Bulvár

Čarodějnické slety

Sabaty byly údajně pečlivě organizovaná setkání čarodějnic s ďáblem, kterému se tu čarodějnice klaněly. Zároveň se tu školily ke zlu a oddávaly se zvrhlým choutkám. Představa těchto setkání se stala součástí čarodějnických projevům poměrně pozdě a jejich význam vzrostl teprve na sklonku 16. století.

Tajné skupinky lidí se jistě scházely na osamělých místech, do popisu sabatů měla tato setkání daleko. K účasti na sabatech se přiznaly tisíce žen, které tou dobou zjevně spaly v posteli. Tato doznání na nich byla vynucena mučením či vymámena pod vlivem alkoholu, drog či nedostatku spánku. Některé z nich toužily po slávě, jiné zaměňovaly své představy a strach s realitou, další se chtěly pomstít sousedům. Žena obviněná z čarodějnictví bývala donucena označit spoluúčastníky sabatu.

Představy o tom, co se na sabatech dělo, jsou značně různorodé, i když se v základních rysech shodují. Čarodějnice se scházely k sabatům po setmění a cestovaly mnohdy nezvyklými prostředky, například na košťatech nebo na hřbetech démonů. Někdy si jako doprovod braly děti. Potvrzovaly tu svou oddanost ďáblovi, povídaly mu o svých zlých skutcích a přijímaly od něj radu, pochvalu či napomenutí. Pak hodovaly, tančily a oddávaly se nejrůznějším oplzlostem. Velký lovec čarodějnic, Francouz Pierre de Lancre, na počátku 17. století zaznamenal velké množství praktik, provozovaných čarodějnicemi v Baskicku.

Baskické čarodějnice sály dětskou krev, zneucťovaly hroby a pojídaly mrtvoly. V jiných krajích se vyznačovaly svatokrádežemi a rouhačstvím, k nimž patřilo zejména znesvěcování hostie na všechny možné způsoby. V Anglii bylo při sabatech velké množství jídla, včetně masa, másla, sýra, chleba a vína. Švédské čarodějnice zase milovaly mléko, ovesnou kaši a sladké bílé pečivo.

Sabaty se prý konaly pravidelně 31. října (Dušičky), 30. dubna (Čarodějnice neboli Valpuržina noc) a v den čtyř pohanských svátků, které křesťanství přijalo za své: 2. února na Hromnice, o svatojánské noci 23. června, na dožínky 1. srpna a 21. prosince na svatého Tomáše. Mohly však být i častější.

Počty účastníků na sabatech omezovala jen fantazie lovců čarodějnic. De Lancre mluví o 100 000, většina doznání ale udává 50 nebo 100.

Tak co milé čarodějnice-in? Chystáte se ve středu na váš slet?  

 

S pomocí knihy Almanach tajemna zpracovala  

   
   
30.04.2003 - Společnost - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Wiki [*]

  Dasulko, ono to bylo trosku jinak, on hlavni ucinek te masti totiz nebyl pocit chladu tam dole, ale vzhleedm k tomu, ze se delala z bylin obsahujicich nejake psychotropni latky, byly hlavnim ucinkem halucinace, takze carodejnice skutecne letaly ;)))

  superkarma: 0 05.05.2003, 11:09:38
 2. avatar
  [11] Dášule [*]

  Ivetko, trapný to být může, ale to jsem si nevymzslela, to jsem se dočetla v odborné psychologické publikaci o čarodějnických procesech. Vysvětluje se tím, proč některé ženy skutečně byly přesvědčeny, že jsou čarodějnice. Netýká se to ovšem V. Losin a Šumperka, tam byla přiznání skutečně vynucena.

  superkarma: 0 05.05.2003, 08:52:39
 3. avatar
  [9] Dášule [*]

  Já stále zápasím s tou změnou klávesnice /y a z/. Jinak k čarodějnicím. Některé ženy tomu samy věřily. Před cestou na slet se totiž natíraly čarodějnickou mastí, která obsahovala něco podobného mentolu. Vtírala se i do pochvy, takže vzvolávala pocit chladu. A do postele si braly to koště, na kterém potom létaly. Když to dáme dohromady... A obcování s dáblem se kupodivu vyznačovalo právě pocitem chladu v místě dotyku.

  superkarma: 0 02.05.2003, 10:46:59
 4. avatar
  [8] Dášule [*]

  JanaDr.:Na Petrákz se nesmí, hlídají tam ochránci přírody jako čerti.

  superkarma: 0 02.05.2003, 10:42:40
 5. avatar
  [5] medved [*]

  pro me jsou carodejnice Beltine

  superkarma: 0 30.04.2003, 10:30:59
 6. avatar
  [4] muflonka [*]

  Už pucuju koště a vyrážím na tradiční slet čarodějnic na Lysou horu

  superkarma: 0 30.04.2003, 10:12:49
 7. avatar
  [2] Simba [*]

  Hm, tak teda kniha Almanach tajemna asi nic moc zajímavého a objektivního.

  superkarma: 0 30.04.2003, 09:01:49
 8. avatar
  [1] Wiki [*]

  Huh, to jsou ale hlouposti, carodejnictvi je MNOHEM starsi, nez se tu pise a s obcovanim s dablem nema nic spolecneho, to z nej udelala az cirkev, aby mohla lidi trestat za vyznavani pohanskych nabozenstvi

  superkarma: 0 30.04.2003, 08:18:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme