Když vyrazíte z Mělníku do České Lípy, jistě si v obci Želízy povšimnete cedule, poutající na Čertovy hlavy. Tyto dva obrovské pískovcové obličeje nejsou jedinými sochami v lesích u Želíz. Pohovořili jsme o nich s místním starostou.

Čertovy hlavy

Myslím, že mnoho lidí zná slavné sousoší Čertovy hlavy od sochaře Václava Levého. Jde o jedny z největších soch na světě, tyčí se totiž do úctyhodné výšky devíti metrů a Václav Levý je vytesal z pískovcové skály v první polovině 19. století. Když projíždíte po silnici z Mělníku na Dubou, nemůžete si nevšimnout obrovské cedule, poutající na tuto památku.

Málokdo ale ví, že ve zdejších lesích se nachází skalních soch mnohem více. My si o nich povídali se starostou obce Želízy, panem Drahomírem Steinzem, který chystá v budoucnu obnovu Čertových hlav.

Jaké pískovcové sochy, kromě čertových hlav můžeme u Želíz vidět?
Ty sochy nejsou všechny u naší obce, je to asi šestnáctikilometrová trasa, ve které se lámou katastry Liběchova, Želíz a Tupadel. Co si tak z hlavy vzpomínám, je tam jeskyně Blaník, ta je spíše u Liběchova, Had, Máří Magdalena... soch je tam asi dvacet.

Existuje nějaký průvodce, nebo plánek, jak se k sochám dostat?
Všude jsou vyznačené turistické trasy, které tvoří jeden větší a jeden menší okruh. U nás si také můžete pořídit plánky společně s turistickou známkou.

Kdo je autorem ostatních soch, také Václav Levý?
Ano, všechny jsou od Václava Levého.

Slyšel jsem, že se chystá obnova Čertových hlav, o co půjde a kdy to propukne?
Kdy to propukne, těžko říct. Momentálně projednáváme průklest s majitelem pozemku staré stráně, protože pod ní, a tedy i pod sochami máme mateřskou školu. Je tam vlhké podloží a vzrostlé stromy mohou být nebezpečné. Včera jsem mluvil s jedním inženýrem z památkového úřadu, teď vám neřeknu, jak se jmenoval. Řešíme totiž, jestli je pro sochy vlhkost horší než sluníčko. Tvrdí, že vlhkost je horší a průklest celé stráně a znovuosázení mladými stromky by podpořili. V tu chvíli by byly čertovy hlavy vidět už z dálky, jak tomu bylo při jejich vzniku. Dále si chceme nechat vypracovat studii, která by odborně posoudila stav samotných Hlav a odhadla náklady na opravu. Ale to trochu předjímám, rád bych, aby byly sochy zachované pro další generace, ale naše obec je malá, takže finanční prostředky dohromady sami nedáme. Až budeme mít v ruce přesnou studii od odborníka na pískovec, budeme jednat dál a shánět finanční partnery.

Čtěte také...

Reklama