Zdraví

Celulitida není o hubnutí

Nedávno jsem si koupila časopis, abych se dozvěděla, co je u nás nového v oblasti well- a fitness, a vidím, že se vlastně ani nemění – mezi nejpopulárnější témata patří hubnutí, diety a celulitida. Byla jsem ale velmi překvapená, když na jedné stránce časopisu čtu o problému zvaném celulitida a na straně druhé o dietě, která je plná umělých sladidel. Budete-li následovat těchto rad, je nutno si uvědomit, že se celulitidy nezbavíte.
V prvé řadě si musíme říct, co to je celulitida a proč nemůžeme zhubnout – obzvlášť my ženy – v určitých partiích.

Celulitida

Celulitida nesouvisí, jak si mnoho lidí myslí, s nadváhou, ale je způsobena nesprávným životním stylem. Podívejme se nejdřív, co všechno putuje do našeho organismu. Něco sníme, vypijeme, vdechneme, něco přejde skrz naši kůži, a naše tělo se s tím vším musí nějak vypořádat. To, co náš organismus potřebuje, se zpracuje – trávícím traktem, plícemi, krevní oběhem atd. Zbytek je vše, co je nepřirozené pro organismus a co může být toxické. Proto se můžete také setkat s označením těchto látek jako toxiny. Patří mezi ně např. kofein, nikotin, těžké kovy ze vzduchu, alkohol, drogy atd. Naše tělo si dokáže v určité míře s těmito sloučeninami poradit. Na to je v našem organismu lymfatický oběh, játra a ledviny, střeva.
Lymfatický oběh slouží k vylučování toxinů. Odpad se šíří tělem v lymfě přes lymfatické uzliny, které slouží jako takový „první filtr“ - zachytí některé nečistoty, a zbytek jde dál až do jater a ledvin. Ty čistí dále nejen lymfu, ale i krev. Tak to funguje, pokud dodržujeme správnou životosprávu, zdravě jíme a hýbeme se.
Nemyslete si, toxiny jsou normální součást našeho života, nesmíme však jimi náš organismus přehltit. To se stane, jak už bylo řečeno, kouřením, alkoholem, drogami, kofeinem, ale i nedostatkem spánku, hormonální antikoncepcí atd. To vše narušuje rovnováhu, které je člověk přizpůsoben a je na ni zvyklý po tisíce let.
Pokud náš lymfatický oběh pravidelně „nepovzbuzujeme“ – pohybem, masážemi (lymfatická drenáž), sprchou, pak samozřejmě dojde k jeho zpomalování, toxiny zůstávají v těle, hromadí se, zejména v blízkosti lymfatických uzlin. A to už je jen krůček k celulitidě.

Příčina celulitidy - intoxikace


Ještě snad ze školních let si pamatujete, že lymfatické uzliny leží zejména v oblasti krku – po stranách (když máme např. angínu, máme nateklé uzliny, že ano?), vnitřní část paží, velkým centrem je oblast břicha a vnitřní strana stehen. Když se tak podíváme na tato centra a na sebe, zjistíme, že tohle jsou naše tzv. problémové partie. Dvojitá brada, povislé „tricepsy“, břicho a nohy ani nemluvě…
Hromadění toxinů v těchto oblastech způsobuje akumulaci vody – je to dáno kyselým charakterem toxických látek. Slyšeli jste už někdy, že ke každému šálku kávy byste si měli dát sklenici vody? Je totiž nutné spláchnout toxický kofein, usnadnit tak práci ledvinám. A tak je to zapotřebí v celém našem těle.
Pokud přehltíme náš organismus toxickým odpadem, budeme mít problémy se zadržováním vody. To je jeden důsledek špatného oběhu. Dalším je fakt, že toxiny jsou velmi často rozpustné v tucích, a proto se automaticky usazují v tukové tkáni a způsobují deformaci tukových buněk. Ty jsou v takto deformované podobě velmi obtížně „spalitelné“. Je to také způsobeno špatným krevním zásobováním v této oblasti. Celulitida tedy není nadbytek tukových buněk, nýbrž neschopnost našeho organismu je spalovat. Je jasné, že pak můžeme držet diety, cvičit, posilovat, ale pokud nezměníme svůj životní styl, žádné výsledky neuvidíme.
Jak tedy na celulitidu? Nejdříve musíme vyčistit své tělo – detoxifikovat jej, změnit své zvyky – stravovací, pohybové, eliminovat co nejvíce zdrojů toxických látek, a udržovat krevní a lymfatický oběh co nejefektivněji funkční.


Jak se zbavit celulitidy


Jedinou cestou, jak dosáhnout pokožky bez jediného dolíčku, je tedy změna našeho životního stylu. Co to ale znamená? Především eliminace veškerých látek jedovatých pro naše tělo – alkohol, nikotin, v jídle obsažená barviva, emulgátory, umělá sladidla a dochucovadla. Tím ulehčíme trávícímu systému, krevnímu oběhu, ledvinám, játrům a především lymfatickému oběhu. Ten, jak už jsme si dříve řekli, má na starosti čištění organismu. Pokud nechcete měnit svůj životní styl, rozhodně nezapomínejte svůj organismus pravidelně důkladně detoxifikovat. To zahrnuje nejen pití čisté vody a bylinkových příp. ovocných čajů, ale také např. jednodenní půst – takový, kdy se vyhneme těm látkám, které nás zatěžují. Ve světě jsou nyní velmi populární detoxifikační diety, v lékárnách či prodejnách si můžete koupit detoxifikační doplňky výživy apod.
Lymfatický oběh můžeme také povzbudit jakoukoli masáží – nejlépe masáží k tomu určenou, tj. lymfatickou drenáží. Vaše tělo vám ale bude vděčné za jakoukoli jinou masáž, hlavní je, aby byla pravidelná – pokud tedy chcete vidět výsledky. Mezitím je velmi účinné doplnit tuto péči masáží např. lymfatickou žínkou, která je již běžně v prodeji, nebo pouhým střídáním teploty sprchy – teplá a studená. Staré dobré recepty, o nichž jsme již tolikrát slyšeli, jenom jsme možná nevěděli, proč jsou účinné.
Samozřejmě bychom neměli zapomínat ani na pohyb, který nejenže pomáhá krevnímu oběhu a lepšímu odplavování jakýchkoli nečistot, ale také zpevňuje tkáně.

Jak vidíte, záleží jenom na nás, jestli se celulitidy zbavíme nebo se s ní rozhodneme žít. V žádném případě se už ale nemůžeme vymlouvat na to, že nás tak zkrátka obdařila příroda či že je to dáno dědičností, a proto se s tím nedá nic dělat. Je to pouze naše rozhodnutí.

redaktorka webových stránek www.aerobics.cz
   
21.03.2003 - Zdraví - autor: K. Moresová a M. Lounková

Komentáře:

 1. [33] Rýša [*]

  Příští týden jdu do body factory na ošetření k paní Hedvice, tak vám pak můžu napsat, jak to probíhalo.

  superkarma: 0 02.07.2017, 11:36:48
 2. [32] Papájka [*]

  Holky, navštívila některá Body factory? http://www.bodyfactory.cz/cs/? Ráda bych tam zašla na konzultaci s celulitidou, mají skvělé recenze :) Díky

  superkarma: 0 13.06.2017, 21:06:36
 3. [31] Nicoolka85 [*]

  a jak to funguje?

  superkarma: 0 27.05.2017, 21:10:57
 4. [30] olina.olga [*]

  zkousela jsi nejake mazani? treba cellulitis?

  superkarma: 0 26.05.2017, 21:50:55
 5. [29] Nicoolka85 [*]

  co teda delat proti celulitide?

  superkarma: 0 25.05.2017, 22:49:47
 6. [28] Zoe Sunshine [*]

  Také mě trápí celulitida a přijde mi, že nemizí ani po hubnutí. Aspoň jsem našla způsob, jak redukovat váhu.

  superkarma: 0 18.05.2016, 15:08:06
 7. avatar
  [27] Stonožka1 [*]

  Naštěstí celulitidou netrpím, ale omezit toxiny bych teda mohla, zajímavej článek

  superkarma: 0 23.03.2008, 20:17:54
 8. avatar
  [26] Conny [*]

  Celulitida mě trápí asi poslední tři roky. Vlastně se objevila chvíli poté, co jsem začala brát HA. Ale musím přiznat, že jsem po Vánocích velmi omezila sladkosti, díky čemuž jsem celkem dost zhubla přes zadek a s tím zmizelo i cca 60% celulitidy. Takže s tím, že hubnutí nepomáhá, zas tak moc nesouhlasím. I když,to je asi individuální.

  superkarma: 0 21.03.2008, 18:08:05
 9. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Celulitidu mám a ani už mi nevadí. Stejně si jí nejvíc všímá ten dotyčný sám a okolí to moc nevnímá.

  superkarma: 0 28.11.2003, 21:19:12
 10. avatar
  [22] Simba [*]

  Mám ji, bojuji s ní, ale zatím nic moc výsledky. Ani tu plichtu nějak neuhrávám. Zkusím ty lymfatický masáže.

  superkarma: 0 20.11.2003, 10:19:47
 11. avatar
  [17] zeva [*]

  Děkuji Kateřino za zajímavý a poučný článek. Zase mám chuť se sebou něco dělat a pustím se do toho hned, abych v létě nevypadala v plavkách jako věstonická Venuše.

  superkarma: 0 22.03.2003, 21:36:22
 12. avatar
  [16] Denča [*]

  Něco na tom bude, já jsem spíš drobné postavy, ale teď jsem si zkoušela kraťasy, tak jsem se v kabince docela zděsila cože se mi to dělá na eli !!! no jasně, je tam! a mám to nesportuju, piju kafčo, sice jen jedno denně, ale... je pravda, že nekouřím a alkohol piju málo, ale ten POHYB. Jenže já nesnáším sport a vůbec nějaké cvičení. Ještě tak kalanetiku a tu mám daleko od baráku takže to dá hodně přemlouvání, no nic, začnu pač MUSÍM ale nechce se mi
  jo ten avon gel jsem si taky už objednala, tak jsem zvědavá

  superkarma: 0 22.03.2003, 14:19:36
 13. avatar
  [14] medved [*]

  me neni moc jasny, jak by se clovek mel vyhnout barvivum, dochucovadlum a umelym sladidlum...dneska je to prakticky ve vsech jidlech i tam , kde by to clovek necekal
  jinak clanek je moc hezky a srozumitelny, ale myslim, ze zapomina na jednu zasadni vec - dedicnost, ktera hraje v tomhle dost zasadni roli

  superkarma: 0 21.03.2003, 13:57:25
 14. avatar
  [9] Mandle [*]

  Dik za rady ...celkem to vsechno dodrzuji. Ulitam snad jedine na jidle...nehlidam barviva a dochucovadla. Staci mi pit dostatek tekutin a hlavne se hybat a je to o.k.Studenou x teplou vodu jsem vydrzela cca mesic, ale jsem taky zmrzka. Je to sileny, kdyz se mam prokrvit po prima sprse.

  superkarma: 0 21.03.2003, 11:15:24
 15. avatar
  [7] sarobrouk [*]

  Takže mi vlastně bylo jasně řečeno, že pokud beru HA, tak nemá cenu s celulitidou bojovat, protože se jí nezbavím, tak dík, aspoň se nebudu zbytečně namáhat.
  Slyšela jsem taky, že celulitida vznikne i z nadměrného pití vody. Že tělo je zvyklé na svou dávku a my, když zblbnem a necháme do sebe hučet doktory, že jsme dehydrované, že málo pijem, a začnem pít víc, že to tělo to nestihne zpracovat a lifruje to do buněk. A hup, je tu celulitida.

  superkarma: 0 21.03.2003, 10:01:25
 16. avatar
  [6] Dokinka [*]

  a co ponukane geliiiky?

  superkarma: 0 21.03.2003, 09:40:30
 17. avatar
  [4] *modrá [*]

  Dík za zajímavý článek !

  superkarma: 0 21.03.2003, 07:41:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme