Spojení slavného jména (nejlépe z řad hereček, zpěvaček nebo modelek) a fitness programu je už léta zaručeným obchodním trikem. Za průkopnici této skvělé myšlenky lze považovat Jane Fondovou, která vedle úspěšné herecké kariéry začala vydávat videokazety (tehdy ještě skutečně VHS) se cvičebními programy na počátku osmdesátých let.

Videoprogramy se cvičením na svém kontě mají například i modelka Claudia Schiffer, zpěvačka CHER nebo herečka Suzanne Somers, kterou známe jako Carol Fosterovou z úspěšného seriálu Krok za krokem. V našich luzích a hájích si pak něco podobného zkusila modelka a 2. vicemiss ČR 1998 Petra Faltýnová (s Vaškem Krejčíkem), Zora Jandová či Yvetta Blanarovičová (Jóga pro děti). Méně se asi ví, že s aerobikem na této video úrovni laškoval dokonce i zpěvák Jiří Korn (a důkazem je VHS Když aerobik... tak každý den).

Cher, Jiří Korn

Svůj cvičební program natočila také panenka Barbie, kterou svým způsobem můžeme považovat za celebritu, a to už pěknou řádku let, že? (a pořád vypadá dobře :-))

I když by výčet jmen byl ještě poměrně dlouhý, zastavme se u dvou skvělých dam, které na tomto poli zaznamenaly poměrně značný úspěch.

Nezničitelná Jane Fondová

První je již výše zmíněná slavná americká herečka, skutečná královna cvičebních videokazet, Jane Fondová. Nejenže její první fitness videokazeta spatřila světlo světa před třiceti(!) lety, ale přinesla také pohybuchtivým ženám trend nošení čelenek, návleků na lýtka a upnutých sportovních oděvů, jež zvýrazňovaly její vypracovanou postavu.

Jane Fondová

K aerobiku ji údajně přivedla její macecha, s kterou nafotila i knihu Jane Fonda's workout book, bibli aerobiku osmdesátých let. Ačkoliv její kariéru aerobikové ikony narušovaly i časté kritiky, zejména pak poukazování na fakt, že za svou postavu vděčí více plastické chirurgii než návštěvám tělocvičny, nemůže se jí upřít bezvadně odvedená práce.

  • Její programy jsou i dnes metodicky naprosto úchvatné. A i když třeba styl není úplně nejmodernější, rozhodně vám cvičení podle Jane neuškodí.

Navíc tým odborníků, který měla k dispozici, vypracovával lekce tak precizně, že i v dobách „high aerobic“, to znamená, kdy se hodně provozovaly na hodinách poskoky, vždy aspoň jedna cvičenka na videu ukazovala „low“ verzi (bez skákání), aby mohl cvičit opravdu každý. Klobouk dolů.

A cvičební videoprogramy točí i po sedmdesátce!

Krásná Cindy Crawford

Zatímco videokazety Jane Fondové u nás k dispozici kvůli železné oponě prakticky nebyly k mání a jen někdo měl to štěstí, že si je přivezl z vedlejšího Německa, druhá žena, jež je často stavěna na piedestal fitness dokonalosti, modelka Cindy Crawford, měla to štěstí, že začala chrlit své programy až v devadesátých let, kdy se dostala na náš trh již bez problémů, včetně českého dabingu.

  • Ženy si její videokazety rázem oblíbily, protože trénink byl jednoduchý, nenáročný na prostor a poměrně výživný.

Za silově poměrně náročnějším programem stál její oblíbený trenér Radu Teodorescu, který měl „na svědomí“ i perfektní figuru herečky Michelle Pfeiffer.

Cindy Crawford

Mnoho Češek v té době tedy uchopilo do rukou po vzoru krásné modelky dvě činky a začalo formovat své tělo. Trochu jiný kafe byl videoprogram Nová dimenze, který vznikl po krátké odmlce, s trenérkou Kathy Kaehler, jež Cindy natočila po narození svého dítěte. Nicméně trend takřka atletického tréninku byl zachován. Cvičit můžete, ať máte 40 minut, 15 nebo jenom 12! Inu, někdo prostě ví, že žena nemá k dispozici příliš času, zvlášť když se stará o malé dítě.

Možná i vy doma máte jednu z kazet/DVD Cindy Crawford. Prodalo se jich docela požehnaně. A mě by zajímalo, zda jste podle nich někdy cvičila, nebo se jen dívala na nádherné exteriéry, v kterých byly programy natáčeny...

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Reklama