Až 18 % lidí se letos plánuje nechat očkovat
Sanofi Pasteur, divize vakcín skupiny Sanofi poukazuje na alarmující situaci se stavem proočkovanosti české populace a to zejména v rizikových skupinách. Z červencového průzkumu STEM/MARK vyplynulo, že pravidelně se nechává očkovat jen 5 % lidí, přičemž jen 38 % z nich věří, že je očkování ochrání.
V ČR každým rokem podlehne této nejčastější lidské chorobě - chřipce - dvojnásobný počet lidí, než kolik zemře na následky dopravních nehod1. Tímto podceňovaným onemocněním se totiž každoročně celosvětově nakazí 5 % dospělých a 20 % dětí, přičemž na následky onemocnění chřipkou zemře okolo 150 osob z každého miliónu lidí a dalších až 1600 je hospitalizováno v České republice je to až 2661 obětí chřipkového onemocnění ročně.
„Chřipka zůstává v našich podmínkách jediným infekčním onemocněním, které se každoročně podílí na poměrně vysokém počtu úmrtí. Prevence je přitom dostupná všem, není drahá, a díky intradermálmí aplikaci je pro řadu pacientů i přijatelnější a setkáváme se s vysokou spokojeností našich pacientů,“ dodal Mgr. Karel Torner, Country manager společnosti Sanofi Pasteur.
Jak vyplynulo z aktuálního průzkumu STEM/MARK v ČR si třetina lidí myslí, že je očkování zbytečné a necelá třetina nevěří, že jim očkování pomůže. Chřipka je totiž mezi lidmi stále brána na lehkou váhu. Každý druhý (60 %) se domnívá, že její nebezpečí spočívá v tom, že oslabuje organismus nebo v tom že mohou nakazit okolí (53 %). Jen 41 % lidí si dokáže připustit, že chřipka může být nebezpečná i kvůli možnému úmrtí.
Proočkovanost v naší populaci je stále natolik nízká, a to i navzdory skutečnosti, že až polovina osob spadá do kategorie rizikových, že neobstojí ve srovnání se stavem ve vyspělé Evropě, ale naopak se přibližuje zemím jako Maroko nebo Kostarika. Proočkovanost v ČR dle údajů z distribuce očkovacích vakcín se pohybuje v rozmezí 4-7 %, zatímco v západní Evropě se jedná okolo 17 %. Například v Kanadě se proočkovanost pohybuje okolo 33 %, u rizikové skupiny až 80 % (u nás jen 10 - 20 %). Právě 30% proočkovanost populace na chřipku do roku 2015 je jedním z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). V rizikových skupinách WHO doporučuje alespoň 75% proočkovanost. V České republice se těmito doporučeními řídí Národní akční plán na zvýšení proočkovanosti proti sezónní chřipce.
„Nesmíme zapomínat, že pandemie chřipky zůstává pro lidstvo stále vážnou hrozbou, která by v celosvětovém měřítku mohla během několika týdnů zasáhnout dramaticky velké množství lidí. Právě na proočkovanosti populace bude v takové situaci záviset, jaké následky nakonec způsobí a kolik lidí zasáhne,“ uvedl Mgr. Karel Torner, Country manager společnosti Sanofi Pasteur.
Je potřeba začít vnímat chřipku jako závažné onemocnění a ve spolupráci s praktickými lékaři výrazně zvýšit proočkovanost proti chřipce hlavně u rizikových osob (chronicky nemocných a seniorů) a zároveň zvýšit povědomí o prospěchu očkování u běžné veřejnosti. Senioři, kteří nejsou proti chřipce očkováni, jsou až o 75 % častěji hospitalizováni a dvakrát častěji na následky chřipky umírají, než ti, kteří byli očkováni. Z výzkumu STEM/MARK přitom vyplývá, že 85 % lidí by očkování doporučilo svým rodičům nebo prarodičům.
Zdroj: tisková zpráva
Nový komentář
Komentáře
V mém bývalém zaměstnání jsme měli nábor na očkování, většina z těch, co se očkovat dali, onemocněli, takže mě do toho nikdy nikdo neuvrtá.
Alenka0010 — #52 presne aj ja jsem tak dopadla a ockovani nechci videt
Přestože jsme odpůrcem zbytečného očkování, loni jsem se touto vakcínou zkusila nechat naočkovat a světe div se, ono to pomohlo, ani rýmu jsme za celou zimu nedostala. Asi jsem měla štěstí, moje učitelka angličtiny chytila po očkování takovou chřipajznu, že se z ní dostávala ještě půl roku.
ockovat jsem se nechala jen jednou, mesic me z toho bolela ruka a chripku, kterou jsem potom dostala bych nikomu neprala ... takze slavne ockovani si muzou strcit za klobouk
Zatím očkovaná nejsem a asi i nadále nebudu ...
RosaGloriaDei — #37 Jasně, že jde o komerci, farmaceutickým firmám se zdá, že pořád málo vydělávají
Trefa:ockovana nejsem ani se nebudu ockovat.vzpomente na ockovani proti chripce a jak to dopadlo.nikdo se nechtel ockovat a serum se muselo likvidovat.
Já mám rýmu,tak jednou do roka a na horečky moc netrpím.
to neni lehkovazne,ale nejsou penize. Clovek je rad, kdyz poplati poplatky, najem a ma na jidlo a pro deti obleceni.Jinak pro deti ockovani prilatim radeji...hlavne na rotaviry
nejsem očkovaná
Toto očkování neuznávám
.
.........nejsem privrzencem tohoto ockovani.
V okruhu mých známých každý,kdo se nechal naočkovat proti chřipce,tak onemocněl -
asi nějakým jiným typem
Kdysi jsem od zaměstnavatele (školství) měla očkování proti chřipce zdarma, negativní dopad to na mě nemělo, možná i proto, že jsem prostě v době očkování měla v pořádku imunitu. No a nakonec jsem v hokně během zimy chyběla, protože jsem dostala těžkou angínu, to si člověk nevybere.
No,očkování třeba proti neštovicím a tuberkulóze se zrušily a pořád se lidem předkládá očkování proti chřipce.Ale té je asi více druhů a to je očkování na všechny typy?Kvůli chřipce bych se nenechala očkovat.Myslím,že pokud je člověk přiměřeně odolný a zdravý,ustojí to.
Podle naší mudr sem chřipku nikdy neměla
jen virózy.
nenechám se očkovat
pro zdravé lidi s fungující imunitou je to podle mého názoru zbytečné očkování...ostatně, jde o KOMERČNÍ ČLÁNEK
očkovat se nedáváme,jelikož se dáme očkovat proti nějakému tipu chřipky,a chytneme zrovna jiný tip,tak z toho důvodu to nepodstupujeme.lepší je prevence nachlazení
ekleinovka — #20 ja som dopadla tak isto a preto už nikdy viac, pokiaľ to nebude doporučené priamo od lekárov na 99,9 %