.

Češi nejčastěji umírají na nemoci srdce. Příliš solí a málo se hýbou

Novinky

Češi nejčastěji umírají na nemoci srdce. Příliš solí a málo se hýbou

Ačkoliv podle posledních statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) od 80. let klesá v Česku standardizovaná úmrtnost, stále jsou největším strašákem nemoci oběhové soustavy. Podíl zemřelých na tyto choroby činil v roce 2013 v Česku na 47 %, což předčilo i počet úmrtí v důsledku obávané rakoviny. Nejčastější příčinou těchto smrtí jsou ischemické nemoci srdeční. Přesto si Češi fakta příliš nepřipouští a nadále se chovají rizikově.

Přestože se úmrtnost na oběhová onemocnění postupně snižuje, stále je v České republice až dvakrát vyšší než v zemích bývalé EU 15. Podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR z roku 2014 tak na nemoci oběhové soustavy umírá předčasně, tedy před 75. rokem života, až 44 % mužů a 18 % žen. Podle odborníků je přitom jedním z hlavních rizikových faktorů nezdravý životní styl, který s rozvojem srdečních chorob přímo souvisí.

sul

 „Řada Čechů stále podceňuje péči o vlastní zdraví, prevenci a také zdravou životosprávu. Lidé kouří, pijí přemíru alkoholu a obvykle přijímají ve zvýšené míře tuky či jednoduché cukry. Naopak málo doplňují vápník, hořčík, draslík nebo selen. Muži navíc konzumují také více cholesterolu a sodíku, ženy pak málo doplňují jód, jeho možným nedostatkem trpí až třetina Češek,“ potvrzuje MUDr. Pavel Hanzelka, odborný konzultant LR Health and Beauty. „Pro srdce je rizikové například nadměrné dosolování pokrmů, ve kterém Češi vynikají. Optimální denní dávku soli 5 gramů překračují často více než dvojnásobně,“ varuje Hanzelka. Nadměrné solení, tedy předávkování sodíkem, přitom zatěžuje celý kardiovaskulární systém. V důsledku toho se může zvyšovat krevní tlak či třeba selhat srdce.

S důležitostí zdravé životosprávy a vhodného jídelníčku souhlasí i odborníci z oblasti gastronomie a zdravého životního stylu. Ve své kritice se zaměřují zejména na nízkou konzumaci zdravých Omega-3 mastných kyselin, které mají schopnost snižovat vznik krevních sraženin, hladinu cholesterolu, či třeba přispívají ke snížení krevního tlaku. Tyto kyseliny obsahují zejména tučné mořské ryby. Blahodárné účinky jejich konzumace pak potvrzuje řada výzkumů. Například podle 11 let trvající studie amerických vědců může zařazení ryby do jídelníčku jedenkrát týdně snížit riziko infarktu o 52 %. Jiná anglo-americká studie pak ukázala, že konzumace ryby třikrát až pětkrát týdně snížila množství infarktů až o 80 %. „Omega-3 nenasycené mastné kyseliny si lidské tělo nedokáže vyrobit, a musíme je proto přijímat z potravy. Největší podíl těchto kyselin najdeme v mase lososa, tuňáka, pstruha, makrely nebo v sardinkách. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny nejenže snižují riziko onemocnění srdce a oběhové soustavy, ale také redukují vysoký krevní tlak nebo omezují nebezpečí vzniku diabetu druhého typu,“ upozorňuje Marek Sedlák z rybích restaurací Nordsee.

jidlo

Často zmiňovaným rizikovým faktorem je také nedostatečná pohybová aktivita. Podle informací ÚZIS vykazuje na 32 % dospělých nízkou fyzickou aktivitu, která se navíc v Česku, stejně jako ve světě, neustále snižuje. Pravidelná pohybová aktivita, která by podle Světové zdravotnické organizace měla zabírat minimálně 30 minut střední intenzity 5x týdně, přitom přináší řadu zdravotních benefitů. Vedle snížení rizika cukrovky či některých typů rakoviny pak snižuje právě riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

   
27.08.2015 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [4] Paolo [*]

  Dostala jsem chuť na brambůrky Sml15

  superkarma: 1 27.08.2015, 15:17:33
 2. avatar
  [3] datura [*]

  Jelikož máme infarkty v rodě, tak je mi celkem fuk, co jím, stejně mu neuniknu a aspoň si pochutnám na tom, co mám ráda Sml58

  superkarma: 0 27.08.2015, 15:13:02
 3. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Ja jsem si diky zarazeni lososa do jidelnicku az 5x tydne vypestovala uzasnou alergii na ryby. Uz bez nasledku nespolknu ani rybi tuk v kapsli. Sml24

  superkarma: 0 27.08.2015, 14:33:37
 4. [1] bobani [*]

  odstrašující

  superkarma: 0 27.08.2015, 13:42:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme