Rodina

Čas se krátí, škola volá

kid

Prázdniny se nám pomalu přehouply do druhé poloviny a volné dny, které zbývají našim malým školákům, se neúprosně krátí. Je třeba je na návrat do školy nějak připravit?

Posledních pár dnů zbývá, než vaše potomstvo opět zasedne do školních lavic. Vám se možná uleví. Doma bude po dvou měsících klid a ticho, nebudete muset vařit jako pro polní kuchyni, protože se děti naobědvají ve školní jídelně a manžel v práci. Budete mít víc času pro sebe. Alespoň dopoledne, pokud zrovna nebudete v práci.

To je ta příjemnější stránka deseti měsíců školní docházky. Bohužel vám práce v odpoledních hodinách zase přibude, především s těmi menšími školáky. Místo toho, abyste děti poslala ven na hřiště, budete spolu muset procvičovat, učit se a psát domácí úkoly. Teď se možná ptáte, zda by nebylo lepší svého školáka začít s učením „trápit“ už teď, aby pro něj přechod mezi prázdninami a školními povinnostmi nebyl příliš dramatický. Odpověď zní: Ano.

Učení nebo odpočinek?

Nutno však podotknout, že na přípravy je ještě čas. Zatím by si malí školáci ještě měli užívat volna. „Pokud dítě nemá s prospěchem vážnější problémy a školní docházku i přípravu zvládá samostatně, nevidím důvod pro učení o prázdninách," řekl psychoterapeut Jan Kulhánek a dodal, že zvládáním školy ani zdaleka nemyslí stav, kdy je dítě jedničkářem. Při hodnocení je potřeba se opřít vždy o věk dítěte i to, jaký ročník a stupeň dítě navštěvuje.

Odborníci se shodují, že prázdniny slouží především k odpočinku, nikoli k biflování, opakování nebo dokonce učení nové látky. „Jako je čas k učení, je i čas prázdnin. Obojí by se mělo dodržovat," tvrdí brněnský psycholog Jiří Brančík. Děti se tak vlastně učí jednu důležitou věc, kterou budou v dalších letech potřebovat – oddělit práci a odpočinek.

Pokud děti učení vyloženě žádají i během prázdnin, můžete jim vyhovět. Nechte je dělat, co chtějí, většinou samy zvolí hravou (tedy tu správnou) formu. Můžete také vyzkoušet různé naučné tábory, výlety a kroužky.

Těší se vaše děti do školy?

Možnost%
Ano36,8
Ne52,6
je mi to jedno. Zkrátka tam musí10,5

Jak připravit děti na školu?

kidPřestože by děti měly hlavně odpočívat, není úplně zakázáno je na blížící se návrat do školních lavic pozvolna připravovat. „Prázdninovou přípravu do školy bych tedy smrskl do posledního týdne až 14 dnů, a to spíše formou pomalého zvykání si například na ranní vstávání," míníKulhánek. To však neznamená, že ze dne na den utnete večerní televizi, začnete je posílat do postele o osmé a budíky nařídíte na šestou hodinu ranní. Taková příprava by měla probíhat spíš nenásilně. Večerku i budíček posouvejte pozvolna.

Na nižších stupních základních škol se první dny až týdny věnují opakování a připomínání již probraného učiva. Pokud chcete opakovat už o prázdninách, zvolte hravou formu. „Například angličtinu lze děti nechat procvičit přímo na zahraniční dovolené. Konverzovat s nimi může i rodič, ale velmi lehce a zvolna. Slovíčka lze zase osvěžit tím, že dítě jednoduše necháme pojmenovávat věci okolo sebe," popsal Brančík. Stejným způsobem můžete trénovat samozřejmě i jiné jazyky.

Matematiku nižších ročníků si můžete procvičit u počítání mušlí, bonbonů apod. Zdatnější děti vám pomohou vypočítat a naměřit plochu, kterou potřebujete pro svůj stan, nebo dobu, za jakou se dostanete z domova k rybníku. Češtinu si můžete připomenout při psaní pohledů a dopisů z dovolené. Zeměpis a přírodovědu můžete opakovat na každém rodinném výletě.

Vhodná je také hra na „hloupého“, kdy se vaše dítě dostává do role učitele a rádce. „Nevíš, jak se anglicky řekne….?“ „Teď si nejsem jistá, jaké i/y se píše ve slově…?“ Pokud nemáte potomka v pubertálním věku, je jistá naděje, že vás ani nebude mít za pitomce :-)

Máte doma malé školáky? Připravujete je na školu nebo je necháte užít si prázdniny do posledního dne?

   
11.08.2009 - Učení - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [9] libuno [*]

  Záleží přece na každém z nás, abychom zvážili/y, zda připravit či nepřipravit dítě do školy. Prázdniny jsou proto, aby si je děti užily. Já si již nepamatuji, zda bych se s dětmi učila. Mají toho dost za těch 1O měsíců. Přesto se přimlouvám, že by absoloventi 1. třídy v posledním týdnu měli trošičku číst. Je to pak velká svízel. Jinak jsem pro smysluplný odpočinek.

  superkarma: 0 19.08.2009, 21:05:29
 2. avatar
  [8] čiperka [*]

  Děti mám  už dospělé, ale o prázdninách jsme na školu vůbec nemysleli..Užily si prázdniny do posledního dneSml79

  superkarma: 1 16.08.2009, 16:36:52
 3. avatar
  [7] wich [*]

  Děcka sedí na řiti deset měsíců ve škole a vy jim nenecháte ani ty dva měsíce volna celé? Vždyť stejně první cca 2-3 týdny všechno opakují a dělají to, čím vy jim otravujete prázdniny. To, že o prázdninách se děti nemají věnovat škole, řekne každý dobrý pedagog Sml34

  superkarma: 0 11.08.2009, 21:01:34
 4. avatar
  [6] Tulinka [*]

  Mám doma školačku a předškoláka.Včera jsem byla dokoupit zbytek školních potřeb.Něco objednala přes net,tak jen doufám,že to včas dorazí Sml16

  superkarma: 0 11.08.2009, 17:04:51
 5. [5] univerzální uklízečka [*]

  Ony už jsou bohužel daleko za půlkou :( Už začala poslední třetina, pokud dobře počítám. Ségra se už pomalu do školy připravuje. Jako malým nám fakt začínal přípravým režim 14 dnů před koncem prázdnin, takže mně se zdá načasování článku ok. Sml80

  superkarma: 0 11.08.2009, 13:15:06
 6. avatar
  [4] wich [*]

  Dante Alighieri — #3 Sml22 Děti mají za sebou první půlku prázdnin a už škola volá Sml28

  superkarma: 0 11.08.2009, 12:29:26
 7. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Dante Alighieri — #2 ....hlavně co se nadpisu týče.

  1. na komentář reaguje wich — #4
  superkarma: 0 11.08.2009, 12:22:28
 8. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Tak pod tenhle článek můžu napsat pouze jediné, ale je to tak vulgární, že si to radši nechám pro sebe (zkratka F.O.) Sml68

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #3
  superkarma: 0 11.08.2009, 12:21:39
 9. avatar
  [1] wich [*]

  Já jsem viděla už i takové šílence, kteří nabízeli v letáku školní zboží první týden prázdnin Sml28

  Děti bych o prázdninách školou vůbec nezatěžovala. Na přípravy bude dost času první školní týden, kdy se ve škole ještě nic nedělá a děti se zase aklimatizují na práci Sml58

  superkarma: 0 11.08.2009, 08:34:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme