Rodina

Čerstvé miminko: „Nevrhejte se na mě hned v pětistupech!“

O tom, jak by to mělo vypadat po příchodu maminky a jejího čerstvého miminka z porodnice domů, už se toho napsalo mnoho. Máme manuály od lékařů a hromady příruček. Možná ale stojí za to podívat se na celé náročné období krátce po příchodu na svět i očima právě příchozí bytosti.

v

Hovoří miminko…

„Zdravím. Tak předně je to záhul. Devět měsíců jsem poslouchal jenom srdce mojí mámy, šramotění krevního oběhu a její hlas. Jakoby z dálky ke mně doléhaly i jiné hlasy a také čas od času nějaká muzika. Byl jsem v červeně laděném přítmí, stálé teplotě a hezky jsem se kolébavě vznášel.

Asi si umíte představit, co to je za drama, když se najednou začne dít něco strašně chaotického, já cítím napětí, máma heká, někdo vykřikuje, já musím podstoupit průnik něčím strašně malým, a to docela i bolí do hlavy a ramenou. Zkuste procpat něco jako kubánský pomeranč něčím, jako je citron.

Pak dostanu šlehu od světla, je mi zima, najednou musím dýchat a ještě k tomu mám pocit, že vážím stejně jako traktor.

Nejsem zvyklý, že by na mě někdo sahal, a je to nepříjemné. Skoro bych řekl, že mám šok.

Možná jsem na tom po příchodu mezi vás stokrát hůř než moje máma, protože ta alespoň ví, co se děje.

První chvíle po porodu jsou nejhorší, proto raději usnu. Pak mě probudí hlad, který vlastně dosud ani neznám. Všechno se dělo automaticky a teď si o to budu muset říkat. Je mi z toho na nic, co všechno musím řešit sám. Tak vřeštím.

Nějak se to snažím skloubit s mámou. Fakt se snažím, ale je to škola. Sotva jsme se malinko sehráli, co se toho krmení týče, alespoň tak, abych neumřel hlady, a už mě zase táhnou někam pryč.

Své postřehy, co se týká příchodu domů, a současně prosby jsem shrnul v bodech (jednou ze mě bude metodik, ale máma to ještě neví) s laskavou pomocí autorky článku a prof. MUDr. Anny Pavelkové z oddělení pediatrie pražské Motolské nemocnice.


Mamko a taťko a všichni tady doma

 • Určitě by mělo být doma uklizeno a čisto, ale prosím neprolévejte to tam všechno přehnaně chlórem. Je to pro mě strašně nepříjemné. Prakticky žádné pachy neznám a mé sliznice jsou v záběhu.
 • Určitě se těším na všechny, kteří se těší na mě, ale nechte mě prosím tak dva dny dáchnout a nevrhejte se na mě hned v pětistupech. Budu stresovaný. Anebo, jak chcete, ale pak se nedivte, že budu řvát, protože jinak říct „nechte mě bejt, jsem z vás nervózní“ ještě neumím.
 • Ohlídejte laskavě mé sourozence, ať mi nestrkají do obličeje své plyšáky, já si ještě hrát neumím. Oni se dočkají, brzy jim je budu všechny brát. Na temeni a zátylku mám ďouru. Jmenuje se fontanela. Bacha, je to díra pokrytá kůží!
 • Raději budu na boku než na zádíčkách či bříšku. Rád blinkám a nerad bych to vdechl.
 • První vycházka ven by neměla být dlouhá. Tyhle změny teplot, to je hrozně nepříjemný.
 • Pokud možno, ať venku není uragán, ono mě to trošku dusí. Vy si tady dýcháte automaticky už léta a máte v tom praxi, ale pro mě je to poměrně novinka. Každý „fouk“ mě nutí se nadechovat a zalykat.
 • Takže to je i k tomu foukání mi do obličeje. Fakt možná děsná prča, jak zalapám po dechu, ale já se nebavím!
 • Ocenil bych první den bez koupele a druhý velmi opatrně. Když bude mít voda tělovou teplotu, bude mi to příjemné. Jak mi bude zima, budu řvát.
 • Pokuste se používat mýdla pro mimina a kvalitní, jinak se osypu jako jahoda.
 • Nemám nic proti domácím mazlíčkům, pokud nebudu mít králíka v posteli, a je dokonce dobře, když mého psího kamaráda se mnou hned seznámíte, než aby to pak tajně dělal sám. Ať si mě prohlídne, nejsem konkurence, jsem kámoš a bude se mnou zábava. Ať nežárlí!

Je mi jasné, že budou potíže.

vŽádný učený z nebe nespadl a já jsem právě teď stejný nováček jako všichni kolem.

S mámou se to naučíme do tří týdnů, odhaduji.

Asi se chudinka moc nevyspí, protože já to ještě nemám porovnané, a proto prosím tátu, aby jí co možná nejvíc pomohl, nechtěl po ní žádné práce, dopřál jí zdřímnout si přes den, ať dobře jí, a kdyby se cokoli dělo, co vám dvěma bude divné, raději volejte do porodnice, nebo prostě lékaři.

Babičky jsou super, jejich rady a moudrost si zaslouží úctu, ale medicína a poznání jdou pořád kupředu, takže zaručené prostředky a poučky nemusí být aktuálně přínosem.

Jsem nový, zcela neopotřebovaný člověk. Tedy určitě mé tělo.

Ve své dokonalosti jsem značně nedokonalý a zranitelný. Jsem citlivý na hemžení kolem sebe. Jsem křehký a se vším na světě se budu muset naučit koexistovat. I mé vlastní tělesné funkce jsou pro mě novinkou a učím se je pro život využívat. 

Prosím, myslete na to, že první dny po porodu doma jsou pro mě stejně zátěžové jako pro vás.

Vaše mimino.

Související články

   
10.03.2011 - Děti - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] femme [*]

  Bébina — #19 Tak nejak ocekavam, ze se postara o zvirata, o domacnost, nakoupi, uvari a zas v klidu vypadne..... Sml80

  superkarma: 1 10.03.2011, 14:49:56
 2. [19] Bébina [*]

  Ceka me to pristi tyden. Schvalne jsem si vybrala porodnici 60km od Prahy, aby me nikdo krom partnera neotravoval. Planuju uz v porodnici vypnout mobil a delat ze neexistuju. Uz ted me lidi vylozene obtezuji, chci byt doma sama a v klidu a ne nekomu neustale sdelovat, jak se citim, mam atd., to nesnasim. Po navratu domu mimi maximalne na par minut ukazu nejblizsim zvedavym pribuznym (a zvlast tem, kteri by se pres svuj pokrocily vek nemuseli konce sestinedeli dozit), pak zamykam, vypinam mobil a uvidi me a dite, az se mi bude chtit. Jedinou vitanou navstevou bude moje sestra, se kterou mam dobry vztah a rada ji uvidim a moje mama, ktera si kvuli me bere 14dni dovolenou, aby mi pomahala. Akorat mam obavy z jeji urputnosti a nekterych zastaralych nazoru, ale to si snad vysvetlime jeste pred porodem. Tak nejak ocekavam, ze se postara o zvirata, o domacnost, nakoupi, uvari a zas v klidu vypadne a necha me na pokoji, odmitam se komukoliv venovat a cokoliv delat, planuju alespon prvnich 14dni valet se s miminkem v posteli.

  1. na komentář reaguje femme — #20
  superkarma: 0 10.03.2011, 13:27:27
 3. avatar
  [18] Odemětobě [*]

  Astřička — #17 dá vám dost zabrat,abyste se sžili vy tři.Nedá se předpovědět,jestli bude miminko spavé,řvavé nebo trpět na prdíky. To fakt poznáš,až ho budeš mít doma. Já jsem si tehdy netroufla třeba tchýni nic vytknout,dnes už bych jednala razantně.Popros manžela,ať dá vědět přátelům a kamarádům,aby třeba 3 týdny ještě na návštěvu nechodili.Rodina třeba jen na půl hodinky nebo v neděli,kdy manžel pohlídá a ty si pak můžeš lehnout a zdřímnout si. Pamatuji se,že bych třeba po kojení usnula i s miminem,byla jsem unavená,ale za stěnou byla návštěva,byli dost hluční a já se jim měla věnovat.

  superkarma: 0 10.03.2011, 12:35:14
 4. [17] Astřička [*]

  Tak tohle mě čeká poprvé v srpnu. Už teď mám obavy, jestli to zvládnu. Nepodělám to nějak? Kamarádky mě ujišťují, že to tak nějak všechno vypline ze situace. Tak snad.. držte mi palce. Sml16  

  1. na komentář reaguje Odemětobě — #18
  superkarma: 0 10.03.2011, 12:21:54
 5. avatar
  [16] Odemětobě [*]

  Julianna — #15 sama si to nedokážu představit,byla jsem s dětmi doma 5 let a moc ráda. A ony si to dobře pamatují,co všechno jsme spolu dělali.Ale je jiná doba,každý děláme co můžeme.

  superkarma: 0 10.03.2011, 10:32:46
 6. avatar
  [15] Julianna [*]

  Odemětobě — #13 taky bych to tak chtěla, v porodnici za mnou byli rodiče a bratr, samozřejmě přítel - otec miminka a můj syn a mamka přítele. Šestinedělí?? Já rodila 5. a 18. byla v práci, jsem pořád a malá naštěstí se mnou, mám tu zázemí, postýlku...je spokojená, jen kdo přijde, ji chce okouknout. Funguje to...i když jsem unavená, ale někdo nás živit musí, tatínek bohužel nemá práci.

