Bulvár

Česká jablka, která zná celý svět

Společnost VVISS patří k největším pěstitelům jablek u nás. Na prodejní pulty Tesco dodává téměř třicet procent své celkové roční produkce a sezona jablek je na Turnovsku již v plném proudu.

Na počátku zrodu společnosti VVISS v roce 1993 stál pan Romuald Kopún a jeho volnočasová aktivita, hobby, kterému se s nadšením věnoval: pěstování jablek, roubování a šlechtění nových odrůd. Naplno se začal ovocnářstvím zabývat v roce 1997, kdy odkoupil zemědělskou půdu družstva Dukát Turnov s jabloňovými sady o rozloze 35 hektarů.
S dvacetiletým odstupem hospodaří VVISS na více než 600 hektarech zemědělské půdy, chloubou společnosti je 5 let starý sad v Choťovicích s  rozlohou 112 hektarů. V tomto roce se v sadech VVISS sklidí přes 12 milionů kilogramů jablek, kterými jsou zásobováni nejenom zákazníci v České Republice, na Slovensku, ale také v dalších zemích převážně východní Evropy. Již patnáct let firma spolupracuje se společností Tesco, které dodává téměř 30 % jablek ze své celkové produkce. Kromě nejoblíbenějších odrůd jablek jako jsou Gala, Golden Delicious a Jonagold, dodává VVISS na prodejní pulty Tesco také hrušky, švestky, třešně, kořenovou zeleninu, jahody, ostružiny, borůvky a maliny.

Jablka

Mezi Čechy jsou oblíbené Goldeny

Sady společnosti VVISS byly původně osazeny pouze třemi odrůdami jabloní: Idared, Šampión a Rubín. Největší rozmach v pěstování jablek přišel v roce 2006, kdy byly vysazeny nové odrůdy jablek a přibyly k tomu také hrušky, třešně, višně a rybíz. Dnes VVISS pěstuje sedmnáct odrůd jablek. Největší prostor je věnován tradičním a stále oblíbeným odrůdám jako je Gala, Golden Delicious, Jonagold a pak také novějším odrůdám Breaburn a Fuji.  Velice oblíbené jsou u zákazníků také hrušky odrůd Conference a Lucas, švestky odrůdy President a třešní odrůd Kordia a Regina.

Věčný boj s nepřízní počasí

V posledních sedmi letech investoval VVISS do rozsáhlé modernizace skladů, nákupu další zemědělské půdy, ale hlavně do účelové ochrany sadů. Jednou z nejrozsáhlejších investic tak bylo vybudování systému ochrany sadů, které chrání úrodu před stále častějšími přívalovými dešti a poničením kroupami. VVISS také disponuje inteligentním systémem zavlažování, moderními sklízecími stroji, třídícími a balicími linkami s celkovou balicí kapacitou přes patnáct tun jablek za hodinu.

Jablka

Letošní úroda patřila k nadprůměrným

Letošní sklizeň je v plném proudu, a ačkoliv by se mohlo zdát, že jaro ani léto jablkům moc nepřálo, opak je pravdou. Letos by se mělo podle odhadů sklidit v sadech společnosti VVISS přibližně 12 tisíc tun jablek, tedy téměř dvakrát více než vloni. Pro rok 2015 očekává společnost VVISS díky nově plodícím sadům produkci v celkové výši až 20 mil. kilogramů.

Odpověď na otázku spotřebitelů, zda jablka přes zimu skladovat, či nakupovat v menším množství průběžně, je více než 100 milionová investice společnosti VISS do skladu v Žernově. Ten prošel modernizací v roce 2012, je vybaven technologií ULO (Ultra low oxygen) a patří mezi nejmodernější sklady, co v Česku jsou. Pro zachování kvality je nutné jablka nejprve dostat do chladicích boxů, a poté už jsou uchovávána v kontrolované atmosféře s nízkým přístupem kyslíku tak, aby vydržela až do další úrody.

Jablka

Technika proniká také do způsobu sklizně. Ta zpravidla začíná v červenci a trvá až do listopadu a probíhá za pomoci poloautomatických sklízecích strojů, které jsou schopné sklidit až pět tun jablek za hodinu. 

Zajímavosti z jablečného sadu

 • Jablka jsou sklízena do tzv. binsů pomocí moderních sklízecích strojů. Jeden bins pojme 320–380 kilogramů jablek
 • Jabloně jsou v sadech sázeny zpravidla 0,8-1m od sebe, sad je tvořen útlými jabloněmi, které dosahují výšky až 4 metry. 
 • Pro lepší opylení stromů jsou do každého sadu vysazovány tzv. opylovače (plané odrůdy jabloní Everest a Profesor Springer produkující velké množství pylu).

Více informací o společnosti VVISS na: www.vviss.cz  

   
12.09.2013 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] iřka [*]

  Zná je celý svět,jen češi ne.

  superkarma: 0 16.09.2013, 12:18:15
 2. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Sklad je kousek od nás!Sml16

  superkarma: 0 12.09.2013, 22:07:27
 3. [5] free [*]

  Taky bych dala častěji přednost českým jabkům

  superkarma: 0 12.09.2013, 14:22:52
 4. avatar
  [4] Ľubica [*]

  česká jablka která zná celý svět-a proč jsou v marketech jablka ze Španělska, Itálie a jiných destinací nehorazně předražená?Že dodávají do Tesca - do kterého? V českém Tescu, koneckonců i v jiných super,hypermarketech člověk narazí na česká jablka opravdu jenom sporadicky.

  superkarma: 0 12.09.2013, 12:00:57
 5. avatar
  [3] kobližka [*]

  Jasně "česká jablka,která zná celý svět"....jen jaksi u nás se moc neprodávají....pořád převládá dovoz z jiných destinaí.Proč? To by mě zajímalo.

  superkarma: 0 12.09.2013, 09:46:47
 6. avatar
  [2] marde [*]

  Jablka mám moc rádaSml16

  superkarma: 0 12.09.2013, 06:36:33
 7. [1] lidicka [*]

  Právě včera jsem v Tescu koupila jablíčka Gala, tak snad jsou z českých sadů. Máme i na zahrádce, ale ty budou až koncem září, je to pozdní odrůda.Sml22

  superkarma: 0 12.09.2013, 05:38:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme