Zdraví

Červencové alergeny aneb Co hrozí alergikům v letním období

Léto už se hlásí o slovo a většina lidí se nemůže dočkat vytoužených volných dnů. Ve stále rostoucí skupině alergiků však panují obavy. S příchodem července totiž začínají rozkvétat trávy a byliny, a začíná tak období senné rýmy, zánětů spojivek, ekzému i astmatu.

Dřeviny odkvétají zejména v dubnu a květnu, v červenci proto představují pro alergiky hrozbu většinou pouze černý bez a lípa. S příchodem léta však začíná hlavní pylová sezóna pro široké spektrum zástupců z řad bylin a trav. Jaké alergeny jsou tedy největším nebezpečím?

 • Byliny – ambrozie, drnavec, jitrocel, kopřivovité, merlíkovité, pampeliška, pelyněk, šťovík.
 • Trávy – bojínek, jílek, kostřava, kukuřice, lipnice, medyněk, psárka, pýr, srha, žito.

alergie

Krásné počasí alergikům nesvědčí

Riziko projevů přecitlivělosti, jež způsobují zástupci trav, trvá prakticky po celý červenec. Ve skupině bylin je situace poněkud odlišná. Například kopřivy vykazují střední aktivitu alergenů po celý měsíc, naopak pelyněk začíná kvést až koncem července. Alergici by proto měli pravidelně sledovat pylovou informační službu, která pravidelně aktualizuje aktivitu jednotlivých alergenů. Situace se navíc může dramaticky měnit prakticky ze dne na den. Suché, větrné a slunečné dny totiž zvyšují přenos pylových zrnek, a krásné počasí tak alergikům paradoxně přitěžuje. Déšť naopak vzduch očišťuje a výrazně snižuje nebezpečí rozvoje nepříjemných projevů.

Opatrnost především

 • Během teplých dnů s vysokou aktivitou konkrétního alergenu je lepší zdržovat se doma a co nejméně větrat.
 • Ani v budovách však nejsme chráněni úplně. Od věci tak není instalace okenních sítí proti pylu nebo pořízení čističky vzduchu.
 • Dále je třeba dbát na větší důraz při udržování pořádku v domácnosti. Pyl se totiž v místnostech usazuje spolu s prachem. Abychom tedy zabránili jeho dalšímu víření ve vzduchu, je potřeba jej odstranit pravidelným vysáváním, vytíráním podlah a utíráním prachu z nábytku.
 • V okolí obydlí je také zapotřebí pravidelně sekat trávník. Většina rostlin totiž začne uvolňovat pyl až při dosažení určité výšky.

Potlačení projevů

Alergologové mají k dispozici celou řadu symptomatických léků, tedy látek, které potlačují projevy přecitlivělosti. Patří mezi ně především antihistaminika a kortikoidy. Jedinou léčbou alergie, která řeší příčinu vzniku alergie, je alergenová imunoterapie. Tato metoda spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. Zahájení terapie u sezónních alergií se však nedoporučuje v období akutních projevů. Nejlepší je začít na podzim.

Zdroj: www.pylovasluzba.cz

   
21.07.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [11] zuzuko [*]

  nezkoušely jste na zmírnění alergie výplach nosu Nasodrillem? Nejsou to kapky, je to voda z termálních lázní někde ve Francii, je volně prodejný v lékárnách. Já vyplachuji vždy ráno a večer už skoro měsíc, zdá se mi, že sliznici mám takovou lepší, nekýchám tak moc, ani nesmrkám. Samozřejmě - toto je jen jako doplněk a já jsem spokojená jak funguje.

  superkarma: 0 22.07.2015, 07:07:31
 2. avatar
  [10] blanca [*]

  tak ja na ty injekce chodila asi 3 roky, sice se to trochu zlepsilo, ale stejne mam alergii dal. V techhle hicech dost trpim.

  superkarma: 0 21.07.2015, 22:57:42
 3. avatar
  [9] renda4141 [*]

  gerda — #6 No toje ono. Napíchali mi předloktí a vyjmenovali mi na co všechno mam alergii. Ale ta sestra mě vyloženě od těch injekcí odradila, že to stejně neléčí. Asi se blbě vyspala Sml15. Tak teď aspoň vím, že to funguje a jestli se mi to vrátí v plný síle, jako jsem to měla před pár lety, tak nebudu váhat a okamžitě tam zajdu. Sml16

  superkarma: 0 21.07.2015, 18:40:09
 4. avatar
  [8] gerda [*]

  Bucík — #7a tys nebyla na alergologii jako kdysi já? Mně tam hodně pomohli.

  superkarma: 0 21.07.2015, 14:16:15
 5. [7] Bucík [*]

  Bohužel jsem alergik, moje období začíná zhruba v polovině května a přetrvává do září. Je to děs.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 21.07.2015, 13:08:16
 6. avatar
  [6] gerda [*]

  renda4141 — #4však to můžeš kdykoliv dohnat, ne? Platí stále. Na konci sezóny - aspoň u mě to tak udělali - mi napíchali do předloktí několik dávek alergenů, z toho zjistili, co mi vadí nejvíc. A podle toho namíchali látku do injekcí, které se berou v zimě. Zabralo to zázračně. Kdyby předtím někoho napadlo, že to není normální rýma, ale ta alergická, netrápila bych se takovou dobu.Dneska je určitě všecko pružnější.

  1. na komentář reaguje renda4141 — #9
  superkarma: 0 21.07.2015, 11:34:04
 7. [5] helča123 [*]

  Je mi hrozně líto lidí, kteří alergií trpí (ať už je na cokoliv). Vím, jak je to hrozně obtížné a nepříjemné, i když sama alergií netrpím. Sestra má alergii snad na všechno, co kvete. Trpí s ní již pár let. Povedlo se nám ji zkrotit letos, pomohl ji nosní sprej Nasodrill s termální vodou, který krásně zvlhčuje sliznici. Funguje na bázi nosního výplachu, takže odplavuje alergeny a zklidňuje sliznici. Používá ho už od jara, sama jsem překvapená, jak se jí alergie krásně zklidnila Sml16

  superkarma: 0 21.07.2015, 11:17:12
 8. avatar
  [4] renda4141 [*]

  gerda — #2 Vzpomínám si, že tu léčbu injekcemi mi před lety doktor nabízel. Ale sestřička mi pak řekla, že to alergii neléčí, ale že to je jen prevence astmatu. Tak jsem se na to vykašlala, ale asi jsem udělala chybu. Sml15 Měla jsem jít atřeba bych měla taky pokoj. Naštěstí poslední roky už to není tak hrozné a našla jsem i konečně prášky, které mi fungují. A i umělé slzy mi dost pomáhají. Naštěstí se mohou kapat pořád i každou chvilku.

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 0 21.07.2015, 11:08:45
 9. [3] bobani [*]

  alergie jsou nechutné

  superkarma: 0 21.07.2015, 10:00:01
 10. avatar
  [2] gerda [*]

  renda4141 — #1mívala jsem to po mnoho let - v mém nejlepším věku, od cca 22 - 30 let. Prodělala jsem desenzibilizační léčbu v zimě injekcemi, po dvě sezóny a zabralo to na jedničku. Neumím si představit, že k tomu peklu, co teď venku zuří, ještě nemůžu dýchat pro ucpaný nos a mám oteklé svědivé oči.

  1. na komentář reaguje renda4141 — #4
  superkarma: 0 21.07.2015, 08:04:12
 11. avatar
  [1] renda4141 [*]

  S alergií mám také trápení Sml15. Některý rok víc, některý míň. Hlavně na takovou tu vysokou trávu v červnu. To je děs. Oči bolí, jak kdybych v nich měla písek, kůže v obličeji mě pálí, z nosu teče, špatně se mi dýchá....prostě hrůza Sml15

  1. na komentář reaguje gerda — #2
  superkarma: 0 21.07.2015, 06:07:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme