosto jasně prohlásit, že jsem nezávislý člověk a nikdy jsem nepodléhala žádným tlakům, ať už pana Babiše – které ostatně nikdy žádné nebyly – ani nikoho jiného.“

Jourová by v nové komisi měla mít na starosti oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví – kvůli takto širokému záběru čekala na Jourovou tříhodinová diskuze se zástupci hned čtyř výborů Evropského parlamentu. „Grilování“ kandidátů na eurokomisaře není pouhou formalitou, v minulosti už se muselo obsazení komise měnit. Jestli Věra Jourová uspěla, by se měla dozvědět na počátku příštího týdne.

jourva

Jourová zmínila i svou osobní zkušenost z vězení 

V závěru svého vystoupení připomněla Jourová i svou osobní zkušenost z vězení svou osobní zkušenost z vězení: „V roce 2006 jsem byla nástroji takzvané spravedlnosti křivě a nezákonně obviněna a měsíc držena ve vyšetřovací vazbě. Ptala jsem se sama sebe, zda vůbec žiji v civilizované zemi,“ poznamenala a podotkla, že soudy ji pak ve všech ohledech očistily. Na základě této své osobní zkušenosti prý chce budovat důvěru v evropské systémy soudnictví.

Jourová byla stíhána v kauze Budišov. Kriminalisté Jourovou obvinili v roce 2006 za to, že údajně přijala od tehdejšího starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za prosazení dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. Její stíhání bylo v létě roku 2008 zastaveno a Jourová nakonec podle nepravomocného rozsudku vysoudila omluvu i milionové odškodné.

Podle Víta Beneše z Ústavu mezinárodních vztahů působilo jako politicky nezralé či neprofesionální, když Jourová v úvodním představování mluvila o tom, že strávila v roce 2006 neoprávněně měsíc ve vazbě. Naopak podle Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky byl tento přechod do osobní roviny „velmi chytrý“.

Sledovali jste, jak si vedla Věra Jourová při „grilování“ v Bruselu? Držíte jí palce?

 

Úvodní proslov Věry Jourové je k nahlédnutí ZDE.

Jourová se má stát eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví. ČR původně usilovala o získání některého z ekonomických portfolií, prioritou Jourové byl regionální rozvoj.

Foto zdroj: Facebook

 

 

 

 

 

Reklama