Očkování proti černému kašli po několika letech ztrácí svou účinnost. Ačkoli bylo zavedeno přeočkování, narození před rokem 1998 mu unikli. Mohou se tak znovu nakazit a nemoc dál šířit. Přeočkování se zvlášť doporučuje v rodinách, kde se očekává příchod miminka.

Černý kašel mnozí považují za „vymýcenou“ nemoc. V uplynulém roce ale o sobě dal zase vědět. Během roku 2009 bylo v naší republice hlášeno nových 955 případů, což je nejvíce od roku 1966. Ochrana po očkování se totiž postupně vytrácí. A přestože bylo vloni kvůli vzrůstajícímu počtu nakažených zavedeno přeočkování pro vybrané ročníky (děti ve věku 10 a 11 let), dříve narození přeočkování unikli. Tyto děti i my dospělí jsme tak stále vystaveni riziku nákazy.

kasel

„Očkování začíná po čtyřech až deseti letech ztrácet účinnost a znovu očkovat se jde málokdo. Proto se infekce rozšiřuje a objevuje se i mezi dospělými,“ doplňuje lékařka SZÚ Kateřina Fabiánová. „Protože ale už jednou očkování podstoupili, má u nich nemoc mírnější průběh a dá se celkem snadno vyléčit antibiotiky,“ dodává.

Nejvíce jsou ohroženy děti

Závažnějším problémem je spíše fakt, že se nemocní dospělí mohou stát zdrojem nákazy a přenést nemoc v rodině, například na malé děti, které ještě nejsou proočkované. Pro ty je černý kašel nejnebezpečnější.

Přeočkování proti černému kašli je proto zvláště doporučováno rodičům i prarodičům novorozence, ideálně ještě před narozením miminka.  U školáků, kteří na přeočkování proti černému kašli nemají v rámci pravidelného očkování nárok, je možné využít návštěvu v ordinaci pediatra ve 13 letech nebo při přeočkování proti tetanu mezi 14. a 15. rokem a prodloužit současně i ochranu proti černému kašli některou z kombinovaných vakcín dostupných na privátním trhu.

Německo a Rakousko už dokonce zavedly plošné přeočkování obyvatelstva. Prodloužení ochrany proti černému kašli lze spojit s pravidelným přeočkováním proti tetanu, které je v ČR doporučováno za 10 až 15 let od poslední dávky očkování. Než bude tato změna přijata i v ČR, mohou si dospělí prodloužit ochranu proti pertusi v rámci přeočkování proti tetanu u svého praktického lékaře pro dospělé některou z kombinovaných vakcín dostupných. První příležitost je hned v 25 letech věku (skupina potenciálních rodičů). 

Co je to černý kašel?

Černý kašel (dávivý kašel, neboli pertuse) je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacího ústrojí. Dnes postihuje nejčastěji děti ve věku 9 až 15 let, nejvážnější průběh má onemocnění u dětí do 1 roku, kdy může končit i smrtí.

V prvním stádiu nemoci se příznaky často podobají běžnému nachlazení či viróze. V pozdější fázi je onemocnění typicky provázeno záchvaty kašle trvajícími i řadu týdnů, mnohdy také zvracením, celkovým vyčerpáním a ztrátou váhy a ve vážných případech i dalšími komplikacemi, nejčastěji v podobě zánětu plic. Proto je černý kašel velmi závažné onemocnění zejména pro novorozence a kojence s neúplným očkováním, kteří nemají vyvinutý kašlací reflex a hrozí jim udušení.

A i když je, například u dětí ve školním věku nebo dospělých, průběh černého kašle mírný a je provázen „jen“ občasnými záchvaty kašle, může onemocnění výrazně omezit školní, pracovní, sportovní a společenské aktivity.

Reklama