  1. na komentář reaguje Odemětobě — #16
  superkarma: 1 10.03.2011, 10:18:53
 7. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Zřejmě mám štěstí na lidi, kteří ctí šestinedělí. Chlor nepoužívám a pojišťovákům neotvírám.

  superkarma: 0 10.03.2011, 09:52:15
 8. avatar
  [13] Odemětobě [*]

  u nás byla tchýně se švagrovou hned ten den večer,kdy jsme přijeli z porodnice.Nepomohly,jen otravovaly.Co mě nejvíc vytáčelo,že je ani nenapadlo umýt si ruce,přijely MHD a tchýně dělala s penězi.Naši přijeli asi po 3 týdnech.Cizí chodili tak po měsíci. Ale překvapila mě paní,která má děti ročník 95 a 2003,že všichni respektovali šestinedělí,kdy ona se pohybovala jen doma,polehávala,maminka a tchýně jí pomáhaly.Návštěvy začaly chodit až po těch 6 týdnech.Takhle by se mi to líbilo taky.

  1. na komentář reaguje Julianna — #15
  superkarma: 0 10.03.2011, 09:28:20
 9. avatar
  [12] femme [*]

  Hanďule — #11  mě přepadli ještě v porodnici Sml41

  superkarma: 0 10.03.2011, 09:11:30
 10. avatar
  [11] Hanďule [*]

  cicinka — #10 to jsem zrovna chtěla napsat Sml22 Co rodina, tam se to ještě nějak bere, ale nezvané návštěvy v podobě pojišťováků Sml28   Tentokrát mi zvonili u dveří hned druhý den po propuštění z porodnice, ještě dřív, než dětská  sestra. Ti ale jeli Sml22Sml45

  1. na komentář reaguje femme — #12
  superkarma: 0 10.03.2011, 08:59:13
 11. avatar
  [10] cicinka [*]

  Já když přišla poprvé z porodnice domů, měla jse ohlášenou sestru. Jela za mnou 200km, aby mi byla oporou, jelikož jsem z toho byla vyvalená. A ona měla praxi jako au-pair Sml24 Do hodiny u nás ťukali první návštěvy. Jak se to domákly netuším. Já neměla to srdce je vyhodit. naštětsí jsme se chystaly ven a tak poseděli jen chvilku než jsem se oblíkla. Ale co je kapitola sama pro sebe.....to jsou pojišťováci. Ty mají nějaké agenty v porodnicích. jednak otravují už tam na pokoji, kam nesmí ani tatínek. A pak taky do dvou dnů buší na dveře. A ještě člověka obelžou, což jsem zjistila po 11 letech. No moje blbost.Sml31

  1. na komentář reaguje Hanďule — #11
  superkarma: 0 10.03.2011, 08:47:50
 12. [9] halflive [*]

  Sml67

  superkarma: 0 10.03.2011, 08:25:33
 13. avatar
  [8] Dása [*]

  Sml67 krásné čteníSml67

  superkarma: 0 10.03.2011, 08:09:32
 14. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Já jsem odmítla všechny návštěvy kromě prarodičů po celé šestinedělí.

  Takže já tak nějak moc nechápu tu tendenci hromadných návštěv v porodnici. Jsem stará škola, kdy se do porodnice prostě nesmělo a hotovo.

  superkarma: 0 10.03.2011, 08:08:14
 15. avatar
  [6] Altamora [*]

  Na tohle bylo dobré, že za našich časů do porodnice nikdo nesměl. Domů jsem pustila jen ohlášené návštěvy.

  superkarma: 0 10.03.2011, 07:58:57
 16. avatar
  [5] Pajinka [*]

  nádherně napsáno Sml59

  superkarma: 0 10.03.2011, 07:29:09
 17. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Nečekanou a neohlášenou návštěvu nevpustit, vyhodit! 

  superkarma: 0 10.03.2011, 07:26:48
 18. avatar
  [3] maje [*]

  jak jsem to četla, tak jsem si vzpomněla, jak to bylo krásné a náročné, když se mi narodila moje pindruška. a ty dlouhé návštěvy v porodnici, každý si ji chtěl chovat, doma tchýně zavolala, že jde na návštěvu a za chviličku byla u nás,... je to nejkrásnější období, ale taky nejnáročnější. pro maminku i miminko

  superkarma: 0 10.03.2011, 07:10:55
 19. [2] Anime Otaku [*]

  Je pravda, že když na děti přijde řeč, tak svýmu příteli vyhrožuju že až to jednou u nás bude aktuální tak každou návštěvu kromě něj a mojí mámy vyhodím. Myslím že máma s mrnětem by měli být hlavně sami aby je nikdo nerušil a oni se dokázali sžít.

  Viděla jsem to na mojí skorošvagrové, když jsme všichni naklusali druhý den do porodnice, škvrně spalo a ona měla co dělat, aby se udržela vzhůru. Já jí chtěla jen říct ahoj, říct jak je malej krásnej (teda nevím co je na malým zmačkaným a nedofouknutým balonu hezkýho, ale říká se to) a zase zmizet, ale ostatní ne a stáli tam skoro hodinu, nikdo nevěděl co mají říkat a vůbec to byla hrůza.Sml31

  superkarma: 0 10.03.2011, 06:55:10
 20. avatar
  [1] Léthé [*]

  Čerstvé miminko se musí hlavně zapít a pořádně oslavit 

  superkarma: 0 10.03.2011, 02:50:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme