Rodina

Centra aktivního porodu

Mnozí z nás si alespoň donedávna neuměli zkratku CAP vysvětlit. Dnes už, nejen díky zakládání stále nových a nových, ale i díky celkem podivnému zrušení toho na Bulovce, víme, že jde o “Centra aktivního porodu”.

Avšak jen hrstka ví, co vás při porodu v takovém centru čeká.

Měla jsem to štěstí, že jsem rodila v jedné z nemocnic, která toto centrum má. Pravda nemohu porovnávat, protože jsem rodila jen jednou, ale docela určitě si troufám tvrdit, že porod v těchto specializovaných porodnicích je dozajista příjemnější a pohodlnější. Alespoň o to se centra aktivního porodu snaží.

Snaží se, aby se maminka cítila jako doma. Každá z rodiček má svou vlastní porodní asistentku, která se o ni stará po celou dobu porodu. Je to fajn, zvláště pak pro maminky, jež rodily dříve. Ty se setkávaly se střídáním jednotlivých směn, a tak se jim kolikrát za porod povedlo “seznámit se” třeba i se třemi asistentkami.

Pokud rodíte za přítomnosti manžela, porodní asistentka vás nechává v klidu o samotě, abyste si mohli porod vychutnat, ale zároveň je neustále na blízku, kdybyste ji kdykoliv potřebovali. Zasahuje do porodu, jen když je to nezbytně nutné. Tady se klade důraz na přirozený průběh porodu.

V některých centrech ani nemusíte projít předchozí procedurou holení, klystýru a nedávají vám léky na utlumení bolesti. Rodíte naprosto přirozeně. Samozřejmě jen za předpokladu, že první doba porodní probíhá bez komplikací. Nastane-li sebemenší komplikace, nebo je potřeba dát “epidurál”, maminka je přeložena na klasický porodní sál, kde jsou na komplikace připraveni.

Rodíte-li v CAPu, pak vězte, že máte právo na soukromí. Zpravidla mají porodnice zařízené dvě místnosti. V jedné je lůžko, kde můžete odpočívat, v druhé jsou pak žebřiny, nejrůznější míče, na nichž si můžete ulevit od bolesti, speciální pytle a velká vana, v níž můžete rodit. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.

A co je asi nejdůležitější na celém projektu, je možnost vybrat si polohu, ve které budete rodit. Můžete vyzkoušet porod do vody, na míči, v sedě či v kleče. Záleží na vás, jak vám bude nejpříjemněji.

V poslední době se začíná stále více také rozmáhat návštěva porodní asistentky u maminky na oddělení šestinedělí. Pomáhají maminkám v péči o dítě, zajímají se o poporodní stav.

Porod v centru aktivního porodu, kde jsem rodila já, je zdarma. Avšak některé porodnice si nechávají porod zde platit. Cena se pohybuje kolem dvou tisíc, pokud před samotným porodem absolvujete předporodní kurz. Pokud ne, cena se šplhá ještě výš.

Každopádně je porod v těchto centrech příjemný...

 
   
12.09.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [20] *Kotě* [*]

  Lesana: tak to já bych rozhodně dítě takhle neudržela, ze mě se malej pomalu nesunul, ze mě vyletěl jak špunt z lahve

  superkarma: 0 13.09.2005, 22:30:07
 2. avatar
  [19] Lesana [*]

  Irena1: No já nevím, normálně :o) Jak jsem cítila, že sestupuje dolů, dala jsem si ruce mezi nohy a malej mi "sklouzával" do dlaní... Já rodila vkleče, teda přesněji spíš skoro vsedě na patách, takže žádný problém, v týhle poloze jsem se nemusela rukama nikde opírat. Na ramínka už jo, to jsem musela ten zadek trochu nadzvednout a ne že bych se přímo musela rukama opírat, ale bylo to pohodlnější.

  superkarma: 0 13.09.2005, 15:52:10
 3. avatar
  [18] Irena1 [*]

  Lesana: čistě technicky, jak jsi dokázala rodit a zároveň držet malému hlavičku??

  superkarma: 0 13.09.2005, 15:04:58
 4. avatar
  [16] Lesana [*]

  lilithheta: jak se to vezme Jsem měsíc po porodu a zatím kdykoli hladím po hlavičce, tak s úžasem vzpomínám na ten pocit, když se malej sunul ven a já v dlaních držela jeho mokrou slizkou hlavičku... na ten údiv, že něco takového je možné... na to nadšení, že za chvíli ho budu mít v ruce celého... a když pak byl venku celej, ja jsem z něho byla unešená a nechtěla se o něj dělit Obdobný pocity jsem měla i u starších holek

  superkarma: 0 12.09.2005, 16:12:23
 5. [14] hblaziko [*]

  Lilith: Máš pravdu, v té chvíli se člověk soustředí na tolik věcí (dýchat, tlačit, netlačit...), že o vychutnávání nemůže být řeč. ALE! Později zpětně oceníš, jestli ti zůstane v paměti porod jako zajímavý a pozitivní zážitek (což byl můj případ) anebo negativní. Takže něco na tom je.
  Mmch., opět mě to čeká za 7,5 měsíce .

  superkarma: 0 12.09.2005, 13:17:24
 6. avatar
  [13] lilithheta [*]

  Mě baví ty ustálené slovní obraty, viz. "vychutnat si porod". Bože, já tedy zatím nerodila, ale tyhle nemožné fráze mě fakt dostávají .

  superkarma: 0 12.09.2005, 12:57:30
 7. avatar
  [12] Gedžitka [*]

  Já rodila v leže na boku, jinak sem nebyla schopná ležet, nic jinýho po mě nikdo nemohl chtít, ještě se hejbat chodit nebo něco podobnýho, to bych teda neustála. Prvně sem ležela na posteli, pak na porodním stole - klasická koza, ale dali mi tam takový nástavce, abych mohla ležet rovně teda ne s nohama nahoru, pak mi dali mezi nohy balon a nakonec až vlastně na tlačení sem ležela na zádech.

  superkarma: 0 12.09.2005, 11:58:44
 8. avatar
  [11] *Kotě* [*]

  Lesana: ta houpací křesla byla moc příjemná já si ten monitor vždycky vysloveně užívala

  superkarma: 0 12.09.2005, 11:15:04
 9. avatar
  [10] Lesana [*]

  Sandy: děkuji, do třetice se nám zadařil kluk Maminka i tatínek mají radost, holčičky byly zklamané, neb doufaly v další babu do rodiny Jinak v Podolí jsem tentokrát skončila koncem těhotenství na kontrolním monitoru - protože mi ho natáčely třičtvrtě hodiny, tak mě vééélmi příjemně překvapilo, že na příjmu mají k monitorům něco jako houpací křesla, takže při takhle dlouhým natáčení se dala najít i relativně příjemná poloha a nebyla jsem celá zatuhlá.

  superkarma: 0 12.09.2005, 10:09:29
 10. avatar
  [8] *Kotě* [*]

  Suzanne:

  superkarma: 0 12.09.2005, 09:36:38
 11. avatar
  [7] Suzanne [*]

  *Kotě*: a nebo to je tak, že v rámci možnosti volby můžeš požádat o dodržení polohy vleže a přikurtování nohou, aby se ti pohodlně leželo a nemusela ses starat o držení nohou ...aspoň takhle zdůvodnili před 14 lety nutnost lehu a přikurtování mně

  superkarma: 0 12.09.2005, 09:33:21
 12. avatar
  [6] Lenice [*]

  *Kotě*: no vidíš, teď na to taky koukám osobně jsem taky rodila v polosedě

  superkarma: 0 12.09.2005, 08:54:14
 13. avatar
  [5] Lesana [*]

  Sandy: *Kotě*: Hééé, mně ty bolesti chodily tak rychle za sebou, že kdyby po mne někdo chtěl, abych se mezi nimi šplhala na porodní stůl, neměl by šanci, nestihla bych to. A navíc nemám ráda vejšky, já se držela hezky na zemi... v kleče

  superkarma: 0 12.09.2005, 08:45:15
 14. avatar
  [4] Lesana [*]

  Petro, gratuluji k hezkému zážitku
  *Kotě*: Přesně to mě taky napadlo
  Sandy: na stránkách Aperia, kde jsou aktuální info o porodnicích dodávané přímo porodnicemi mě zaujala jedna nemocnice, jejíž představitelé nejdřív vyjmenovali množství pomůcek, jaké k porodu nabízí, no výběr převeliký... načež uvedli dvě při porodu nejčastě využívané polohy - vleže s nohama přikurtovanýma a vleže s nohama nepřikurtovanýma Ehmm, taková humoristická vložka. Jinak máš skoro pravdu, jsem čerstvá mamina a navíc netová drbna, takže z vyměňovaní čerstvých porodních zkušeností vidím, že stále víc nemocnic přistupuje na možnost volby... i když bohužel rozhodně ne všechny.

  superkarma: 0 12.09.2005, 08:41:10
 15. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Sandy: Mně taky nakonec polosed vyhovoval nejvíc - porodní stoličku jsem zavrhla. Ale museli mi tu polohovací postel naklopit tak, až jsem měla kolena skoro u brady.

  superkarma: 0 12.09.2005, 08:37:16
 16. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Proč je u článku o aktivním porodu, zdůrazňujícím možnost různých porodních poloh, ilustrační fotografie klasického "medicínského" porodu na zádech s uvázanýma nohama?

  superkarma: 0 12.09.2005, 00:45:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme