.

„Češi se zlepšují, ale některých přešlapů se ne a ne zbavit,“ říká odbornice na třídění odpadu

Domácnost

„Češi se zlepšují, ale některých přešlapů se ne a ne zbavit,“ říká odbornice na třídění odpadu

Proč patří nevymytá láhev od oleje, stejně jako špinavý papír či varné sklo do směsného odpadu? Nejen o tom, v čem nejčastěji chybujeme při třídění odpadu, jsem si povídala s mluvčí EKO-KOM Lucií Müllerovou.

V čem lidé třídící odpad nejčastěji chybují?
Češi se v třídění stále zlepšují. Chyb tedy rok od roku ubývá. Nicméně častým přešlapem jsou pořád plata od vajec, ruličky od toaletního papíru, účtenky z termopapíru – i ty lidé velmi často třídí do modrého kontejneru s papírem. Jenže tento druh papíru není k recyklaci vhodný. V modrých kontejnerech také často končí posmrkané kapesníčky nebo mokré papírové ručníky – ty mají své místo ve směsném odpadu.

V tříděných plastech se zase nesprávně objevuje třeba celofán (patří do směsného odpadu) nebo igelitové obaly od substrátů (směsný odpad) či obaly od čisticích prostředků, které jsou označeny jako nebezpečné. S těmi nakládáme jako s nebezpečným odpadem, patří tedy ideálně do sběrného dvora. Kartony nebo PET lahve pak lidé ještě občas zapomenou sešlápnout.

Ve skle se pak „špatně“ objevuje například porcelán, pokovené sklo, zrcadla nebo nádobí z varného skla.  

lucieIgelitové obaly od substrátů – tím myslíte od zeminy? A z jakého důvodu nepatří do plastů?
Přesně tak. Substráty samy o sobě obsahují totiž zpravidla různá hnojiva, chemické látky a v pytlích nám většinou vždy nějaká ta zemina přeci jen zbyde. Proto do barevných kontejnerů nepatří. 

A ještě k tomu sklu. Jak poznám, jestli je varné?
Na tuzemském trhu se většinou prodávají nádoby z varného skla, které vyrábí česká firma SIMAX. Ta většinou mívá své logo vyryto na dně nádoby. Všeobecně se dá říct, že veškeré hrnce, konvice na čaj, zapékací misky nebo skleněné hrnky na čaj bývají na 99 % z varného skla. Varné sklo má přitom jiný bod tání skloviny a nelze ho tedy zpracovat spolu s ostatními střepy ve sklárně.

Patří do plastů třeba i některé obaly od sušenek, čokolád?
Vždy je nejspolehlivější řídit se zkratkami, které bývají uvedeny na obalech. Jejich přehled je k dispozici na stránkách Jak třídit. Pokud se jedná o kombinovaný materiál, tak se již recyklovat nedá a takový obal je třeba odložit do nádoby na směsný odpad.

Co se stane, pokud do kontejneru hodíme něco, co tam nepatří?
Veškerý vytříděný odpad se z barevných kontejnerů sváží na třídící linky. Tam se předměty, které do vytříděného skla, plastu, papíru nebo nápojových kartonů nepatří, ručně oddělí.  Pokud se ale v kontejneru objeví nějaké známky znečištění, pak bývá celý jeho obsah znehodnocen a musí s ním být dále nakládáno jako se směsným odpadem. Nejčastěji jsou to mastné papíry, zbytky rozlitého sirupu nebo likérů ve skle, zbytky jídla z odnosných polystyrenových boxů, nebo do vytříděného odpadu někdo vysype tašku shnilých jablek.

Ušpiněný papír už nelze využít? Poškodí se nějak?
Znečištěný papír, například noviny po malování nebo rekonstrukci bytu, do tříděného odpadu nepatří, protože zbytky barev, malty a podobných materiálů jsou pro papírny nezpracovatelné. Mastný papír se v papírnách zase špatně rozvlákňuje, protože odpuzuje vodu, a tím znehodnocuje papírovinu. 

Co se týče zbytků ve skle či v plastu, neexistuje nějaká technologie, která by je dokázala odstranit?
Nemusí být vymyté, stačí je vyškrábnout respektive dopít. Znečištění dokáže technologie při zpracování vyřešit, ale jen do určité míry. Například PET lahve po rozemletí na PET flakes projdou proplachem a odmaštěním, kde se odstraní jak etikety, tak případné zbytky nápojů. Etikety a víčka se následně zpracují zvlášť.

třídění

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Láhev od oleje ale nepatří do tříděného odpadu, pokud není vymytá. Proč tomu tak je?
Pokud není důkladně vymytá od zbytků oleje, do barevného kontejneru opravdu nesmí. Kapička mastnoty, která by se dostala do vstřikovacího stroje, by mohla ucpat trysku a přerušila by vlákno, které se z recyklovaných PETek vyrábí.

Nejasnosti bývají také ohledně krabic na mléko a džusy. Kam je vhazovat, pokud v obci není oranžový kontejner?
Konkrétní systém sběru nápojových kartonů (NK) se může místně odlišovat, což souvisí s technologickými možnostmi dotřiďovacích zařízení v dané oblasti. Ke konci roku 2015 byl sběr nápojových kartonů zaveden ve 4 700 městech a obcích ČR. Z toho 785 sbírá NK do samostatných nádob, ve 217 městech a obcích se pak sbírá dohromady s papírem, ve 2 974 se NK třídí do jednoho kontejneru spolu s plastem a ve 1 310 městech a obcích funguje pytlový sběr. Některá města a obce kombinují více variant sběru, proto součet předešlých čísel nevychází.  Celkem je mohou lidé třídit NK do cca 73 000 kontejnerů v celé ČR. Kam NK patří, by lidem měla vždy napovědět oranžová samolepka, která je vylepena na nádobě určené ke sběru NK. O konkrétním systému tříděného sběru odpadu se může každý občan dozvědět i na svém obecním nebo městském úřadě.

A co textil, po jednom kusu jej můžeme vyhodit do směsného odpadu?
Ano, v omezeném množství můžete textil vyhodit i do kontejneru na směsný odpad. Jinak patří do sběrného dvora. Existují ale i sběrné kontejnery na šaty a obuv a také sběry na charitu.

Lze říci, kolik procent odpadu, který lidé hodí do kontejnerů na tříděný odpad, tam nepatří?
Barevné kontejnery obsahují v průměru 5 – 10 procent nežádoucích příměsí. Ty jsou z vytříděného odpadu odděleny na třídící lince současně s dotříděním dle jednotlivých druhů materiálů.

Jaké jsou nejčastější mýty o třídění odpadu, které mezi veřejností kolují?
Někteří lidé se stále ještě mylně domnívají, že směsný a tříděný odpad se stejně sveze na jednu hromadu. To je ale nesmysl – v době, kdy se za množství uloženého odpadu na skládkách platí, nemá nikdo zájem odpady sesypávat dohromady. V ČR je dostatek zpracovatelů, kteří vytříděný odpad zpracovávají na druhotnou surovinu nebo na hotové výrobky. 

Občas také kolují domněnky, že o tříděný odpad nemá nikdo zájem. V ČR je dostatek zpracovatelů a využití vytříděného odpadu na druhotnou surovinu nebo hotový výrobek má stále větší smysl.

Častým mýtem (nebo spíš výmluvou) mezi lidmi, kteří netřídí odpad, je i tvrzení, že kontejnery na tříděný odpad jsou daleko. Ve skutečnosti to ke kontejnerům na tříděný odpad má každý z nás v průměru jen 97 metrů, tedy pouhé dvě minuty chůze.

Orientujete se už ve třídění odpadu? Otestujte se v našem kvízu Kam s ním aneb Kvíz z prostředí popelnic…

Čtěte také:

   
26.05.2016 - Dům a byt - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Jirika [*]

  Rikina — #10 Ta Avie mohla mít korbu rozdělenou přepážkami, aby se na ní roztříděné odpady nesmíchaly. Prý se to tak někde dělá, aby se ušetřilo za odvoz. Pokud jsou třídící linky na papír a plasty v jednom areálu tak to pak vyloží do samostatných skladů.

  Kontejnery na směsný tříděný odpad jsem viděla v Londýně. Byly fialové a mohl se do nich dát jak papír tak plast a myslím ještě sklo nebo plechovky. Na roztřídění pak musí mít nějakou drahou výkonou třídící linku.

  superkarma: 0 28.05.2016, 14:45:17
 2. avatar
  [20] chanahd [*]

  gerda — #12 A ten vývoz popelnice platíš i když v ní téměř nic není. Jen si můžeš vybrat zda chceš vyvážet týdně či jednou za 14 dní. Týdně je to asi o 300 dražší za rok. My fakt třídíme dost. Navíc na zahrádce máme ještě i vlastní kompost... takže platíme stejně za vývoz třeba ani ne půlky popelnice.

  superkarma: 0 27.05.2016, 23:30:05
 3. avatar
  [19] chanahd [*]

  gerda — #12 U nás neplatí za osobu, ale za známku na popelnici. My zatím třídíme hodně, tak máme známku na vývoz jednou za 14 dní. A to stojí 1200 Kč. Rádi by to zvedli na 2 - 2,5 tis.

  Ale mě štve spíš to, že ty kontejnery na tříděný vyváží málo - kolem šílený bordel. Na nějaké stížnosti samozřejmě nereaguje nikdo. A jako oblítávat celé město, než to někam narveš, to mě fakt štve.

  Jediné co je stále prázdné, to je kontejner na textil. Tomu ulevuje místní menšina.

  superkarma: 0 27.05.2016, 23:25:00
 4. [18] Jana 01 [*]

  Dost sobecké, kvůli pohodlnosti mnohých mizí krásné kusy přírody a nahrazují je skládky s odpadem, který se tam bude válet ještě stovky let po naší smrti. Ale to už je některým jedno... Pro mne není třídění žádný problém, spíš je to naopak zábava a hlavně dobrý pocit. V kuchyni máme velký koš na plasty a vedle jeden malinký na směsný odpad, ten se vynáší tak jednou za tři týdny. Je v něm v podstatě hlavně jen prach z vysavače a podobně. Pod psacím stolem je koš na papíry, nikdy mi nedělá problém tam každý papír odnést (třeba krabičku od čaje) a nebo si ho položím večer na stolek a ráno rovnou vezmu do ruky, když jdu stejně ven a vhodím do kontejneru. Občas se u nás vyskytne sklo či karton od nápoje, ty hned dáváme ke dveřím a kdo jde první ven, tak to rovnou vezme a odnese. Na balkon dáváme do krabičky bioodpad. Máme i rozděleno, kdo má který koš na starosti. Není na tom nic hrozného a když je u domu plný kontejner na plasty, nedělá mi problém jít třeba o ulici dál. To chodím večer a myslím, že malá procházka nikomu neuškodí, spíše naopak. A vymývání odpadu taky není problém. Kolikrát mi zůstane v houbičce zbytek saponátu, tak se aspoň zužitkuje.

  superkarma: 0 27.05.2016, 20:21:28
 5. [17] Arella [*]

  My teda bydlíme v malém bytě, ale třídíme, naštěstí máme popelnice se tříděným při cestě na autobus, takže to tam vždy metneme, jen papír bereme po větším množství. Myslíme si, že to má smysl...

  superkarma: 0 27.05.2016, 15:18:50
 6. avatar
  [16] kobližka [*]

  Samozřejmě taky třídím,ale promiňte,abych se zabývala tím,že varné sklo nesmím dát do kontejneru na sklo,nebo obaly od sušenek,dávala bůhví kam a ještě četla na obalech kam to teda patří,nebo láhev od oleje,že se má vymývat? Tak zrovna při drahé vodě to považuju za luxus,to se na to radši vyprdnu.

  superkarma: 0 26.05.2016, 21:24:08
 7. avatar
  [15] zelvicka [*]

  třídíme a skoro každý den odnáším tříděné tašky, máme opravdu parádní systém kontejnerů Sml67

  superkarma: 1 26.05.2016, 20:33:07
 8. avatar
  [14] RenataMor [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.05.2016, 17:25:37
 9. avatar
  [13] aviaki [*]

  My třídíme poměrně pečlivě, tudíž popelnici máme tak jednou za 2 měsíce. A abychom neměli plný barák košů a tašek tříděného odpadu, máme jeden velký koš (plastový koš na prádlo) v komoře, a tam dáváme dohromady sklo, plasty i papír. A tak jednou za týden až za dva vezmeme celý koš zatím smíchaného odpadu a přímo u kontejnerů to strkáme tam, kam to patří. Myslím, že je to pohodlnější, než to třídit předem.

  superkarma: 1 26.05.2016, 13:32:29
 10. avatar
  [12] gerda [*]

  chanahd — #11Na kolik chtějí zdražit? U nás se platí 660 na osobu a to se mi zdá už teď dost. Já třídím, denně vynáším odpadky a když mám sběrné nádoby všecko pohromadě, dávám zvlášť papír, sklo i plasty - nikdy toho není tolik, abych to neunesla při jedné cestě ke kontejnerům. Ale jak tak čtu, musím se polepšit s pet lahví od olejů, to bych opravdu nevymývala, tak odteďka skončí v obecné popelnici pro všecko.

  1. na komentář reaguje chanahd — #19
  2. na komentář reaguje chanahd — #20
  superkarma: 0 26.05.2016, 12:03:28
 11. avatar
  [11] chanahd [*]

  Vlastka — #3 U nás taky plánují velké zdražení. Až přijde, též se na to vyprdnu. Nehledě na to, že člověk třídí jak blb. Pak popadne všechny ty šílené tašky a letí o tři ulice dál, kde jsou nejbližší kontejnery. Tam většinou zjistím, že se tam prostě už nenacpe vůbec nic. A obíhat město mě fakt nebavíSml15

  Situace na vesnici u babičky je ještě horší. Tam to odváží jednou za uherský rok. Takže u kontejnerů jsou pak i tašky s tříděným odpadem do výšky kolen. Ale to se samozřejmě už neodveze, vyvezou čistě jen kontejnery. Tohle se tam pak válí ještě rok.

  Já se pak nevidím, že fůra lidí má třídění plný zuby.

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 0 26.05.2016, 11:56:35
 12. [10] Rikina [*]

  Ve dvou různých městech jsem viděla na vlastní oko, že přijede Avie, a obsah kontejnerů s tříděným odpadem se vysype na korbu. Všechno dohromady, sklo, papír i plasty. Směsný odpad ne, ale ty barevné kontejnery ano. Takže proč teda jsou tam čtyři, když to stejně skončí na jedné hromadě, to je mi záhadou, stačil by jeden, kam by se dávaly ty tři až čtyři druhy odpadu. Potřeba mít v domácnosti víc košů mně taky vadí, v malém bytě zas není tolik místa, aby si to tam člověk dekorativně ozdobil nádobami na několik druhů odpadu. No a poplatky za odpad? V městě, kde jsem bydlela dřív, se nějaký čas za odpad neplatilo vůbec, protože obyvatelstvo bylo hodné a třídilo. Pak se vyměnila na magistrátu garnitura úředníků a hbitě zavedla ten nejvyšší možný poplatek. Tak se na to obyvatelstvo houfně vykvajzlo a třídit přestalo, načež se objevily výchovné články v místním tisku, něco jako tento. Sml80

  1. na komentář reaguje Jirika — #21
  superkarma: 1 26.05.2016, 11:23:01
 13. avatar
  [9] phoebe24 [*]

  Pentlička — #7Tak to mám stejně. Ale nepřeháním to. Krabičku od čaje dám klidně do směsného odpadu, protože ušetřím čas (bednu s papírem máme ve sklepě). Ale letáky supermarketů tam sviští vždy. To bych měla za chvíli popelnici plnou. Plata od vajec a ruličky toaleťáku dávám do krbovek na podpal - skvěle hoří.

  superkarma: 0 26.05.2016, 10:37:22
 14. avatar
  [8] Rybulka [*]

  Když jsme ještě bydleli v bytě, dávali jsme sklo, plasty a papír do jedné tašky a pak jsme to v rychlosti rozhodili do příslušných kontejnerů, takže fakt není třeba mít doma x košů...

  superkarma: 0 26.05.2016, 10:31:51
 15. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Třídím papír, plasty a sklo. Textil pokud je použitelný, hážu do kontejneru na charitu.

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #9
  superkarma: 0 26.05.2016, 10:15:44
 16. [6] mamkaJa [*]

  Papír a plasty třídím. Ale rozumně. Dávám tam jen to o čem 100% vím, že tam patří.

  Jak je popsáno výš...stačí jeden "blbec", který to zaneřádí něčím co tam nepatří a celý kontejner jde do směsného odpadu.

  A je fakt, že poplatky se zvyšují ať třídíte nebo ne. Sml80

  superkarma: 1 26.05.2016, 08:24:20
 17. [5] kantor10 [*]

  A protože my nechceme mít byt plný odpadkových košů,tak netřídíme

  superkarma: 0 26.05.2016, 07:59:01
 18. [4] bobani [*]

  třídím

  superkarma: 0 26.05.2016, 07:58:57
 19. avatar
  [3] Vlastka [*]

  Vím,jaká se tu na mě snese kritika,ale my netřídíme.Přestali jsme v okamžiku,kdy nám opětovně zvýšili poplatek za popelnici.Platit musíme,ale při třídění by jsme neměli co do popelnice dát.Takže je to takový just.

  1. na komentář reaguje chanahd — #11
  superkarma: 2 26.05.2016, 07:58:34
 20. avatar
  [2] Eliana [*]

  My třídíme tolik, že máme jednou za čtrnáct dní popelnici na směsný jen z půlky plnou a to máme ještě starou kovovou-menší. Ale nepříjemnou věcí je, že na chdobě máme krabici na papíry, tašku na plasty a kartony, tašku na kovy a naštěstí sklo skoro nemáme-když to jde použít s víčkem-využíváme na zavařování. Máme ještě speciální koš na věci na kompost, abychom s tím nemuseli lítat s každou šlupkou. Jen to je náročné mít doma oddělené koše a někde to sbíratSml24.

  superkarma: 0 26.05.2016, 07:07:05
 21. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.05.2016, 06:32:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme