Zdraví

Černý kašel není obyčejný kašel

Černý kašel patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění dýchacího ústrojí. Přenáší se kapénkovou infekcí. Po kontaktu s nakaženým jedincem onemocní 80 až 90 % neočkovaných osob. Vyznačuje se typickým kokrhavým kašlem, který trvá několik týdnů, až 100 dní.

ockovani

Nejvíce ohrožení: novorozenci a malí kojenci

Černý kašel nejvážněji postihuje novorozeňata a kojence s nedokončeným očkováním. Miminka jsou v České republice očkována tzv. hexavakcínou, která se podává ve čtyřech dávkách. Ochrana proti očkovaným nemocem tak plně nastupuje až po několika měsících života, do té doby jsou děti vystaveny riziku nákazy infekčními nemocemi včetně nákazy černým kašlem. V posledních letech u nás došlo ke třem úmrtím spojeným s tímto onemocněním. Ve všech případech se jednalo o dosud neočkované kojence, kteří se nakazili od členů rodiny.

Nejčastější přenašeči: dospělí

Očkování, které jedinec získá v rámci povinného dětského očkování, již v dospělosti plně neúčinkuje, a většina dospělých proti nemoci není chráněna. Černý kašel sice zdravého dospělého neohrožuje na životě, nicméně z něj dělá nebezpečného přenašeče. Vzhledem k tomu, že u dospělých může průběh černého kašle připomínat spíše chřipku, nemusí nemoc poznat, a často jim není ani správně diagnostikována. Mohou tak nakazit své blízké, zejména ještě neočkované děti, aniž by o tom věděli.

Příznaky nemoci

U nejmenších mívá černý kašel závažný průběh. Chorobu mohou doprovázet vážné zápaly plic, selhání krevního oběhu, centrálního nervového systému a těžké celkové onemocnění, na jehož následky mohou děti i zemřít. Mezi další příznaky plně rozvinutého onemocnění se řadí typické záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle. Tyto mohou trvat i řadu týdnů. Mnohdy je nemoc spojena se zvracením, rapidním úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním. Kvůli urputnému kašli může dojít až ke zlomeninám žeber nebo ke vzniku kýly.

Očkování nefunguje dlouhodobě

Povinné očkování u nás bylo zavedeno v roce 1958. Do té doby se černým kašlem ročně nakazily desetitisíce lidí a stovky nemocných, především nejmenších dětí, na následky choroby zemřely. Zavedení povinné vakcinace přineslo významný pokles nemocnosti i úmrtí. Od roku 1990 však u nás výskyt černého kašle opět narůstal. V souvislosti s tím se zjistilo, že je potřeba proti této nemoci přeočkovávat častěji, a v roce 2009 bylo zavedeno povinné přeočkování 10 až 11letých dětí. V současnosti se s černým kašlem léčí stovky pacientů ročně. Onemocnění se v dobře proočkované populaci šíří jen minimálně. Je tedy důležité, aby si každý jedinec hlídal aktuálnost svého očkování.

Možnosti prevence

Nejvhodnější prevenci představuje očkování. V rámci povinného očkování se u nás proti černému kašli chrání miminka (hexavakcína - čtyři dávky do 18 měsíců života) a přeočkovává se mezi pátým a šestým rokem a mezi desátým a 11. rokem života. Dospělí by si měli obnovit očkování vždy po 10 až 15 letech v rámci přeočkování proti tetanu.

Černý kašel v číslech

Očkování proti černému kašli nepůsobí dlouhodobě. Pokud si očkovaní jedinci nehlídají pravidelné přeočkování přibližně po 10 letech, nejsou proti nemoci chránění.
U dospělých má černý kašel často atypický projev. Nemusejí tudíž ani poznat, že trpí touto nemocí. Po celou dobu mohou nakazit své okolí, zejména miminka, která ještě nejsou proti nemoci chráněná očkováním. Pokašlávat přitom mohou až 100 dní.
2,6 Dospělý člověk obvykle prodělá mírnou formu pertuse průměrně dvakrát až třikrát za život.
33 % Onemocnění je často přehlíženo, nepoznáno a nediagnostikováno. Až třetina dospělých s dlouhotrvajícím kašlem má pertusi, aniž by o tom věděla.
67 % Podle studií se nejčastěji novorozenci nakazí černým kašlem od členů nejbližší rodiny: od matky (32 %), sourozenců (20 %) a otce (15 %).
¼ Za čtvrtinu nemocných novorozenců mohou prarodiče, vzdálená rodina, zdravotničtí pracovníci, chůvy, pediatři a další lidé, kteří pečují o dítě nebo s ním jen přijdou do styku.
Ochranné látky přenesené z matky na novorozence účinkují jen krátkodobě. Jejich schopnost ochránit novorozeně před nákazou černým kašlem mizí v průběhu čtvrtého až osmého týdne života. Ve věku dvou měsíců pak 95 % všech dětí nemá proti černému kašli protilátky.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) narůstá výskyt černého kašle u dětí do jednoho roku věku. 85 % všech úmrtí na černý kašel je u dětí do dvou let věku.
3 V České republice podlehly černému kašli v posledních letech tři malé děti. Vždy se jednalo o očkováním ještě nechráněné jedince, které nemocí nakazil člověk z jejich blízkého okolí.
1 Člověk je jediným zdrojem nákazy černého kašle, neexistuje žádný přírodní ani zvířecí zdroj bakterie černého kašle.

 • Věděli jste, že...?

 • Před zavedením očkování patřil černý kašel mezi hlavní příčiny úmrtí dětí na celém světě.
 • Navzdory desítky let trvajícímu očkování je černý kašel nejhůře kontrolovaným onemocněním, které je preventabilní očkováním. I dnes je pátou až osmou nejčastější příčinou dětské mortality.
 • Nakazit se černým kašlem můžete pouze od člověka s tímto onemocněním. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí a dolet infekčních kapének je 90 až 150 cm.
 • Očkování proti černému kašli poskytuje imunitu na 3 až 12 let, proto je nutné se pravidelně přeočkovávat, imunita po vakcinaci proti pertusi klesá s věkem.
 • Jak dlouho je nemocný člověk nakažlivý pro své okolí - koncem inkubační doby, po celé období kašle (může trvat až 100 dní), často i v rekonvalescenci.

MUDr. Kateřina Fabiánová, epidemiolog, Státní zdravotní ústav v Praze

   
07.03.2012 - Nemoci - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [31] tepito [*]

  tepito — #30 jejda-zabývá

  superkarma: 0 16.03.2012, 06:42:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] tepito [*]

  Blueberry — #29 Kamarádka(staniční sestra) se zabívá o problematiku očkování.Mám od ní docela zajímavé informace.Nejvíc mě ale zaráží neinformovanost lidí-nechávají se klidně naočkovat,aniž by se zajímali o to, co to je a co se může stát..Taky máme takovýho pediatra,co cpe maminkám navíc očkování-proč by ne,on z toho přeci má...

  1. na komentář reaguje tepito — #31
  superkarma: 0 16.03.2012, 06:42:04
 2. avatar
  [29] Blueberry [*]

  wich — #27 Naprosto s tebou souhlasim. Jestlize vis o nebezpecich ockovani a presto se rozhodnes dite naockovat, je to tve pravo a odpovednost. Odpovednost za to, ze jestlize se diteti neco stane, bude to tvoje bremeno. Jenom jsem reagovala na pipky, ktere se nad tim ani nezamysli nebo o tom prd vedi a jen papouskuji, co zaslechnou.

  1. na komentář reaguje tepito — #30
  superkarma: 0 08.03.2012, 19:05:11
 3. [28] Jala [*]

  Taky jsem si myslela, že tyto nemoci jsou u nás vymýcené, ale jak je vidět, nastává návrat.

  superkarma: 0 07.03.2012, 22:37:27
 4. avatar
  [27] wich [*]

  Blueberry — #22 Hm a jsou miliony lidí, které se nenakazí, protože jsou očkované. Je pár výjimek, co to nezvládnou, ale taky to může být zkrátka slabé organismy, které by nezvládly těžší chřipku, nevím, jen přemýšlím nahlas Sml14 Myslím, že je docela rozumné, nechat se očkovat očkováními, která jsou pro danou zemi vyvinutá a díky nimž téměř vymizely tyhle nemoci (jejichž nynější návrat přišel až s přistěhovalci ze zemí, kde tohle není běžné. Narozdíl od sraček typu Silgard a Cervarix jsou zrovna tahle očkování důležitá, to bych nedala ani svému nepříteli.

  1. na komentář reaguje Blueberry — #29
  superkarma: 0 07.03.2012, 22:22:48
 5. avatar
  [26] black.bird.third [*]

  Třeba ohledně tuberkulozy (když odbočím od tématu): loni v porodnici jsem dostala formulář, na kterém byly otázky, zda někdo z rodiny měl tuberkulozu, zda někdo z rodiny byl v nedávné minulosti v cizině, zda jsme se setkali s někým s tuberkulozou. A jelikož všechny odpovědi zněly "ne", bylo nám doporučeno neočkovat. Jenže nikdo už nebere v potaz, že se miminko s tuberkolozou může setkat kdekoli. A nejde jen o plicní, ale je jich spousty druhů...

  superkarma: 0 07.03.2012, 21:58:28
 6. avatar
  [25] femme [*]

  o černém kašli vím své, jako dítě jsem na něj málem umřela a před několika lety jsem dlouhou dobu děsně kašlala a tak mě doktorka poslala na nějaké podrobné krevní testy a hned odpoledne mi volali do práce, ať ihned přijedu na polikliniku, kde jsem se dozvěděla, že mám nejen plicní chlamydie, ale i jakousi formu černého kašle Sml80 následovalo x měsíců nepřeržitého užívání ATB, tak snad už budu mít klid Sml80

  superkarma: 0 07.03.2012, 20:49:48
 7. avatar
  [24] datura [*]

  Čemu se divíte?? Je u nás sebranka z celého světa, každý sem dotáhne plno bacilů a určitě se nenechávají vyšetřit třeba na TBC nebo černý kašel a vesele se pohybují všude možně a našinec pak jenom zírá.

  superkarma: 0 07.03.2012, 19:58:12
 8. avatar
  [23] tajnostii [*]

  Taky jsem myslela,že u nás už to není

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:54:55
 9. avatar
  [22] Blueberry [*]

  Vy vsechny chytre, co tak nevedome propagujete ockovani: Uz jste nekdy slysely o tech detech, ktere po ockovani zemrely, byly dozivotne postizene nebo se staly autistickymi? Jsou jich tisice, ale samozrejme se o nich "nevi" pokud se v tom samy nezacnete stourat. V ockujuci latce neni jen zeslabeny virus, ale dalsi neuveritelne sracky...

  1. na komentář reaguje wich — #27
  superkarma: 0 07.03.2012, 17:42:44
 10. avatar
  [21] ekleinovka [*]

  jen ať se očkuje,alespoň je vytvoří protilátky a nemoc ,i když ji chytnete,má snadnější průběh

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:36:27
 11. avatar
  [20] Jindriska8 [*]

  Určitě jsem pro očkováníSml22

  superkarma: 0 07.03.2012, 16:21:53
 12. [19] Trefa [*]

  Trefa:deti je potreba ockovat,nedavno jsem slysela v radiu,jak miminko na cerny kasel zemrelo.

  superkarma: 0 07.03.2012, 16:09:12
 13. avatar
  [18] tepito [*]

  Očkovaná jsem byla a asi v 10letech jsem byla 3 měsíce doma s údajně černým kašlem...

  superkarma: 0 07.03.2012, 15:31:35
 14. avatar
  [17] LudPa [*]

  krona — #6 Dítě mohlo v kočárku zůstat venku, nemuselo se nikam tahat. Dnes se žádná matka neodváží nechat kočárek sekundu bez dozoru.

  superkarma: 0 07.03.2012, 15:09:35
 15. [16] dadma [*]

  FAXÍK — #13 Nevyskytovalo se zde již plno nemocí,ale nyní některé maminky si myslí, že jsou chytřejší než-li lékaři a svoje děti nenechávají očkovat.A je také pravda, že svět je v pohybu my cestujeme do zemí, kam bychom se dříve nedostali a k nám zase jezdí cizinci za prací.Kolikrát již hledali muže třeba z Ukrajiny či Rumunska s otevřenou tubrkulózou.

  superkarma: 0 07.03.2012, 15:08:48
 16. avatar
  [15] wich [*]

  Saritka — #9 magic11 — #8 Přesně takovéhle tlachy vede kamarád s manželkouSml28 Strašně fajn pár, ale v tomhle mě doslova serou. Ale říct jim nic nemůžu, že ano Sml9 A to se ještě přestěhovali do Londýna, města s tak vysokou koncentrací cizinců odevšad se vším možným v sobě.

  Žofie — #4 To je přece úplně jednoduché. Dnes se mnohem víc a rychleji cestuje, než dříve, jedzí se na dovolené do exotických zemí, do Evropy dojíždějí za prací lidé ze všech možných koutů planety. Celý svět je mnohem provázanější se vším dobrým i špatným.

  superkarma: 0 07.03.2012, 13:19:57
 17. avatar
  [14] carmi [*]

  FAXÍK — #13 Taky koukám. No a ještě se nám objeví pravé neštovice - to by byl průšvih! Proti nim se neočkuje už řadu let!

  superkarma: 0 07.03.2012, 12:02:01
 18. [13] FAXÍK [*]

  já myslela, že takový černý kašel se u nás už nevyskytuje??

  1. na komentář reaguje carmi — #14
  2. na komentář reaguje dadma — #16
  superkarma: 0 07.03.2012, 10:51:43
 19. [12] musilovahana [*]

  Černý kašel se zápalem plic jsem prodělala v 11 letech. Byla jsem 14 dní v nemocnici a stihla jsem nakazit strejdu a jejich 3 děti.

  superkarma: 0 07.03.2012, 10:39:05
 20. avatar
  [11] Kytinkak [*]

  zrovna minulý týden jsem koukala na zprávy co toho je, mladí čekají miminko tak jsem povídala že je nejrizikovější skupina na léčbu, a souhlasím s tím, že nechápu ty maminky co nedávají a nebo nechtějí nechat děti očkovat, pak, když jim opravdu těžce onemocní bych jim to nechala všechno uhradit

  superkarma: 0 07.03.2012, 10:32:23
 21. [10] free [*]

  Dcera vnuka očkuje je lékařka a pozorně si všechno nastuduje.

  superkarma: 0 07.03.2012, 10:23:41
 22. [9] Saritka [*]

  Také nechápu maminky, co děti nedají očkovatSml23

  1. na komentář reaguje wich — #15
  superkarma: 0 07.03.2012, 09:40:41
 23. [8] magic11 [*]

  A přesto je hodně maminek, které se brání očkování dětí..Sml80

  1. na komentář reaguje wich — #15
  superkarma: 0 07.03.2012, 09:13:00
 24. avatar
  [7] saruz [*]

  Vůbec jsem nevěděla,že se černý kašel musí přeočkovávat,to abych se raději nechala znovu naočkovat,v kontaktu s malými dětmi jsem téměř dennodenně a nerada bych byla zdrojem nákazy.

  superkarma: 0 07.03.2012, 08:44:55
 25. [6] krona [*]

  jithule — #1 Dřív taky netahaly matky novorozeňata do supermarketu na nákup. Dneska klidně vrazí sedačku na košík a určitě nehlídají, kdo prská ve frontě před nimi. Asi měla něco do sebe dřívější tradice, že do 6 týdnů se omezoval kontakt na nejužší rodinu.

  1. na komentář reaguje LudPa — #17
  superkarma: 0 07.03.2012, 08:43:05
 26. avatar
  [5] átéčko [*]

  Černý kašel jsem měla jako malé miminko. 

  jithule — #1tohle nejsou nové nemoci

  Žofie — #4TBC přibývá, protože lidé u Asie, ani z Ruska nejsou očkováni, jako jsme byli my.

  superkarma: 0 07.03.2012, 08:28:56
 27. avatar
  [4] Žofie [*]

  Zajímalo by mě, proč se teď zase rozmáhá tohle, přibývá tuberkulóza... Co se to děje??

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  2. na komentář reaguje wich — #15
  superkarma: 0 07.03.2012, 08:17:51
 28. [3] step1 [*]

  Syn se jako mimino očkovat nesměl, později vše dohnal kromě černého kašle. Poslední dobou stále častěji čtu o výskytu této nemoci u nás. Mám o něho strach. Mohla bych prosím dostat kontakt na paní doktorku?

  superkarma: 0 07.03.2012, 08:06:37
 29. [2] lidicka [*]

  Příští týden jdeme na první dávku očkování hexavakcínou s vnoučkemSml16

  superkarma: 0 07.03.2012, 07:18:48
 30. [1] jithule [*]

  jaké nemoci ještě přijdou? To je hrozné. Nepamatuji si, že by bylo tolik nemocí

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  2. na komentář reaguje krona — #6
  superkarma: 0 07.03.2012, 07:18:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme