Velká česká města přicházejí o stále více obyvatel. Lidé totiž dávají přednost životu na venkově. Ale měst, kam většinou dojíždějí za prací, se úplně nevzdávají. Volí vesnice v okolí velkých sídel, především Prahy. Stále více obyvatel se stahuje do Středočeského kraje – tedy právě do okolí metropole.

Podle serveru Novinky.cz má sice stále největší přírůstek „přistěhovalců“ Praha, ze všech krajů ji ale také nejvíce lidí opouští. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) je pohyb odkudkoliv do Prahy a z Prahy do Středočeského kraje pro Česko klíčový. Tento pohyb představuje až 60 % všeho stěhování v republice.

Do Středočeského kraje se už letos přistěhovalo přes 20 tisíc lidí, Prahu jich přito opustilo 15 tisíc. Do hlavního města se stěhují hlavně cizinci, během první poloviny roku jich přibylo přes 12 tisíc, Čechů se do metropole přistěhovalo také asi 12 tisíc.

Pohyb je motivován především stěhováním za prací a také za studiem. Lidé, kteří do Prahy přicházejí, pokud nemají rodinné vazby, už v ní zůstávají. Založí-li ale v Praze rodinu, často se stěhují na venkov, přičemž město chtějí mít stále na dosah.V menší míře podobné obraty probíhají i v krajských městech.

Žijete ve městě a chtěla byste přitom přesídlit na venkov nebo vám městský život zcela vyhovuje? Proč? Pokud byste chtěla pryč z velkého města, dala byste přednost malé vesnici s panenskou přírodou nebo byste volila život v menším poklidném městečku?

Reklama