Představte si následující situaci. Sedíte v přeplněné čekárně u obvodního lékaře. Z ordinace už nejméně půl hodiny nedali najevo žádnou aktivitu. Někdo v sobě dusí napětí, někdo kašel. A další dává volný průchod všem průvodním projevům, proč tady vlastně je.

A najednou si do té napjaté atmosféry plné bacilů přijde on. Men in Black. V konfekčním obleku a s kufříkem. S plachým úsměvem pozdraví a stoupne si naproti dveřím do ordinace. Osazenstvo čekárny zpozorní. Důchodkyně, která je na řadě a čeká již od půl osmé, tedy téměř dvě hodiny, hbitě vyskočí, aby ji ten panáček v černém náhodou nepředběhl.

V tom se otevřou dveře ordinace a sestřička zve s úsměvem muže s kufříkem dál. „Ale teď jsem na řadě já...“ špitně nesměle důchodkyně, a když jí sestřička odvětí, že pán je objednaný, vrací se poslušně na své místo vedle své vrstevnice, která také už dlouhou dobu čeká, až na ni přijde řada. „Paní, to je na hodinu. Když jsem tu byla v pondělí, byl tu taky jeden s kufříkem.“

Pravda, na hodinu ta návštěva zástupce farmaceutické firmy nebyla, ale měla jsem téměř dvacet minut k dobru, přemýšlet o tom, jak úcta k pacientovi klesla, zřejmě nejen v této ordinaci, na nejnižší možnou úroveň.

dkdkdk

Stalo se vám něco podobného u vašeho lékaře? Diskutovala jsem pak na toto téma s dalšími čekajícími a také jim tato poměrně častá neslušnost, kdy zástupci farmaceutických firem navštěvují lékaře v ordinační době, vadí. Jenže se bojí ozvat, aby se na ně nesnesl hněv zdravotnického personálu, a nebyli tak ochuzeni o plnohodnotnou péči, na kterou mají nárok. Možná i proto trpí tiše.

Já jsem však ovšem rozhodla, že trpět, a ještě k tomu tiše, rozhodně nebudu. Pokud jste pro, společně se tomuto šlendriánu, který se děje na náš úkor, podíváme blíže na zoubek. Pozeptám se na zodpovědných místech, jak je možné, že se pacient, který řádně hradí zdravotní pojištění, těší menší úctě a má tím pádem ve vlastních očích menší hodnotu než pár nástěnných kalendářů, poznámkový blok nebo protokolární pero? Zástupci firem by své dárky lékařům jistě mohli předat i mimo ordinační hodiny. Je to jen otázka nedostatku dobré vůle, neslušnosti, nebo je to celé jinak?

Pokud máte podobné zkušenosti, případně je to u vašeho lékaře úplně jinak, nenechávejte si vaše příběhy, postřehy, nápady, názory pro sebe a pište buď do diskuze nebo na můj e-mail hana.novotna@zena-in.cz

dkdkdkkdkdd

Společně s tím něco uděláme!

 

Reklama