Novinky

Češi: Matka už není víc, než otec

Je pro dítě důležitější matka, nebo otec? Zatímco před patnácti lety by byla jasnou vítězkou ona, dnes je postoj české veřejnosti k roli muže a ženy ve výchově dětí jiný. Podle výzkumu STEM se důležitost obou rodičů vyrovnala.

matkaotec

Jako důležitější dnes vnímá matku méně než polovina veřejnosti. A to napříč pohlavím a věkovým spektrem. Pouze lidé nižšího vzdělání se častěji než populace celkově přiklánějí k názoru, že matka je ve výchově důležitější než otec (lidé se základním vzděláním: 56 %, vyučení: 50 %, lidé s maturitou: 43 %, vysokoškolsky vzdělaní: 41 %).

Změny v uspořádání rolí v rodině mezi mužem a ženou jsou patrné i ve srovnání odpovědí na otázku, kdo se v rodině nejvíce věnuje nebo věnoval dětem. V polovině 90. let to podle vyjádření dvoutřetinové většiny dotázaných rodičů byla především žena. Podle aktuálního výzkumu je tento podíl výrazně nižší a dokonce již mírně převažuje odpověď, že se dětem věnují muž i žena společně.

A podobně je to i s tradičním rozdělením rolí muže a ženy v rodině. Ještě v polovině 90. let muži příslušelo finanční zajištění rodiny a ženě péče o domácnost. Mírně nadpoloviční většina s tímto stereotypem souhlasila, jen necelá polovina jej odmítala. Z aktuálního výzkumu však vyplývá, že česká veřejnost již od tohoto stereotypu upouští. Odmítá jej 58 procent respondentů. Přesto s tradičním rozdělením rolí muže a ženy stále ještě souhlasí dvě pětiny občanů.

   
15.07.2015 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [2] milionarka [*]

  Co ta čárka před než v nadpisu ???

  superkarma: 0 15.07.2015, 15:11:03
 2. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Já mám své rodiče ohledně výchovy a schopnosti starat se na stejném stupni žebříčku hodnot a stejně tak se hodnotím já & manžel. Přijde mi, že kdyby cokoli se stalo s ženským elementem v rodině, tak ten chlap to v pohodě převezme, bez jakékoli újmy. O dětech nemluvě Sml16

  superkarma: 2 15.07.2015, 09:00:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme