Reklamy v televizi upřímně nenávidím až tak, že oblíbené seriály sleduju většinou z videa a filmy z DVD. Přesto moc toužím po tom, aby mi to na castingu vyšlo. Pro peníze, pro zvýšení sebevědomí... a také proto, že tam chodím už 5 let!

casting

„Dobrý den, tady XY casting, můžete přijít ještě dnes v 11.45? Já vím, že je to narychlo...“
„Ale ne, v pořádku, přijdu!“
na to já.
„Jéje, děkuju, tak... a...“ Následuje výčet dat zkoušek kostýmových i jiných, honorářů použití reklamy tak a onak.
„Jasně, můžu úplně kdykoliv... ne, to nemusíte, víte, ono to stejně nevyjde, ale já k vám chodím moc ráda...“

Tento rozhovor proběhl dnes dopoledne, a tak jsem si šla „užít“ polední pauzu. Mám to z kanceláře slabé 3 minuty - a jaký příjemný kontrast k úřednickému prostředí! Co na tom, že to nikdy neklapne - je to přece zábava. Jednou jsem tam potkala manželku kamaráda, dabingovou herečku, jindy jsem se seznámila s úžasnou ženou, která se stala mou kamarádkou. A jednou jsme si ještě se 4 pány herci užili vínečko vedle v kavárně, což určitě stálo za večerní nadpracování.

Vyšlo mi to jednou

A vybrali si mě nikoliv na základě určitého konkursu, ale z archivu podle fotky. Mám totiž zřejmě turecký nos. Hrála jsem v reklamě na vlasy pro Turecko maminku hlavní představitelky. Byl to zážitek: Mezinárodní štáb (studiem zazněly snad všechny světové jazyky), nejlepší režisér, maskérka, vlasoví a oděvní stylisté - smetánka. Protože reklamy se platí mimořádně dobře.

Jednou to vyšlo málem. To když si kolegyně z divadla stěžovala, že nemá „do čeho píchnout“. „Zkus a uvidíš,“ vybídla jsem ji. Přišla a zvítězila. Ještě den předtím mně z agentury volali, že se rozhoduje mezi mnou a jinou uchazečkou. Tou uchazečkou byla ona.

...a nevyšlo to asi stokrát, ale mám zážitky!

Nevyšlo to asi stokrát, ale zážitky mně už nikdo nevezme. Třeba jak jsem rapovala jakýsi reklamní text (doporučuju - absolutní odvaz a relax), který jiná uchazečka, o polovinu mladší než já, odmítla zkusit se slovy, že je „na to stará“. Nebo jak jsem ležela v posteli s postarším francouzským hercem a vinula se k němu tak věrohodně, že mě začal po castingu balit, protože si myslel, že se mi líbí. Jindy jsem přivedla do očividných rozpaků mladíka, na kterého jsem v rámci role vrhala zamilované pohledy nejvyšší ráže. Už méně mě bavilo skákání do imaginárního bazénu nebo krmení dítěte a šišlání na něj - to mně moc nesedělo. Hezké bylo naopak míchání vánočního salátu a poučování dcery, co patří do zaručeně pravých vanilkových rohlíčků, nebo předstírání totálního šoku z vykradeného bytu po návratu z dovolené a další a další zajímavé herecké etudy.

Několikrát jsem šla na tzv. callback - to už je užší výběr, před rejžou. Nevyšlo to dílem proto, že jsem zřejmě nebyla ten správný typ, dílem podezírám štáb, že kvůli mé příšerné angličtině, která ani po desítkách let nedostala přijatelnou podobu, a točí-li se reklama pro zahraničí, představení vaší osoby není vhodné provést česky. Prostě nemůžu umět všechno, že?

Ale měla bych. Třeba dnes jsem vyplňovala otázku, zda umím bruslit (na ledu). Ještě před 40 lety jsem to zvládala - proč ne dnes? Věřím, že bych dokázala chladnokrevně uvést, že umím jezdit na koni (třeba by mě to kolegyně z redakce Dana zvládla za den naučit), nebo třeba pilotovat letadlo. Kdysi jsem kvůli drobné roli v nízkorozpočtovém seriálu absolvovala kondiční jízdu autem. Prostě si musíte věřit a nebát se. Ale to platí vlastně pro každého, kdo se o nějakou práci uchází, nejen na castingu.

Vím o mnoha lidech, kteří nemají žádné herecké či moderátorské zkušenosti, a přesto se hrdě hlásí do herecké kategorie. To obdivuji ze všeho nejvíc, protože vím, že stanout před kamerou není žádná legrace, a bez „otřískání“ divadelním režisérem už vůbec ne.

Proč to zkusit a proč ne

Kdo by to chtěl zkusit, musí mít pevné nervy, trpělivost a hlavně nebýt na reklamách existenčně závislý. Oni vám totiž třeba 4x za sebou zavolají kvůli jednomu jedinému castingu: Nejdříve, zda máte čas místo ve čtvrtek ve středu, posléze zda ještě pořád máte čas ve středu, dále že jste se dostala do užšího výběru, no a nakonec, že to bohužel nevyšlo. Takže si někdy připadáte jako hvězdná celebrita, o kterou je zájem na deseti různých frontách, a když nevyjde jedna role, zcela samozřejmě máte v záloze další.

Co myslíte, vyšlo to dnes? Kdyby ano, měla bych sakra problém uvolnit se na 4 dny... Nemám už totiž žádnou dovolenou, možná získám neplacené volno, možná ne. Možná bych musela dát hodinovou výpověď. Jde to vůbec? Co já vím?

Takže hraju vlastně takovou ruskou ruletu a říkám si, že co se stát má, stane se.

Můžete si tipnout - určitě dám vědět!

Reklama