Zdraví

Časté chyby ve stravování zaneprázdněných žen a jak se jich vyvarovat

Sama víte, co musíte každý den jíst, abyste se cítila dobře, a že správná výživa je pro tělo důležitá. Ale je těžké dbát na svůj jídelníček, když máte pořád tak strašně moc práce!

Není pochyb o tom, že život běží zběsilým tempem a stále přibývá činností, které je potřeba zvládnout… I přesto, že máte práce nad hlavu, můžete být zásadová a držet dietu. Seznamte se s nejčastějšími nedostatky, které ženy – dietářky dělají, a vyzkoušejte jednoduchý způsob, jak se jim vyhnout.

Bez snídaně nemáte palivo

Po spoustě pracovních povinností předešlý den a krátkém spánku vycházíte vstříc dalšímu dni bez jakéhokoliv paliva. Problém s vynecháním snídaně, se zhltnutím housky po cestě do práce nebo s pozdní snídaní je ten, že kvůli tomu začínáte váš den s nulou, co se výživy týká. Pokud nesnídáte, pak máte potřebu doplnit potřebné kalorie během dne pojídáním různých svačinek. Takže prioritou vašeho dne musí být to, že zabezpečíte dostatek živin pro vaše tělo tím, že si dáte nějakou nutričně bohatou potravinu hned po ránu.

| BoxVhodná varianta pro rychlou snídani

Vhodnou variantou pro rychlou snídani může být ovocný koktejl, řecký jogurt s ovocem nebo káva s mlékem a plátek celozrnného chleba s avokádem.

Pozdní oběd přinese chuť na sladké

Zhruba 4–5 hodin po snídani je opět třeba doplnit palivo a dodat dělu další živiny potřebné pro zachování správného metabolismu a zamezení přejídání se večer. Možná jste si všimla, že když se vám nepodaří najít si čas na jídlo mezi 12. a 14. hodinou, strávíte odpoledne hladová a pátráte po něčem sladkém.

Vhodná varianta pro rychlý oběd

Není potřeba, abyste si dávala jídlo o třech chodech – krekry s tuňákem, polévka a sendvič nebo zbylé jídlo z večeře stačí, abyste měla dostatek energie až do pozdního odpoledne.

Uzobávání je nebezpečné

Tu sušenka, tu kousek čokolády, ždibec narozeninového dortu od kolegy a než se nadějete, máte v sobě až 60 g sacharidů, tedy více než 6 lžiček cukru navíc. Slibte si, že budete svačit pouze potraviny bohaté na bílkoviny a tepelně nezpracované produkty, které mají alespoň nějaké množství živin a dokážou vás zasytit na pár dalších hodin. Mezi takové potraviny patří sýr, celozrnné krekry, malá káva s mlékem, řecký jogurt s ovocem, oříšky nebo proteinové tyčinky.

celozrné krekry jsou dobré pro dietuPozdní večeře by měla být lehká

Pro aktivní ženy je to zcela běžné: po nabytém dni hurá do tělocvičny, aby se nějakým pohybem vybalancovalo dlouhé sezení v práci a najednou je devět večer a… vy jste ještě neměla večeři! Ještě předtím, než se pustíte do hodování, uvědomte si, že čím později budete jíst, tím lehčí by jídlo mělo být. Noční nutričně vyváženou stravou je například omeleta, krekry s tuňákem, ryba nebo salát z lososa.

Bez dietních zábran o víkendech

Není to až tak neobvyklé, že se z dietových fanynek stanou během víkendu úplně jiné ženy a všechna pravidla zdravé stravy a pohybu hodí za hlavu. Popíjí alkohol, dají si něco ve fast foodu, přejídají se a k tomu žádný pohyb… Takže když si v neděli stoupnou na váhu, je to průšvih. Tímto je jejich dietní cyklus narušen, protože vydrží být střídmé jen v týdnu a o víkendu si to vynahrazují zbytečným příjmem potravy. A tělo je z toho zmatené. Nezapomínejte tedy na váš dietní režim a potlačte chuť užít si volný čas konzumací nezdravého jídla. Naplánujte si raději program – výlet, cvičení nebo procházku. Ať nepřijde vaše tvrdá sebekontrola v průběhu týdne vniveč.

Oříšky v kabelce se vyplatí mít

Ať už se ocitnete na nudné konferenci, schůzka nebude mít konce, čekáte na zpožděný let nebo trčíte v zácpě, pokud jste se během dne nestihla pořádně najíst, v tuto chvíli si uvědomíte, že máte obrovský hlad.

oříšky jsou dobrá součást diety

A tak často skončíte u potravin, které víte, že byste jíst neměla a které vlastně ani jíst nechcete. Buďte připravená a mějte vždy u sebe svačinu bohatou na bílkoviny. Nebudete ji potřebovat úplně vždy, ale bude to pro vás velká úleva, když zjistíte, že máte u sebe oříšky, mix sušeného ovoce, proteinové tyčinky nebo pražené luštěniny.

Zeleninu nic nenahradí

Pokud každý týden konzumujete jídlo v letu, často do sebe nestihnete dostat dostatečné množství zeleniny. V restauraci si objednávejte bohaté zeleninové saláty, vyměňte smažené hranolky za zeleninovou přílohu nebo si objednejte extra porci zeleninového salátu. Tak dostanete do svého těla potřebnou dávku živin, zaplníte si žaludek a nebudete tedy konzumovat zbytečné množství kalorií a tuků.

Jídlo po sportu

Klasika – tvrdá práce v posilovně, ale už doma ve dveřích to celé smázneme sáčkem sušenek nebo chipsů, a to jen proto, že máme fakt velký hlad. Vyhněte se tomuto scénáři tak, že si cestou domů dáte jablko nebo mini proteinovou tyčinku. Užitečnou strategií při přípravě večeře je zaměstnat ruce – ukusujte kousek mrkve nebo okurky, udělejte si šálek čaje nebo si dejte vodu s bublinkami.

mrkev pro hubnutí

Jíst v letu není dobré

Ať už jíte v autě, u počítače, ve vlaku nebo v autobuse, je pravděpodobné, že se plně nesoustředíte na to, co děláte. Studie ukázaly, že pokud jíte bezmyšlenkovitě, máte potřebu jíst brzy znova, protože jste si ani neuvědomili, že už jste něco jedli. Pokud máte rušný den a vymezíte si maximálně 5 nebo 10 minut na jídlo, využijte ten čas, pomalu žvýkejte a jídlo si vychutnávejte. Pokuste se udělat si během dne alespoň tři krátké přestávky na jídlo, což vám z dlouhodobého hlediska pomůže mít kontrolu nad denním příjmem kalorií.

Zdroj: FitLif

Více o zdravém stravování:

 

   
26.02.2016 - Zdraví - autor: FitLif

Komentáře:

 1. [11] Kristýna Sušická [*]

  JanaKoukalova — #10 Právě, že mám taky dobré zkušenosti. Na tom reishi mě hodně láká to, že je to stoprocentně přírodní a zdá se mi to ještě zdravější než ta hlíva

  superkarma: 0 03.03.2016, 13:20:25
 2. [10] JanaKoukalova [*]

  Kristýna Sušická — #9Od těch mám hlívu s rakytníkem a s lactobacily. Moc užitečná věc

  1. na komentář reaguje Kristýna Sušická — #11
  superkarma: 0 02.03.2016, 12:22:00
 3. [9] Kristýna Sušická [*]

  JanaKoukalova — #8Já jsem se trochu pustila do zkoumání, protože mám podobné problémy. A našla jsem, že jednou z nejzdravějších přírodnin je Reishi. Má to podobné účinky jako hlíva, tak to zkusim. Navíc to prodává i moje oblíbená terezia, takže mi to přijde jako sázka na jistotu

  1. na komentář reaguje JanaKoukalova — #10
  superkarma: 0 01.03.2016, 13:36:52
 4. [8] JanaKoukalova [*]

  Dneska má opravdu málokdo čas na práci a ještě se starat o diety, kosmetiku, vlasy a vůbec. A zvlášť pokud se ještě musí starat o děti.

  1. na komentář reaguje Kristýna Sušická — #9
  superkarma: 0 29.02.2016, 13:26:50
 5. [7] Kamila74 [*]

  Přesně práce nad hlavu a kde je čas na diety. Já ještě do toho všeho mám malého a můj čas je o to cennější. No ale k věci, takže jsem toho zkoušela strašně moc - nejíst, cvičt apod. Nefungovalo to - nejedla jsem a pak jsem se přežrala, cvičila jsem a pak jsem zase cvičit kvůli času přestala.. Až sem natrefila na Ketodiet. Zhubla jsem a držím se. Důležité je taky jíst pravidelně a nevrátit se k dřívějšímu životnímu stylu. To je základ, který se dá vydržet a za tu skvělou postavu to stojí.Sml16

  superkarma: 0 29.02.2016, 11:13:25
 6. avatar
  [6] chanahd [*]

  Jíst v letu sice není dobré, ale co dělat, když pracujete a máte v práci danou půl hodinku na oběd:-)

  superkarma: 0 27.02.2016, 12:21:15
 7. avatar
  [5] denkas [*]

  Když máme dělu dodat další živiny,tak to by chtělo hrách a čočku k obědu Sml16

  Ale ted vážně ty snídaně mě vůbec nepřijdou vydatný. Jo rychlý možná,ale hladový. Sml80

  superkarma: 0 27.02.2016, 11:53:06
 8. avatar
  [4] SNÍŽEK [*]

  já snídám,obědvám a večer si dám třeba jen jogurt Sml22

  superkarma: 0 26.02.2016, 20:00:34
 9. [3] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.02.2016, 08:29:11
 10. [2] Darmovzalova [*]

  manislava — #1souhlasím

  superkarma: 0 26.02.2016, 07:35:52
 11. [1] manislava [*]

  Sml22Někdy je to těžké dodržovat

  1. na komentář reaguje Darmovzalova — #2
  superkarma: 0 26.02.2016, 02:10:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme