Bulvár

Čekají, až zaklepe bačkorama!

 
Stáří může přinášet i bezmoc a lidský hyenismus ze strany nejbližších. Přečtěte si skutečný příběh paní Boženy, jejíž vyhlídky na hezké stáří jsou dávno ztracené...

K dnešnímu článku nás inspiroval osud stařenky z Jihlavska, která po celkem náročných životních zkušenostech dožívá se svou mentálně postiženou dcerou v pečovatelském domě. Babičce brzy bude devadesát let a naživu ji drží především starost o dnes již devětapadesátiletou Karolínu trpící od narození Downovým syndromem. Ta je s ní úzce spjata a případné úmrtí maminky ji připraví o jediného člověka, který ji má opravdu rád a dorozumí se s ní. Je totiž navíc hluchoněmá.

 

Dnes na sklonku života může stará žena bilancovat události uběhlých let a vzhledem k situaci, v které se dnes nachází, opravdu není co závidět. Paní Boženka pochází z obyčejné rodiny z malého města a měla sestru, která si o mnoho let později vzala život. Osudové anabáze se začaly rozvíjet uzavřením sňatku, nastěhováním do společného domu s manželem a následovným narozením syna Josefa. Vše bylo v té době v pořádku a brzy bylo na cestě druhé dítě. Jenže o dva roky mladší Pepíkova sestřička se narodila s vrozenou genetickou vadou.

 

Server Medicína říká: Downůw syndrom je nejčastější geneticky podmíněná mentální retardace u člověka, s frekvencí asi 1 na 700 živě narozených dětí. Vedle kognitivních problémů se u pacientů se syndromem vyskytují rozsáhlé neuropatologické změny - je porušen vývoj mozkové kůry, dochází k apoptickému hynutí neuronů kůry, nedojde k normálnímu větvení dendritů, jsou poškozeny synapse atd. Jedinci postižení Downovým syndromem se dnes zpravidla dožívají dospělosti, ale ve čtvrté nebo páté dekádě života se u nich vyvíjejí příznaky podobné Alzheimerově chorobě. Zatím nebylo známo, proč ke kognitivním a buněčným poruchám dochází. S využitím metod molekulové biologie a soudobých technik kultivace kmenových buněk nyní byly nalezeny změny v expresi některých genů, které mohou patologii syndromu do značné míry vysvětlit.

 

To naprosto zásadně ovlivnilo chlapcovo dětství, protože jakožto zdravému a „normálnímu“ dítěti mu rodiče věnovali mnohem méně pozornosti než postižené Karolíně, i když by býval větší zájem také potřeboval. Rodiče odmítli dceru umístit v některém z tehdejších ústavů pro mentálně postižené, což v době tuhého komunismu úřady nevídaly rády. V socialistické společnosti se přece tento druh lidí oficiálně nevyskytoval. Paní Boženka zůstala s dívkou v domácnosti a společně s mužem na ni byli velmi fixovaní.

 

Pro Josefa bylo přehlížení ze strany rodičů traumatizující, v pubertě již docházelo k otevřeným neshodám s rodiči, a jakmile dosáhl plnoletosti, odešel z domu na studia. V domě pár let žili ve třech, ale krátce před svým šedesátým rokem zemřel otec rodiny a Boženě zůstalo na krku dítě, malé hospodářství a vše musela utáhnout z dceřina invalidního důchodu a své podpory od státu.

 

Léta ubíhala a Josef, který s rodinou nikdy styk nepřerušil, se již jako inženýr oženil a zplodil syna a dceru. Společně se svou ženou jezdili do malého města k matce a babičce jako na chalupu. Zatrpklý muž ale nikdy svým rodičům neodpustil a nenávistné postoje jeho ženy k tchyni i Karolíně ještě věc vyostřovaly. Přesto stařenka souhlasila, když Josef navrhl „pro všechny případy“ přepsat na jeho osobu dům. Konflikty a hádky byly poměrně časté a v takové atmosféře probíhaly další roky. Pro paní Boženku již důchodové.

