.

Čarokrásná Černá Hora

Cestování

Čarokrásná Černá Hora


Na jihu Evropy na Balkáně, mezi Srbskem, Albánií a Bosnou–Hercegovinou, se na 13 812 km² rozkládá turisticky atraktivní země zvaná „Montenegro“.


Převážnou část země s téměř panenskou přírodou tvoří nádherné hory, vysoké přes 2500 metrů, které jsou rájem horolezců i lyžařů. Na severu se tyčí pohoří Durmitor (hory, kde spí bohové), 36hektarový národní park s lesnatými porosty plnými zvěře, kde ještě v květnu leží sníh.


Pohoří DurmitorČerné jezero

Pod horou Siňajevina se rozkládá největší travnatá planina v Evropě, na které lze najít až 1500 druhů chráněných rostlin. Až kýčovitý kolorit krajiny dokreslují Černé, Ďáblovo a celá řada menších jezer s průzračnou vodou, v létě až 20 ºC teplou. Centrem oblasti je letovisko Žabljak, ležící na březích řeky Tary.

Kaňon řeky TaraJaukovičův most přes Taru

Další přírodní rezervací, zvoucí k návštěvě, je oblast ledovcového Biogradského jezera v masivu Bjelasica. Město Kolasica je východiskem výletů do okolních hor i vodáckých túr a raftingu na řece Taře. Od něj se terén svažuje do úchvatného údolí řeky Morače, kterému vévodí stejnojmenný klášter z 13. století.

Monastýr MoračaMonastýr MoračaMonastýr Mrača - interiér

Turisty-vnitrozemce ovšem nejvíc láká průzračně tyrkysové Jaderské moře. Z nabídky pláží patří k nejnavštěvovanějším Kotorská, Budvanská a Barská riviéra, bečičská Slovenská pláž či 13kilometrová, převážně nudistická pláž z Ulcinju do Ade Bojany, rybářské vesnice ležící na samé hranici s Albánií.
Ade BojanaBudvaLuxusní ostrovní komplex Sv. Stefan

Nejkrásnější pohled na slavnou Boku Kotorskou se naskýtá z masivu Lovčen, ze silnice spojující přes Njeguši přístav Kotor s bývalým hlavním městem Cetinjí. Zátoku tvoří dvě menší, složené z několika zálivů.

KotorBudvaBoka Kotorská

S Kotorem, dříve významným obchodním a námořním centrem, sousedí rybářské městečko Perast, jehož obyvatelé jako hold panně Marii, která držela ochrannou ruku nad tamními rybáři, uměle navršili v zátoce naproti útesu Sv. Djordje ostrůvek Gospa od Škrpjela, nyní významné poutní místo.

Ubytování:
Hotely jsou klasifikovány stupnicí A–D. Ubytování v privátu stojí asi 7–10 eur, v levnějším hotelu 15–18 eur, v luxusním jsou ceny individuální, a to dost vysoké
.

Nalevo od Kotoru, naproti ostrovu sv. Nikoly, se za skalní hradbou rozkládá starobylé městečko Budva, proslulé svými čistými, prostornými plážemi s hrubým pískem.

UlcinjMořské plodyPršut - místní specialitaUlcinj

Magistrála končí v Baru, největším přístavu, jehož stará část nese pozůstatky tureckého osídlení. Nejjižnějším a snad i nejkrásnějším starobylým letoviskem je půvabný Ulcinj, ležící jen 16 kilometrů od Albánské hranice.

Cestovní formality:
Do Černé Hory lze cestovat individuálně autem či autobusem (nejlépe přes Srbsko), výhodnější je však letecké spojení – buď do chorvatského Dubrovníku a odtud autobusem, nebo přímo letecky do Tivatu a Podgorice (– z Prahy, Brna, Pardubic i Ostravy, i několikrát týdně). Oficiální měnou je Euro.

„Černá Hora se rychle stává zemí, se kterou se na poli světového cestovního ruchu musí vážně počítat,“ řekl Ženě-in, majitel cestovní kanceláře KOVOTOR PLUS, Jiří Hájek. „V loňském roce ji navštívilo v období leden–listopad 33 078 turistů z České republiky, což představuje nárůst o 20 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2006."

   
10.06.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [14] Nika-L [*]

  Před 14 dny jsme se vrátili z Baru,kam jsme jeli 24hodin busem z Prahy.Příroda krásná a lidi hrozně milí a příjemní.Stopem jsme procestovali celé pobřěží.Dovolená za pár korun. Byli jsme s Kovotourem.

  superkarma: 0 30.08.2008, 14:24:57
 2. [13] majdka [*]

  fialinka: my jsme byli v ulcinu asi 3x a paráda no až na pravidelné písečné bouče okolo 3hodiny

  superkarma: 0 10.06.2008, 20:31:40
 3. avatar
  [12] kareta [*]

  Manx: než dojedu na letiště, jsem autem za Maďarskem Nenávidím létání

  superkarma: 0 10.06.2008, 16:30:09
 4. avatar
  [11] fialinka [*]

  barkl2: věř mi, dá, ale je to delší než bus :-), dva dny si na to pro jistotu musíš vyhradit, protože přestup v Bělehradu, jak zjišťujeme léto co léto, je otázka výhry v loterii (minule jsme měli zpoždění z Makedonie 6 hodin a další vlak jel za 12 hodin, a v jiných směrech máme podobné zkušenosti). Ale pro toho, kdo má vlaky rád, je to krása.

  superkarma: 0 10.06.2008, 14:02:45
 5. avatar
  [10] fialinka [*]

  Tak já jsem byla ve vnitrozemí, v horách, převážně v Durmitoru, a je to nádhera, kterou ovšem většina turistů od moře neuvidí :-), pobyt jsme zakončili ve špinavém Ulcinji, který moc nedoporučuji :-). A jeli jsme vlakem - nádhera, jedna z nejúžasnějších tratí, po kterých můžete v Evropě jet (o pár let později tam ten vlak spadl ze srázu, hmm). Ale kdyby někoho zajímaly fotky z hor, máme je provizorně tady: http://ceho.wz.cz/

  superkarma: 0 10.06.2008, 14:00:27
 6. avatar
  [9] Meander [*]

  Jedno z míst, kam se hodlám vypravit.

  superkarma: 0 10.06.2008, 13:27:59
 7. avatar
  [7] átéčko [*]

  Manx: Pro mě a mého postiženého Vládíka je letecká doprava příliš drahá, víš?
  A netušila jsem, že CK Valaška vypíná kvůli šetření klimatizaci

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:05:08
 8. avatar
  [6] átéčko [*]

  Bus mi nevadí, jela jsem s cestovku Valaška a nikdy více!!!
  Jinak, kdo tam chce jet k moři, je fakt nádherné. Ale pláže jsou tak přecpané, že jsem to nikde jinde neviděla
  Kdo chce můžu ukázat fotky. pláž, na kterou jsme měli jít byla velice špinavá. delegátka řekla, na to si zvyknete....
  Můj pocit byl, že nás Černohorci nemají moc rádi. Více se jim líbily nadité peněženky Němců, Rusů...
  Pokud jsem řekla, že jsem Češka, hovor rychle ukončili. Až na pár výjimek.
  Příroda krásná, opravdu!!!!
  Ale už na hranici ten starý systém úplatků o které si sami řekli. Asi bych zvilila příště raději letadlo, abych se tomuhle vyhla

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:03:40
 9. avatar
  [4] barkl2 [*]

  byla jsem tam v roce 2005, autobusem kolem 20hod. Jela jsem tam proto, že to bylo levnější než Chorvatsko.Bylo tam moc hezky. Jen veřejné pláže byly celkem špinavé, no spíše plné odpadků. Když jsme šli na soukromou - placenou, tak to bylo dobrý. Fakt se tam dá dojet vlakem??? mám něco s nohama, a už bych autobus nevydržela:-((

  superkarma: 0 10.06.2008, 10:58:09
 10. [3] otka [*]

  sikosa: není to málo,jen 12hodin?

  superkarma: 0 10.06.2008, 10:25:14
 11. [2] sikosa [*]

  Vloni jsem tam byla,až v Baru,je tam nádherně,klid a levno,jeli jsme autem 12hod.,jelo se dobře až ve Splitu byli docela zácpy,krajina úžasná,samozřejmě ideální by bylo letecky ale to už je pro nás dost drahý,jen to chce boty do vody,jsou tam kameny,hned bych jela znova,tak až nám vyroste miminko.Nebo vlakem,tam jezdí od nás hodně lidí a je to taky v klidu a nemusíte platit drahé mýtné.

  superkarma: 0 10.06.2008, 10:22:35
 12. avatar
  [1] Mar.Uhlirova [*]

  jet takhle daleko autobusem, to by asi pro mě byla předčasná smrt asi nejen pro mě, ale jinak to z obrázků vypadá moc hezky

  superkarma: 0 10.06.2008, 09:15:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme