Carský dvůr pod žezlem Romanovců - Poklady moskevského Kremlu. To je název výstavy, kterou jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Coby milovnice historie jsem se v nedělní dopoledne vypravila na pražský Hrad, abych v prostorách Císařské konírny zhlédla unikátní výstavu týkající se života Romanovců.

Tuto prohlídku budu mít bohužel navěky spojenou i s úmrtím našeho bývalého prezidenta Václava Havla. Zrovna když jsem vešla na nádvoří, tak vyvěšovali černou vlajku. Najednou začal být všude chaos a od paní pokladní jsme se dozvěděli, že před hodinou zemřel Václav Havel.

vlajka

teprve chvíli vyvěšená černá vlajka na hradním nádvoří

Všichni návštěvníci výstavy zůstali strnule stát, u některých se objevily v očích slzy. Ale život jde dál, a my jsme proto pokračovali v prohlídce výstavy, kterou všem vřele doporučuji.

vstup

vstup do Císařské konírny pražského Hradu

navstevnici

návštěvníci výstavy

Unikátní výstava Carský dvůr pod heslem Romanovců byla zahájena 12. prosince 2011 a potrvá až do 4. března 2012.

plak

Podle slov organizátorů si výstava klade za cíl seznámit návštěvníky se zakladateli proslulé vládnoucí dynastie Romanovců, včetně jejich zvyků a obyčejů. Pozornost je soustředěna na velmi vzácné umělecko-historické památky 17. století, přímo spojené s cary Michailem Fjodorovičem a Alexejem Michajlovičem z dynastie Romanovců, a z jejich duchovním spoluvládcem patriarchou Filaretem.

romanovec

Portrét cara Michaila Fjodoroviče Romanova, Rusko 18. století

Výstava zahrnuje přes 150 předmětů rozdělených do několika částí. Mě zaujaly zejména šperky, a nejvíce skoro půl metru dlouhé náušnice carevny. Velmi neobvyklé jsou i její střevíčky velikostí jako pro panenku.

Působivý je také zlatý podnos na ovoce, který je velký jako kulatý stůl. Kolem stojící muže zaujaly samozřejmě dobové zbraně, ale i korunovační klenoty a řada dalších exponátů. Obdiv zaslouží všechny.

pistole

Pistole s křesadlovým zámkem, Dílny Moskevského Kremlu, zbrojnice, Rusko, Moskva, poslední třetina 17. století, stříbro, železo, kost

karafa

Bratina s víčkem, Dílny Moskevského Kremlu, Rusko, Moskva, první polovina 17. století, zlato, stříbro, drahokamy, perly

vaza

Čerpák cara Michaila Fjodoroviče Romanova, Dílny Moskevského Kremlu, Rusko, Moskva, kolem roku 1618

Vzácné exponáty spojené s carským dvorem Romanovců zapůjčilo do Česka muzeum moskevského Kremlu.

S uvaděčem výstavy jsme si chvíli povídali, že je vůbec zázrak, že se tyto exponáty podařilo dát dohromady, že je bolševici nezničili a nerozkradli.

Nenechte si jejich prohlídku ujít ani vy. Výstava potrvá až do března, času máte dost.

drahokam

Přívěsek ve tvaru orla, Rusko, Moskva, konec 17. století, zlato, drahokamy, ražba, email

Adresa

Císařská konírna, Pražský Hrad

Vstupné

  • Plné - 160 Kč
  • Snížené - 80 Kč
  • Rodinné - 240 Kč
  • Skupina ZŠ/SŠ studentů /osoba - 20 Kč

Otevírací doba

  • denně od 10. hod. do 18. hod.

Bližší informace

Tel. 224 372 306

www.kulturanahrade.cz

foto: Muzea moskevského Kremlu a A. Stušková

Reklama