 

Na svůj věk byla stále čilá a dokázala zastat všechny domácí práce, obstarat dceru i zvířata v hospodářství. Byla zvyklá všechno dělat sama, a tak jí to ani nepřišlo zvláštní. Nicméně čas se nedá zastavit a s pokročilým stářím přichází i nemoci a úrazy. Jeden takový zlomový se stal, když si zlomila kyčli v krčku a následovala operace a dlouhodobý pobyt v nemocnici.

 

Josef se v nastalé situaci společně se ženou chopili situace a začali jednat. Karolínu nechali umístit v ústavu pro choromyslné a paní Boženu se pokusili prohlásit také za duševně nemocnou a nezpůsobilou správy majetku. Mezitím stařenku v nemocnici přesvědčili, že jí vnučka pracující v bance zařídí účet, na který si může uložit své celoživotní úspory, a kde budou peníze v bezpečí po dobu její nepřítomnosti v domě. Přístup k účtu samozřejmě nikdy nedostala a o její finanční záležitosti se od té doby stará syn.

 

Po propuštění z nemocnice už bylo vše připraveno tak, že starou paní i s dcerou převezli do pečovatelského domu v malé vesničce na Vysočině. Tam donedávna žila na jednom pokoji s Karolínou a dalšími dvěma nemohoucími ženami. Pro všechny osoby to bylo dost nepříjemné soužití a opatrovatelé se s nimi také nemazlili.

 

V současnosti přesunuli Karolínu na jiný pokoj a prý to prospívá všem. Josef jezdí na návštěvy v době důchodů, aby mohl peníze bezpečně uložit na účet, a pochopitelně předělává nabytý dům dle svých představ. Paní Boženu už domů nikdy nevzal a ona tuší, že se do svého domova nikdy nevrátí. Potěšením jsou jí občasné návštěvy příbuzenstva, ale těch je kvůli vzdálenosti poskrovnu…

 

 

Znáte případ podobného lidského hyenismu ze svého okolí? Je postiženým starým lidem možné nějak pomoc a zajistit důstojné stáří? Mohou si za to sami?

 

   
05.03.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [110] mi-ki [*]

  Jestli to spis nebylo tak, ze i kdyz pani tvrdila, ze vsechno zvladala, tak to nebyla uplne pravda (co zmuze 90tileta zenska s velkou chalupou), barak chatral, o jeho oprave nechtela ani slyset (takovych penez, zbytecne utraceni, my uz tu nejak dozijeme...). No a vrcholem vseho starencin uraz. A na nem najednou bylo, aby se postaral o svoji sestru. On s tim zkusenosti nemel, jeho zena se v jeji pritomnosti necitila prijemne, udelal to nejlepsi, co mohl - nechal, aby se o ni postarali odbornici, kteri by meli sve praci rozumet. Jelikoz pani byla po uraze take nemohouci, chteli udelat to same - zajistit ji odbornou peci i pres jeji zjevny nesouhlas. Holt to zkouseli vsemi prostredky, o dum uz se po uraze starat nemohla a k nim domu by nejspis ani nechtela. Kazdopadne ji nakonec nejspis presvedcil a dokonce zaridil, aby byla ve stejnem domove jako jeji dcera (coz pri dnesnim zajmu o DD neni vubec jednoduche - moje babicka cekala na misto 2 roky). Co se tyce presmerovani penez na ucet - neni lepsi, kdyz jsou v bance, nez kdyz je ma starenka zasite nekde ve skrini pod rucnikama, ve slamniku nebo na jinem skvelem miste? Na tom, ze syn spravuje dum, take nevidim nic spatneho. Kdo vi, v jakem byl stavu. Ze ho spravuje za babiny penize, tomu neverim. Ze dvou duchodu toho zena v domacnosti stopro moc neusetrila. To same s jejim duchodem, o ktery ji syn domnele "okrada". Proc ji nechce vzit podivat se do jejiho domu, muze mit taky rozumne duvody. Buh vi, jak daleko ted bydli. Mam babicku, ktere je 89 a jeji zdravi nedovoluje jakykoli delsi prevoz, nemusela by to prezit. Nebo se treba boji, ze by se sekla a nechtela by se vratit zpatky - co pak s takovym clovekem? Nasili pouzit nemuzete, domluvy vetsinou taky nezaberou. Clanek je proste strasne jednostranny. Skoro jako by autor nemel zkusenosti s naladama starych lidi a uveril vsemu, co mu zklamana starenka napovidala. Nerikam, ze to muselo byt zrovna takhle, jen jsem si predstavila, jak by mohl vypadat pohled druhe strany. Prece jen jsem se taky dlouha leta starala o svoji babicku, ktere zacala pamet vynechavat uz v 75, tak tech zkusenosti taky trochu mam.

  superkarma: 0 08.03.2008, 01:04:43
 2. avatar
  [109] Heduš [*]

  Vivian: Asi proto, že fakt na to vypadá. V 90 letech už je asi málo kdo úplně svépravnej a schopnej se o sebe i o mentál. dceru postarat...

  superkarma: 0 06.03.2008, 11:14:32
 3. avatar
  [108] Ťapina [*]

  Vivian: A není na to zralá? To my těžko na dálku poznáme, ale jestli bydlí v domě s pečovatelskou službou a tvrdí, že ji o všechny peníze stáhne syn, tak to skoro na nějakou stařeckou demenci vypadá. Bývá to obvykle přesně tak, jak píše AngelikaT. My se začínáme pomalu smiřovat s tím, že Egi je pro jeho mamku ten nejhorší, já jsem hned ta druhá nejhorší, zatímco druhý syn, který je v zahraničí a za dobu její nemoci se na ni nepřijel ani podívat, je chudáček, který je tak daleko, ale je hrozně hodný.

  superkarma: 0 06.03.2008, 09:47:34
 4. avatar
  [106] Suzanne [*]

  Vivian: a pokusil?

  superkarma: 0 05.03.2008, 22:35:04
 5. avatar
  [105] Vivian [*]

  Jestli je Josef takovej anděl, tak proč se pokusil babičku prohlásit za nesvéprávnou?

  superkarma: 0 05.03.2008, 21:15:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [104] tomáš [*]

  Kamarádka pečuje o starou mámu, a jejímu vyprávění věřím 100x víc než tomuto článku.I já jsem pomáhala, i když hodně vzdáleně, mamce s péčí o naši babičku.Jak chudinka dokázala fantazírovat,co že jí naši všechno udělali - kdepak nějaká vděčnost za pomoc .Tchýně byla nějaký čas v léčebně, hledali jsme DD (v LDN nechají jen 3 měsíce!a platili jsme 4,5 tisíce "dar") - a chtěli na nás 13000! Chachá, to inkasování důchodu ženy,která celý život byla v domácnosti, bych chtěla vidět . Nemůžete mi dát adresu toho DD,bude se mi určitě hodit. Ubytují,nakrmí, ošetří dvě ženy - a ještě se "povedený synáček" královsky napakuje

  superkarma: 0 05.03.2008, 20:01:45
 2. avatar
  [103] Heduš [*]

  prece ja: mojemu taťkovi stačí jedna nemoc, ale to přisuzuju tomu, že někteří chlapi jsou prostě na stáří "kňourali", aby se na ně strhla pozornost. Jinak je v poho, ale nesmí dojít řeč na jeho koleno a jak cítí, že bude pršet a že je zas divný počasí, protože ho bolí a fuuurt dokola.

  superkarma: 0 05.03.2008, 16:28:26
 3. avatar
  [102] Heduš [*]

  OlgaMarie: říkáš v podstatě to, co já.

  superkarma: 0 05.03.2008, 16:26:07
 4. avatar
  [101] prece ja [*]

  znám to velice dobře. moje mamka je v důchodu, má snad všechny nemoce kromě moru a kurdějí, její nej zábava je listovat ne netu a pak nám vyprávět, co jí je a není a co je to za nemoc, nejlépe s podrobnostmi(pijeme kafe a aona vypráví kolikrát bala na záchodě a jak to vypadalo) , dostala jsem jí k psych. a tají dala úkol, každý den psát , co dělá a ejhle...nemoce ubyly, protože se musela něčím zabývat...

  superkarma: 0 05.03.2008, 16:12:59
 5. avatar
  [100] wtipna [*]

  OlgaMarie: Přesně, přesně, přesně. Taky máme s babičkou nějaké potíže, ale co čtu tady, tak to v podstatě potíže ani nejsou.

  superkarma: 0 05.03.2008, 15:38:05
 6. avatar
  [99] OlgaMarie [*]

  Heduš: Stařenka měla tak nízký důchod, protože ty k...y komunistický na ni měly vztek, že zpochybňuje socialistické sociální ústavy tím, že se chce o dceru starat sama. Celý článek je jednostranný a kluk jeden inženýrská má mít z ostudy kabát, když v situaci v jaké je, zvolil nejrozumnější řešení. Ať mi tam dají čísla, zdali z ní je vůbec co sosat.

  superkarma: 0 05.03.2008, 15:16:57
 7. avatar
  [98] Solei [*]

  Meander: Já jsem pracovala v optice v Hiltonu, s ženskou co kdysi Grand Optical pomáhala vybudovat. Jsou to zvláštní lidé.

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:35:09
 8. avatar
  [97] Solei [*]

  AnoliV: mno, v tom případě, je možné, že bys užila flexi, případně rovnou brýle s titanovými obroučkami. A vyhni se vrtaným, obecně plati, že vrtané jsou velmi zranitelné (a to i v případě že si připlatíš na pružné sklo) a rozumné je mít buď půl obroučky nebo rovnou celoobroučkové.
  Cena obvykle u brýlí není směrodatná, pokud nemáš speciální materiál jako je například ten titan. Obvykle platíš značku. Kdybych si vybírala brýle já, tak si projdu tyhle tři optiky co jsem vypsala (mimochodem - ten outlet na letné je pravděpodobně právě nějakého Fokusu nebo Grand Opticalu - ale je to tam s až 80% slevou).

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:34:20
 9. avatar
  [96] Meander [*]

  Majucha: V Grand Optical pracuje můj exmanžel

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:28:59
 10. avatar
  [94] AnoliV [*]

  Majucha: zkus to přilepit

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:26:19
 11. avatar
  [93] AnoliV [*]

  Solei: děkuji :o) já plánuji do Fokusu, vyhovuje mě, že je to v OC, původně jsem byla v Eiffelu, ale jsou drahý a brýle mi moc nevydrželi, dala jsem za ně 3tis a po dvou letech nošejí (to si na ně dávám pozor) jsou těžce na odpis

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:25:07
 12. avatar
  [92] Solei [*]

  Majucha: mám pro Tebe blbou zprávu, nedá s s tím dělat nic, je to prostě šunt. Můžeš zkusit reklamaci jako nekvalita výrobku, jestli jsi nepřekročila víc než půl roku měla bys mít záruku nejen na obroučky, ale i na práci. Tohle je spíš reklamační záležitost - buď si zjistit jestli si můžeš vybrat jiné brýle a nebo požadovat část ceny zpět.
  Když nebude ochoten optik, tak klidně kontaktuj výrobce. Taky to můžeš zakápnout vteřinovým lepidlem - ale nebude to pěkné a nebude to držet.

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:21:52
 13. avatar
  [90] Solei [*]

  AnoliV: a kde jsi?
  Spíš než optiku bych Ti doporučila jaké si koupit. V Praze bych šla do dvou, jedna malinká - zastávka tramvaje Italská a pak je přímo na Letenském náměstí optik outlet, milí jsou také v pasáži Blaník. Doporučuji jít ještě s někým a vzít si foťák a vyfotit se. Velké optiky jako Grand Optical a podobně mají hodně brýlí, ale strašně úzký sortiment, aby pokryli co nejširší spektrum klient mají jen pár kousků od každého a většinou podle poslední módy a hodně si podobné.

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:11:49
 14. avatar
  [89] Ťapina [*]

  Skorotchýně taky před pár rokem ovládala počítač a pak během pár měsíců má problém nejen s používáním karty, ale i peněženky

  superkarma: 0 05.03.2008, 14:09:16
 15. avatar
  [88] AnoliV [*]

  Solei: pracovala jsi v optice? potřebuju si koupit brýle, jakou mi doporučíš?

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:59:20
 16. avatar
  [87] Solei [*]

  Majucha: mně nad tím taky rozum stojí. Pracovala jsem jednu dobu v optice a nebylo neobvyklé že si tam přišel sedmdesátník pro office skla, že prý už hůř vidí na počítač. Dorazil mne devadesátiletý dědek co surfuje na netu v kontrastu s šéfem naší katedry, kterému je 59 a s tím krámem si nerozumí (a to ho používá jako chytřeší psací stroj).

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:54:38
 17. avatar
  [85] Solei [*]

  jitka2: moje babička dopadla ještě veseleji, kdyz jí zemřeli rodiče tak jí ještě nebylo 18. Než dospěla přišla devalvace, takže z dědictví za polovinu baráku si koupila kolo a husu.

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:44:55
 18. avatar
  [84] Kadla [*]

  Můj extchán je prakticky nepohyblivý a potřebuje celodenní péči. Extchyně je na tom sama se zdravím blbě a tohle nezvládá. Obě jejich děti jsou normálně zaměstnaní, takže se celodenně o otce starat nemohou, nehledě k tomu, že bydlí celkem daleko, takže dojíždějí o víkendech. Teď se jim podařilo umístit oba rodiče do pečovatelského domu. Za tchána platí 9000, za tchýni 8000. Z důchodů jim nic nezbývá, naopak, ještě chybí. Takže to s tím výše uvedeným případem asi nebude tak horké, jak se nám autor snaží naznačit...

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:44:29
 19. avatar
  [83] Solei [*]

  jitka2: No, už za posledního císaře pána měla dcera nárok na část majetku jako dědictví a to ze zákona (ještě před pár 150 lety to možné nebylo, žena byla nesvéprávná a majetek dostal nejstarší mužský příbuzný). Takže pokud Tvé mamince záleželo na tom jestli něco dostane, mohla zpochybnit závěť. Protože byla dědicem nevylučitelným ze závěti a v tu chvíli nastupuje k vyrovnání stát.

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:43:45
 20. [82] jitka2 [*]

  gentiana: tak to je hustej příbeh, dřív to holt tak chodilo. Moje mama byla ze tří dětí. Nejstarší - nejoblíbenější syn - dostal veškerej majetek a mama se strejdou velky h...mama odesla v 18ti - hned po maturite a jak to pak dopadlo...

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:34:13
 21. avatar
  [81] Heduš [*]

  OlgaMarie: Určitě si na to musel přivydělávat o prázdninách, jak to dělají mnozí vysokoškoláci... vždyť stařenka musela vyžívat z důchodu a nějakých soc. dávek.
  Prostě je tu debata nastavená na využívání starých lidí ohledně jejich majetku, ale zde nabídnutý případ mi tak nepřipadá. A ještě k tomu slyšíme to jen z jedné strany. A o synovi se píše, že nikdy nepřerušil styk s rodinou, takže až taaaak špatný ON nebude. Prostě dělá, co je v jeho momentálních možností a silách.

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:22:41
 22. [80] gentiana [*]

  Mojemu dědovi je 82, před dvěma lety měl zlomený krček a taky stehenní kost asi na pětkrát, chodí s holema a stará se o něho babička, což už teda dělá šedesát let, děda nikdy nevěděl, kde jsou čisté ponožky. Děda kafrá babičce do všeho, moc utrácí, málo se stará, ničemu nerozumí, nic nepamatuje..... Babička ho vesele posílá do háje, má to za těch 60 let natrénované, ale nebýt babičky, tak by šel taky do pečovatelskýho domu, protože strýc by si ho domů nevzal, žena by mu to nedovolila a navíc je strýc chudák ubohej a nemá na to podmínky, teta by si ho k sobě nevzala, protože je chudinka ubohá rozvedená a nemá na to podmínky a taky oba mají kurevsky bohatou sestru, tak ať mu koupí přízemní vilku se zdravotní sestrou, že. A máti, kromě toho, že není kurevsky bohatá, má pud sebezáchovy a ví, proč v sedmnácti utekla z domova. Onehdá mámě děda vysvětlil, že je držka nenažraná, kterou vydržoval, zatímco se flákala na studiích nebo něco v tom smyslu. Obvykle není až tak agresivní, ale někdy v pětačtyřicátým mu soudruzi vymyli mozek tak důkladně, že je z něho ne starý senilní děda, ale starý senilní komunista.

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:18:49
 23. avatar
  [78] OlgaMarie [*]

  Heduš: Oni se o něho nezajímali? Vystudoval zcela bez pomoci rodičů?

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:07:58
 24. avatar
  [77] Heduš [*]

  smajlítko: ... nebo spíš její pocit, že je jako odložil... protože ON má taky svou rodinu a musí je nějak uživit. Jak by chlap syn a bratr v jednom se mohl starat??? Péče by byla beztak na snaše a ta s ní v dobrém nevycházela, tak se není čemu divit. A znám rodinu, která "nemocné" dítě dala do ústavu, aby se mohli věnovat těm zdravým! A to "nemocné" si berou na Vánoce nebo tak.

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:07:09
 25. avatar
  [76] Solei [*]

  Majucha: to je spíš o tom chtít nebo nechtít, otec mého přítele (dělá auditora u policie) rozhodně není hloupý, ale účet nemá, pro peníze si chodí na pokladnu a všechno platí složenkou protože chce mít ten papírek - platba převodem z účtu mu prostě připadá jako že nebude mít potvrzení o tom že už to zaplatil.

  smajlítko: on to může být dojem té samotné matky, že se o něj tak moc nestarala (nebo autora), není to rozhovor se synem ale se stařenkou. A vypořádat majetek ještě před smrtí rodičů je velmi vhodné, spousta lidí musí majetek po rodičích prodat jen proto, aby měli na zaplacení dědické daně. Jinak, kdyby čekali s převodem až do smrti tak by to stejně dopadlo tak,vzhledem k tomu že dcera je nesvéprávná by stejně dostal svoji polovinu a stal se správcem sestřina majetku.

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:05:00
 26. avatar
  [75] Heduš [*]

  Majucha: Čoveče, mají pocit, že jim ty prachy zrovna někdo ukradne... Občas si to zajdou vybrat sami, ale raději vybírají se mnou. A prachy jim nekradu. Ale člověk nikdy neví, kdy může být rodičem nařčený, že já jsem je někam dalaaaa nebo tak. Ale doufám, že to ještě dlouuuuho nebude. To nevím, jak to pak budu snášet.

  superkarma: 0 05.03.2008, 13:04:20
 27. avatar
  [74] tyrkys [*]

  Majucha: to mě taky překvapilo . Tátovi bude sedmdesát, mámě šedesát, jsou v důchodu, ale že by nezvládli ovládat bankomat .

  superkarma: 0 05.03.2008, 12:57:15
 28. avatar
  [71] Heduš [*]

  V 90ti letech už může opravdu trpět demencí nebo tak. A co se týká záležitosti peněz, tak mým rodičům je kolem 60. a taky jim pomáhám vybírat např. z bankomatu, protože na to nejsou ještě zvyklý a mají o sebe i peníze strach. Rozhodně je to lepší mít peníze v peněž. ústavu, než doma. Takový staří lidi pak zapomenou, kde je nakonec dali. A "chudák" kluk by pak platil penzion za maminku i za sestru, které se vlastně o NĚJ nikdy nezajímali.
  Stáří jako takové je ze zdravotních důvodů smutné, ale co by jinak chtěla s tím domem a veškerým majetkem jako dělat??? To jí nenapadlo (po všech těch životních zkušenostech), že když se teda celý život nevěnovala synovi, tak že by jemu, jedinému zdravému, přepsala majetek? Vždyť většinou každý rodič chce, aby dům zůstal v rodině a né se prodával nebo někomu "daroval" - jak k tomu bývají kolikrát staří donuceni... Může být ráda, že syn si dům opravuje a že nechátrá. Ono by to taky chtělo vyslechnout druhou stranu...

  superkarma: 0 05.03.2008, 12:50:42
 29. avatar
  [70] Solei [*]

  jitka2: odpověď jedné stařenky slavící stovku na otázku "co se vám na vašem věku nejvíc líbí" : to že už člověk nepodléhá vlivu svých vrstevníků

  superkarma: 0 05.03.2008, 12:44:09
 30. avatar
  [69] AnoliV [*]

  Bozena Zajicova: kdo nezažil neuvěří ...

  superkarma: 0 05.03.2008, 12:39:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme