A teď tu pro vás mám další dva příspěvky, neb jste mě jimi zasypaly - a jinak by se nám sem dnes všechny nevešly. První je od čtenářky streamline a druhý od Kristyny.

I vám moc děkuju, milé dámy, že jste mi napsaly. Uvidíme, jaká bude letošní zima. :-) Přeju krásný den.


 • Znáte tuto tradici? Co o ní víte?

Určitě je se dnem Svatého Martina spojeno mnoho tradic, ale já sama znám pouze tradice martinských posvíceních a slavnost nového vína - myslím, že je to spojeno s tím, že je Svatý Martin patronem koňů (na martinské posvícení se konají poutě) a vinařů. Pranostika: Na Svatého Martina bude dobrá peřina ;-)

 • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?

Na Svatého Martina dodržujeme k obědu svatomartinskou husu (i když tedy né zcela - třeba letos jsme měli svatomartinskou hsu už včera - dnes po práci by se mi do toho rozhodně nechtělo :-D).

 • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?

U nás v Chomutově, kde bydlím o žádné takové slavnosti nevím - naše město bohužel moc nedodržuje tradiční svátky, ale v mém rodném městě Rakovníku, kde mám své rodiče a prarodiče se pravidelně konají martinská posvícení. V Chomutově jsem o martinských slavnostech četla jen z plakátku akcí na listopad ve školce, kam dochází dcerka ;-)

 • Chutná vám pečená husa?

Ano, ale abych pravdu řekla není to jídlo, které vyhledáváme - vaříme jí většinou jen jednou do roka právě na Sv. Martina ;-)

 • A těšíte se na sníh?

Těším se na ten první čistě napadnutý sníh, z kterého půjdeme s dcerkou postavit sněhuláka, ale na tu rozbředlou „břečku“ potom se už tolik netěším :-D Jinak ve mě ale sníh symbolizuje vánoční čas, takže z okna je to pohled krásný;-)

Hezký den, přeje věrná čtenářka streamline ;-)


Čekám u okna na pána co sype sníh...

Milá redakce,

když slyším slovo Svatý Martin, vybaví se mi vzpomínky z dětství, kde jsem se nemohla 11. 11. dočkat.

Babička mi vždy vyprávěla, že když budu koukat pozorně z okna, že přijede pán, oblečený v bílém kožíšku .

Bude sedět na bílém koni a kolem sebe bude sypat sníh. Pamatuji si, že jednou se to opravdu vyplnilo a já byla štěstím bez sebe :D

Další roky jsem vždy čekala u okna až do tmy a žádný sníh nepadal, tak jsem šla smutná spát.

Nyní mám 4 letého syna a vyprávím mu to, co mi vyprávěla babička .

A už se opět těším, jak budeme do večera nalepení na okně a budem vyhlížet sníh.

Jinak já osobně pečenou husu nejím. Můj otec jí každý rok připravoval, ale tohle já nemusím.

Takže tedy kromě čekání u okna na sníh, žádnou tradici nedodržujeme. Zato u nás ve vesnici mají děti ze školky dneska svatomartinský průvod obcí. Při průvodu si budou svítit vlastnoručně vyrobenými lampičkami a na konci vesnice je bude čekat Svatý Martin na bílém koni. My se této akce zúčastníme poprvé a myslím si, že to bude hezká vzpomínka jak pro děti tak i pro rodiče.

Na sníh se těším jen kvůli dětem. Netěším se na jeho odklízení a také na ty cesty až bude rozježděný. Raději mám jaro a teploučkom :)

Kristyna

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dneška je: Svatý Martin

 • Znáte tuto tradici?
 • Co o ní víte?
 • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
 • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
 • Chutná vám pečená husa?
 • A těšíte se na sníh?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. Zanedlouho se dozvíte, kdo za odměnu získá dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

martin

Reklama