Zdraví

Červené víno spouští migrénu častěji u žen než u mužů

Co všechno způsobuje migrénu a jak riziko jejího spuštění snížit? Možná jste to nevěděli, ale vyvolat záchvat migrény může často jídlo a pití. Velká část pacientů totiž identifikuje minimálně jako jeden ze spouštěčů právě potraviny. Nejčastěji to bývá například konzumace alkoholu nebo čokolády. Paradoxně může migrénu vyvolat i půst či vynechání pravidelného jídla.

V současnosti trpí migrénou 10–12 % populace, přičemž ženy jsou postiženy častěji než muži.Jde především o reproduktivní fázi života (20–50 let). Pokud se migréna rozvine, může neléčená provázet pacienty po celý život. Další příčinou bolestí hlavy je tzv. tenzní bolest hlavy. Ve 20–30 % případů se tenzní bolest hlavy dostavuje častěji než jednou měsíčně, u 3 % pacientů se jedná až o chronické bolesti, které je trápí více než 180 dní ročně. Počet pacientů trpících bolestmi hlavy navíc stále stoupá, a to s sebou nese i značné ekonomické náklady jednak na léčbu a také jako nepřímý náklad pro zaměstnavatele v důsledku snížené pracovní výkonnosti.

Migrénu mohou vyvolat různé spouštěče nejen z oblasti hormonálních změn u žen či psychických faktorů, ale i životního stylu. V posledních letech je také zkoumán vliv životního prostředí, potravinových spouštěcích faktorů a nedostatku vody v organismu (dehydratace). Naprostá většina pacientů identifikuje minimálně jeden spouštěcí faktor, přes 90 % pacientů pak hned dva.

víno

Ženy, dejte si pozor na červené víno

Mezi nejčastěji zaznamenané potravinové spouštěče bolestí hlavy patří alkohol. Řada studií potvrdila souvislost mezi spotřebou alkoholu a výskytem záchvatu migrény nezávisle na sobě jako statisticky významnou. Bolesti hlavy mohou vyvolat všechny druhy alkoholu, tedy tvrdý alkohol, pivo i víno, i když červené častěji než bílé.

Téměř dvacet procent pacientů uvádí červené víno jako příčinu i samostatně, přičemž u žen je tomu tak významně častěji. Dvě dánské studie poukazují také na skutečnost, že spouštěcí účinek červeného vína je silnější v kombinaci se sýrem, zatímco u jiných druhů alkoholu tato kombinace vliv na zhoršení bolesti hlavy nemá.

Další nejčastěji uváděnou potravinou je čokoláda, kterou jako spouštěcí faktor opět identifikují zejména ženy.

Nejíst a nepít je také problém

Pokud byste se ze strachu před migrénou jídlu nebo pití vyhýbali, také byste nečinili dobře. Vůbec nejčastěji uváděným důvodem bolesti hlavy je totiž právě absence jídla a pití. Vynechávání jídel a nepravidelné stravování jako hlavní spouštěč těchto problémů zmiňuje v různých studiích 30–75 % pacientů. Příčinou bolesti hlavy při hladu je většinou klesající hladina glukózy v krvi. Zásadní pro léčbu je v tomto případě pravidelný jídelníček (menší dávky jídla podávané pravidelně). Důležité je i předcházet dehydrataci. Při výzkumu tohoto spouštěče ustoupila bolest hlavy u 33 z 34 pacientů nejpozději do 3 hodin po podání 500–750 ml vody.

Čím rychleji bolest utlumíte, tím lépe

Pokud vás migréna zastihne, nesnažte se jí „přechodit“ nebo přetrpět. Tlumení bolesti je součást efektivní léčby. První pomocí jsou běžné léky proti bolesti, na trhu je však i volně prodejný lék speciálně určený pro tlumení migrény a tenzní bolesti hlavy s názvem Migralgin. Jeho výhodou je, že využívá kombinaci tří účinných látek (paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu), díky které se zesiluje účinnost léku a také zkracuje nástup účinku. Čím rychleji přitom bolest utlumíte, tím lépe. V náročných situacích, ve kterých se denně nalézáme, například při řízení automobilu na dálnici, na těžkém jednání v práci nebo ve společnosti vesele halekajících dětí, je každá minuta bolesti navíc zbytečná.

Více informací najdete ZDE

 

migralgin

MIGRALGIN® je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

SACS.GANTIZ.15.02.0168

   
08.03.2016 - Zdraví - autor: Tisková zpráva

Komentáře:

 1. avatar
  [7] helmar [*]

  a já piji červené celý život a migrény nemám.Sml80 Dcera má občas migrény a spouštěčem bývá i čokoláda - to je fakt.

  superkarma: 0 08.03.2016, 23:27:31
 2. avatar
  [6] Delli2 [*]

  mě čokoládá spouští jedině beďary.... Sml24

  superkarma: 0 08.03.2016, 19:13:14
 3. [5] bobani [*]

  to je novinka

  superkarma: 0 08.03.2016, 15:04:46
 4. [4] 1anicka [*]

  červené nemůžu,bolí mě po něm hlava

  superkarma: 0 08.03.2016, 12:31:00
 5. [3] dadma [*]

  Je to tak. Já trpím na migrény a některé potraviny jsou spouštěče.Právě červené víno, hořká čokoláda, některé ořechy.Já mívala migrénu pravidelně při menstruaci, ta se dostavila před a nebo během menses,každý měsíc a také ze stresu či z radosti.Nikomu to nepřeji je to strašné.

  superkarma: 0 08.03.2016, 12:04:33
 6. [2] bobulebob [*]

  červené mám ráda Sml22

  superkarma: 0 08.03.2016, 10:56:11
 7. avatar
  [1] RenataMor [*]

  tak už vím, proč mě bolí hlava

  superkarma: 0 08.03.2016, 09:44:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme