Zdraví

Češi teď mohou říct chřipce stop. Projekt STOP chřipce! odstartoval

V těchto dnech byl odstartován projekt STOP chřipce! Jeho cílem je zlepšit informovanost o této závažné, a přitom podceňované nemoci a zároveň zvýšit proočkovanost proti chřipce v České republice. Ta je totiž oproti vyspělým zemím stále velmi nízká a zbytečně tak dochází k vážným zdravotním komplikacím a dokonce i úmrtím. Jen v minulém roce u nás zemřelo přímo na chřipku více než padesát lidí, na komplikace spojené s chřipkou pak další stovky lidí. Součástí projektu STOP chřipce! je i online petice za zvýšení proočkovanosti v ČR. Záštitu nad projektem převzala Česká vakcinologická společnost ČLS JEP.

cold

Úmrtnost v Evropě na chřipku nebo na komplikace s ní spojené dosahuje fatálních čísel až 160 lidí na 100 tisíc obyvatel. V ČR však není chřipka vnímána jako závažné onemocnění, a proto se proočkovanost v české populaci již několik let pohybuje na hranici 6 %. Trend v západní Evropě, USA, Kanadě či vyspělých zemích Asie (Japonsko, Jižní Korea) je ovšem opačný, neboť zde si jak odborná, tak laická veřejnost závažnost chřipky uvědomuje. U našich sousedů v Německu je proti chřipce očkována každý rok asi čtvrtina obyvatel, v Kanadě 37 % a v USA bezmála polovina všech lidí. Projektem STOP chřipce! chce tento trend následovat i Česká republika.

Chřipková epidemie k nám přitom dorazí každý rok s železnou pravidelností (obvykle na přelomu ledna a února. Ročně v ČR onemocní chřipkou 5 - 10 % dospělých a 20 - 30 % dětí, hospitalizováno je  7 až 16 tisíc osob. Přibližně 1 500 jich zemře na komplikace způsobené chřipkou – to je dvakrát víc, než jich zemře v důsledku dopravních nehod. Přesto Češi zůstávají v přístupu k preventivnímu očkování rezervovaní. Očkování je přitom podle Světové zdravotnické organizace nejúčinnější prevencí chřipky. Na samotnou chřipku totiž dosud neexistuje žádný účinný lék, tlumí se jen příznaky nemoci. Chřipka je kapénková infekce a díky vysoké nakažlivosti se snadno šíří. Virus chřipky je navíc velmi odolný, na klice, vypínači či madle v MHD může přežít i několik dní.

Chřipka nejvíce ohrožuje seniory, chronicky nemocné, malé děti a těhotné ženy. Pro tyto rizikové skupiny může mít fatální následky. Nevyhýbá se však ani zdravým silným lidem v produktivním věku – i jim může pořádně zkomplikovat život nejen z hlediska zdravotního, ale i ekonomického (náklady na léčbu, menší příjem atd.).

Stop chřipce

Riziko úmrtí na chřipku nebo zápal plic v porovnání se zdravými dospělými je vyšší:

 • 435x u lidí s onemocněním srdce a plic
 • 240x u lidí s onemocněním srdce a diabetu
 • 120x u lidí s onemocněním plic
 • 52x u lidí s onemocněním srdce

K petici za zvýšení proočkovanosti proti chřipce v České republice se můžete připojit na www.stop-chripce.cz. Svoji podporu iniciativě STOP chřipce! můžete vyjádřit také na Facebooku.

„Projekt STOP chřipce! jsem podpořil, protože jsem očkování proti chřipce sám vyzkoušel a fungovalo to,“ řekl herec Miroslav Táborský, jeden ze signatářů petice.

cold

Více na www.stop-chripce.cz.

   
11.11.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [3] nico.la [*]

  Tenhle rok jsem se nechala očkovat.

  superkarma: 0 11.11.2015, 13:06:39
 2. [2] bobani [*]

  Na chřipku netrpím takže se neočkuji . Ale dám si Pneumo , to už je v našem věku důležité . Sml30

  superkarma: 0 11.11.2015, 09:49:17
 3. avatar
  [1] danca79 [*]

  No, kdyby behem osmi let z deseti bylo ockovani na ten spravny virus, tak bych to pochopila, ale osm let z deseti je ockovani na typ ktery ten rok neni aktivni, tak je to docela naprd Sml80

  superkarma: 2 11.11.2015, 02:21:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme