Poruchami soustředění, vážným poškozením mozku, ochrnutím, ale i smrtí může skončit kontakt člověka s klíštětem nakaženým encefalitidou. Češi, přestože žijí v zemi, kde je jeden z nejvyšších výskytů nemoci, však stále podceňují očkování.

V Rakousku, kde je výskyt nakažených klíšťat podobný, je očkováno 90 procent populace . A výskyt onemocnění? Desetkrát méně. „Rakušané jsou vůbec v Evropě vzorem pro země, kde by se měl výskyt onemocnění snížit,“ řekl na mezinárodním setkání o klíšťové encefalitidě Jochen Süss, ředitel Národní referenční laboratoře pro nemoci klíšťat v německé Jeně.

Proč obyvatelé Česka na rozdíl například od Rakouska zatím slova epidemiologů neberou vážně? Částečně jsou málo informovaní , myslí si, že je nemoc neohrožuje, a odrazuje je i cena očkovací látky. Jedna dávka stojí zhruba 400 korun, potřeba jsou tři v průběhu jednoho roku a pak další každé tři roky. Zdravotní pojišťovny hradí někdy třetí dávku a přeočkování, což ovšem platí většinou jen u dětí. To je možná důvod toho, proč rodiče nechávají častěji naočkovat své děti než sebe. A to je chybné uvažování.

Klíšťová encefalitida má totiž u dětí většinou mnohem méně komplikovaný průběh než u dospělých. Nemají tak dlouho vysoké horečky, mozek nebývá tak těžce zasažen, celková doba léčby je kratší. Kromě toho se projevuje jen minimum následků, což se o dospělých, zvláště pak ve věku nad 60 let, rozhodně říci nedá. Přitom právě lidé ve věku nad 60 let velmi často pobývají od jara do podzimu venku na různých chalupách, takže riziko nákazy je větší.

„Klíšťová encefalitida je v České republice nemocí volného času . Riziko přinášejí rekreační aktivity v přírodním ohnisku, kde se nacházejí nakažená klíšťata,“ potvrzuje primář Václav Chmelík z Infekčního oddělení v Českých Budějovicích. To, že lidé tráví hodně času v přírodě, je jedním z důvodů zvýšeného počtu nemocných, Druhým je podle Jochena Süsse pravděpodobně i globální oteplování a následné změny biologických faktorů životního prostředí. Příbram

Zdroj: Hospodářské noviny

Reklama