Styl

Červená zvyšuje sebevědomí. Přesně to Češi potřebují!

red

Jaké asociace vyvolává v lidech červená barva a jak se v ní a v její blízkosti cítíme? To zjišťoval online výzkum realizovaný v rámci nově vzníkajícího projektu Red Fashion. Ukázalo se, že Češi se této barvy většinou bojí. Red Fashion chce tyto obavy rozptýlit a stát se inspirací a impulsem k odvaze „nosit" červenou.

„Projekt Red Fashion je výzvou k odvaze nosit červenou, nebát se jí, uvolnit se se a experimentovat,“ říká jeden z tvůrců projektu Robert Peňažka ze společnosti Yinachi. Na webových stránkách www.redfashion.cz sledují jeho autoři v krátkých článcích doplněných fotografiemi červenou barvu v módě, designu a architektuře a na příkladech děl českých a zahraničních designérů demonstrují její energii a estetickou hodnotu.

V mnoha případech nám červená připadá příliš vyzývavá a extravagantní a máme zábrany ji nosit. Podle výzkumu pouze polovina dotázaných sáhne po červené v šatníku alespoň jednou za týden - a to nejčastěji v podobě trička, dámských šatů a podprsenky. Každý den červenou nosí pouze 7 % lidí. Ale přitom z tohoto výzkumu také vyplynulo, že ženy oblečené v červené, se zdají být mužům daleko atraktivnější než v jiných barvách. Stejně tak i v interiéru se jí obklopuje málokdo - a když, tak hlavně ve formě doplňků a drobnějších dekorací.

red

„Lidé, kteří nosí červenou, jsou sebevědomí, nebojí se zažitých konvencí, rádi provokují okolí,“ komentuje další výsledky výzkumu Peňažka. „Rozhodli jsme se tyto odvážlivce představit a motivovat je k tomu, aby se stali součástí inspirace i pro ostatní,“ dodává. Součástí stránek www.redfashion.cz je totiž i sekce Red Gallery. V ní se ti, kteří mají odvahu nosit červenou, představují jako autoři fotografií nebo v roli fotografovaného objektu. Podmínkou přijetí fotografie do této červené galerie je splnění stanovených technických parametrů a viditelný motiv červené barvy. Atraktivnost fotek pak mohou komentovat sami uživatelé.

redCelý projekt Red Fashion vyvrcholí letos na podzim vydáním knihy Red Book, která má ambici stát se červenou inspirací s trvalou hodnotou. Obsahovat bude ty nejzdařilejší fotografie uživatelů Red Gallery a nabídne zároveň vůbec první ucelený přehled modelů a děl červené barvy v české módě a designu. Kurátorem knihy a tím, kdo rozhodne, které fotografie uživatelů se do knihy dostanou, je módní fotograf Lukáš Dvořák. Jeho portréty se objevují na stránkách prestižních módních časopisů po celém světě a aktuálně jsou k vidění i na výstavě v pražské Leica Gallery.

Hlavním červeným partnerem Red Fashion je Campari, a to nejen díky své barvě, ale také eleganci a stylovosti tohoto pití. Mediálními partnery jsou fotografický portál www.fotopatracka.cz a portál o české originální módě www.czechoriginalfashion.cz.

A jak jste na tom vy? Máte odvahu nosit červenou?

   
23.06.2010 - Móda - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [8] SENSITIVESKIN [*]

  Lyoness — #7 ano,souhlasím

  superkarma: 0 30.06.2010, 10:30:26
 2. [7] Lyoness [*]

  Dante Alighieri — #4 khaki je super... treba v kombinaci s cervenou Sml30

  1. na komentář reaguje SENSITIVESKIN — #8
  superkarma: 0 24.06.2010, 08:44:58
 3. [6] Ratje [*]

  Lyoness — #2 ja mam cervene boty paterySml59 (kdyz pocitam i trekove sandaly), ale jinak jsem normalniSml16

  Prakticky nosim jen kombinace cervena-cerna(-bila). Kdyz na sobe nemam denne neco cerveneho, tak jsem nervozni.

  Mam i 2 cervene kabelky, cervenou penezenku, cervene salicky, asi osm paru cervenych nausnic. Ale agresivni nejsem ani trochuSml23 

  superkarma: 0 23.06.2010, 20:51:10
 4. [5] macamala [*]

  Nosím a ráda.

  superkarma: 0 23.06.2010, 09:57:07
 5. avatar
  [4] Dante Alighieri [*]

  Čím jsem starší, tím méně se bráním všemožným barvám. Dřív jsem nosila jen černou, bílou, modrou a teď můj šatník hraje všemi barvami. Kromě khaki, to je hnus fialovej. Sml54

  1. na komentář reaguje Lyoness — #7
  superkarma: 0 23.06.2010, 09:43:09
 6. [3] Klára Křížová [*]

  Vyměnila jsem černou za červenou Sml67

  superkarma: 0 23.06.2010, 09:11:54
 7. [2] Lyoness [*]

  Ano, mam ji velice rada a rada ji nosim...

  Ale od te doby, co mam oranzove vlasy, si musim davat trochu bacha...

  A s tou agresivitou... Kamaradka mi taky rikala, kdyz jsem si kupovala dalsi cervene boty, ze je to hrozne agresivni Sml30

  1. na komentář reaguje Ratje — #6
  superkarma: 0 23.06.2010, 08:48:28
 8. [1] Anai [*]

  Ano, ale pouze do oranžova Sml30. Na školení stylistiky jsem se sice dozvěděla, že do červené se oblékají lidé agresivní, s čímž nesouhlasím, názor v článku je mi bližší!

  superkarma: 0 23.06.2010, 08:16:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme