Rodina

Červík v dětském zubu

 

 

Nikdy není příliš brzy začít přemýšlet o zubní hygieně vašeho dítěte,
i když mléčné zuby nakonec vypadnou. Správné čištění dopomůže vašemu dítěti k zářivému, krásnému úsměvu i poté, co mu narostou trvalé zuby. Z toho důvodu je vštěpování dobrých návyků – čištění kartáčkem a dentální nití a pravidelné prohlídky u zubaře – již v útlém věku tak důležité.

Avšak naučit svéhlavého předškoláka, jak správně zacházet se zubním kartáčkem, nebo dotlačit žáčka druhé třídy do zubařského křesla, se lehko řekne, ale hůř udělá.
Nabízíme vám ověřené rady a odborná doporučení, jak utišit bolest zubů, přimět děti k pravidelnému čištění chrupu, najít toho pravého zubaře pro své dítě a zmírnit strach ze zubařského křesla.

 

Jak zmírnit bolesti při prořezávání zoubků

Mezi 4. a 7. měsícem života dítěte se na spodních dásních vpředu pravděpodobně objeví dvě červené zduřeniny. To je znamení, že se mu začínají prořezávat první zoubky. Jindy veselé dítě může být občas rozmrzelé, může plakat, slintat nebo se bude snažit kousat něco tvrdého. Dokonce mu někdy naměříte malinko zvýšenou teplotu. Naštěstí to většinou trvá jen několik týdnů, než si zoubky najdou cestu ven. Na uchlácholení rozmrzelého dítěte vyzkoušejte následující tipy:

 

 • Připravte si zásobu bezpečných hraček, které se dají kousat
 • Jemně třete dásně čistým prstem nebo malému nabídněte zchlazený kousací kroužek z tvrdé gumy
 • Od bolesti a teploty mu uleví dětské analgetikum
 • Pokud naměříte teplotu vyšší než 38 °C, zavolejte lékaře

 

Jak najít vhodného zubaře?

Dítě byste měla vzít poprvé k zubaři mezi prvním a druhým rokem života. Možná že sama máte výborného zubaře, ale pokud ošetřuje jen málo dětí, pravděpodobně bude lepší, když vyhledáte dětského specialistu. Jednou z možností je zavolat na Českou stomatologickou komoru (tel: 224 918 611; www.dent.cz), kde by vám měli doporučit vhodného zubaře v místě vašeho bydliště.

 

Jak a kdy pečovat o dětský chrup

 • Od narození do 18 měsíců: Jednou denně třete nemluvněti dásně tenkým vlhkým hadříkem. Až se zoubky objeví, otírejte je ze všech stran.
 • Od 18 měsíců do 3 let: Kupte dítěti první kartáček. Vyberte ten, který je určen pro děti od 1 roku do 4 let a který má malou zaoblenou činnou část, měkké štětiny a širokou rukojeť, kterou dítě snáze uchopí. Kartáček vyměňujte vždy po 3 měsících.
 • Od 3 do 6 let: Od této chvíle už může dítě používat zubní pastu s fluorem. Vyhněte se však pastám obsahujícím látky omezující vznik zubního kamene, které by mu mohly podráždit ústa. Na kartáček naneste jen kuličku o velikosti hrášku – příliš mnoho fluoru by mohlo škodit. Dbejte na to, aby si dítě čistilo zuby nejméně 2 minuty.
 • Od 6 let: V 6 letech si může řada dětí začít čistit zuby sama. Je ovšem nutné se ujistit, zda si váš potomek důkladně čistí všechny zuby po dobu nejméně 2 minut. Mnoho dětí začne zhruba ve věku 6 let přicházet o mléčné zuby a bude se vyhýbat těm, které se viklají. 

 

Pohled Žena-in.cz

Není snadné uhlídat děti od sladkého anebo je přimět k pravidelné zubní hygieně.
Radíme zvolit zlatou střední cestu. Dle zubařů je například jednou z nejhorších potravin sladký džus. V žádném případě nenechat děti cumlat džusíky před spaním a bonbony také doporučujeme co nejvíce omezit.

Co je skvělou náhražkou, jsou i dle odborníků, žvýkačky bez cukru. Na žadonění dětí o sladkosti je lze často obalamutit právě touto „nesladkou“ a neškodnou žvýkačkou. Ještě k tomu jim dlouho vydrží… ;-)

Co se prvních návštěv u zubaře týče, často zapůsobí pohádka o červíkovi, který se v zubu zabydlel. Děti to zajímá a pochopí, že je třeba červíka vyhnat.

A když dojde na nejhorší, je dobré si dítě na zubařském křesle posadit na klín.

A nakonec jedna osvědčená rada. Motivace je před návštěvou zubaře více než na místě. Je třeba přislíbit dětem velkou a pro ně lákavou odměnu; například pouť, výlet na oblíbené místo nebo návštěvu zoologické zahrady.

 

Se zoubky vašich dětí vám držíme palce a vězte, že v tom nejste samy!!!

 

Zdroj: Sally Lee, "Encyklopedie rodičovství", nakladatelství Columbus 2004

 

 

   
30.05.2005 - Těhotenství a porod - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [13] musilovahana [*]

  Já jsem byly s dcerou poprvá , když jí byl rok. Paní doktorka ji povozila, posvítila do pusy, apod. Dnes je dceři 15 let a jde k zubařce v klidu.

  superkarma: 0 09.09.2012, 15:14:08
 2. avatar
  [11] astra [*]

  Žábina: Máme i moc šikovného pediatra ale malý dělá scénky i tam (naposledy na 3leté prohlídce,kdy se nechtěl ani zvážit ani změřit a navíc neřekl ani slovo jako by neuměl ani mluvit )Starší syn byl poprvé se třídou ze školky tak to bylo úplně v pohodě a dodnes mu to nijak nevadí a to mu dělají různé hrůzné věci,protože má malou pusu,úzkou čelist a hodně zubů...

  superkarma: 0 30.05.2005, 21:07:44
 3. avatar
  [10] Žábina [*]

  astra: chce to najít šikovnou doktorku, která to umí s dětmi

  superkarma: 0 30.05.2005, 15:01:04
 4. avatar
  [9] Winnie the Pooh [*]

  Renuška: Myslím, že tu správnou dobu už jsi propásla. Moje je o půl roku starší než tvůj syn. U zubaře byla poprvé asi ve dvou letech a od té doby chodíme pravidelně spolu, kažký půlrok. Dcerka tam chodí ráda, zoubky má v pořádku a těší se, že si bude moct v čekárně hrát s hračkami. Nikdy ji odtut nemohu dostat

  superkarma: 0 30.05.2005, 14:51:23
 5. avatar
  [8] astra [*]

  Našemu 3letému synovi rostou 2stoličky vedle sebe K zubnímu se chystáme dlouho ale nevím jak to stejně dopadne,protože je bojácný ,stydlivý a cizího na sebe nenechá sáhnout.Akorát úspěšně zvládáme holiče ale začátky stály taky za to
  Tak doufám,že tu načerpám nějakou inspiraci

  superkarma: 0 30.05.2005, 13:51:04
 6. avatar
  [6] Pajinka [*]

  zuzza: My jsme taky poprvé odcházeli s řevem a do ordinace jsme ho vůbec nedostali. Přitom jsme to doma nacvičovali, říkali jsme, že mu paní zubařka jen spočítá zoubky, na každý zaťuká ... A když jsme přišli za dva měsíce, byl to vzorný pacient, až se dr. ptala, jestli je to ten samý kluk, že tam má poznámku - nezvladatelný. Jo a taky jsme si několikrát pouštěli Kostičky o návštěvě zubaře.

  superkarma: 0 30.05.2005, 13:24:00
 7. avatar
  [4] Žábina [*]

  Pajinka: taky dočišťuju, zvlášť večer...ráno ho nechám ať si čistí sám

  superkarma: 0 30.05.2005, 09:53:20
 8. avatar
  [3] Alousek [*]

  Ja jsem koupila detem ve veku, kdy byly ve skolce knizku, jmenovala se " Kaz a bolest". Je v ni krasnou formou vysvetleno, jak pusobi kaz na zuby a kdyz se zoubky necisti, prida se bolest.Cetli jsme ji snad 1 000x. Navic jsem s detmi chodila uz brzo k zubari takze nemaji vubec zadny strach (matka pracovala pred lety na zubnim takze vim, jak nektere deti cepeni a brani se zuby nehty). Dbam dost na usti hygienu protoze od rodicu jsem zdedila spatne zuby ale moje deti maji dnes ve veku 13 a 10 let jeste zoubky bez kazu ( ja v jejich veku uz mela dost spravovanych zubu). Muj muz ma zuby zdrave takze snad je budou mit, za pomoci pravidelneho cisteni a zubnich prohlidek, po nem.

  superkarma: 0 30.05.2005, 09:17:35
 9. avatar
  [2] Pajinka [*]

  Pupu: Ahoj, mám stejně starého syna a s čištěním mu taky pomáhám, doporučuje se aspoň do šesti let dětem zoubky dočišťovat. Dodnes taky nemáme žádný kaz, všechny prohlídky zvládl v pohodě ... až už taky má dva nové zoubky.

  superkarma: 0 30.05.2005, 08:46:09
 10. avatar
  [1] Pupu [*]

  Ahoj všichni.|Mám nyní 5,5-letého syna a k zubaři jsme zamířili již v 1 roce,protože měl již 8 zubů.Byla nám doporučena pravidelná kontrola po půl roce a již v 1,5 letech mi zubař tvrdil,že má kaz a že je potřeba vrtat.Při této představě mi stávaly vlasy hrůzou na hlavě.Po dlouhém přemýšlení a přeobjednání,protože jsem se bála,jaký to na syna bude mít vliv,jsem navštívila na popud kamarádky jinou zubařku pro konzultaci a věřte nebo ne,ta žádný kaz nenašla.Můj syn do dnešního dne nemá jediný vyvrtaný zub a již 4 nové.Určitě jsem mu návštěvou jiného lékaře zajistila klid,že se nemusí nervovat při každé návštěvě zubaře.Píšu to pro to,že je opravdu potřeba vybrat dobrého zubaře,kterému dítě bude důvěřovat,i když vrtání se někdy opravdu nevyhne.Jinak s čištěním zubů je to u nás do dneška tak, že 4x týdně mu zuby ráno čistím já a zbytek dnů a večer on sám.Jsem velmi ráda,že to má své výsledky i když spousta mých kamarádek tvrdí,že už je dost veliký,aby to dělal sám. Krásné zoubky Vám všem.

  superkarma: 0 30.05.2005, 08:18:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme