Domácnost

Canisterapeutka Lenka je na vozíčku, přesto pomáhá ostatním

Lenka je po autonehodě od 15 let na mechanickém vozíku. Říká o sobě, že je na 99 % soběstačná. Zabývá se ručními pracemi. Je velmi kreativní, vyrábí korálky a modeluje z fima. A přes svůj handicap chodí se psy do domova důchodců provozovat canisterapii.

„Ano, každou středu docházím k seniorům. Už... já si to nikdy nepamatuju a musím počítat. Šestým rokem, myslím. Vystudovala jsem VŠ Sociální práce, což mi u těch seniorů hodně pomohlo,“ řekla mi Lenka na úvod.

canis

Co je vůbec canisterapie, jak probíhá? Kdo může canisterapii provádět?
Je to léčebné působení na člověka za pomocí kontaktu a aktivit se psem. Autorem tohoto termínu je průkopnice a osvětová pracovnice PhDr. Jiřina Lacinová. Původ slova canisterapie: Canis = latinsky pes a terapie = léčba.
Canisterapii může provádět několik osob.
Canisterapeut je psovod, majitel psa, profesionál/odborník. Podmínkou je vzdělání v oboru zdravotnictví, sociologie, pedagogiky, psychologie, kynologie a dalších oborech působících na klienta. Pracuje s přezkoušeným psem, v rámci své odbornosti. Pracuje samostatně, vyžaduje-li to situace je vhodná spolupráce s dalšími odborníky nebo odpovědnými osobami. Canisterapeut vede psa a odpovědná osoba se stará o klienta. V zásadě platí, že by canisterapeut neměl manipulovat s klientem (např. polohování, prohřívání končetin), pokud nemá vzdělání ve zdravotnickém oboru. Zde je nutná přítomnost fyzioterapeuta, ergoterapeuta apod. Je vázán mlčenlivostí.

Čtěte také:

Canisasistent, to je vyškolený laik. Může vykonávat canisterapii pomocí AAA (aktivity za pomoci psa) metody, za přítomnosti odborníka i AAE (vzdělávání za pomoci psa) a osvětovou činnost. Nikdy nepracuje s osobními a citlivými údaji klienta. Jsou mu poskytnuty pouze základní a nezbytně nutné informace, vše nad rámec pouze s výslovným souhlasem klienta a je vázán mlčenlivostí. Musí pracovat s přezkoušeným psem.

Dobrovolník je osoba bez přezkoušení, kurzu apod. Nemá přezkoušeného psa. Měl by vykonávat pouze osvětovou a informační činnost, nebo dobrovolnickou činnost v rámci chodu organizace poskytující canisterapii.

Canisterapeutický pes je přezkoušený pes. V současné době existuje mnoho organizací, které nabízejí vzdělávání v oblasti canisterapie v podobě kurzů, přednášek apod. Průběh a podoba zkoušek se liší od každé organizace. Základní předpoklady a podmínky pro úspěšné zkoušky jsou však vesměs stejné.

Jak ses ke canisterapii dostala? Máš asistenčního psa, nebo je cvičíš?
Ke canis jsem se dostala právě přes svého psa. Měli jsme stavět dům, a protože jsem srab, chtěla jsem psa obranáře. Skončila jsem u asistenční retrívřice Bely, kterou mi poskytla nadace Pes pomůže. Už když jsem si žádala o psa, chtěla jsem s ním dělat canis. Absolvovala jsem kurz od Anitery, týdenní intenzivní.
Bela původně asistenční byla. Ale dostala jsem ji nedocvičenou. Neměla ucelené povely. A jelikož jsem o tom v té době moc nevěděla, upustila jsem od určitých zásad. Jako je třeba hlazení cizími lidmi, soustředění se jen na mě, apod. Protože mi připadalo logické, že by to bylo v rozporu právě s vykonáváním canisterapie, kdyby se musela neustále soustředit jen na mě. Bela měla být hlavně společník pro psychickou kondici, takže žádné zvláštnosti (otevírání dveří, vyndávání prádla z pračky apod.) neuměla. Umí klasické podávání věcí ze země, aport, základní výcvik.

Jak dlouho trvá výcvik?
Hmm... to je dost ošemetná otázka, pes se připravuje samozrejmě od stěněte. Sleduje se jeho povaha a chovaní, poslušnost. Základní předpoklad pro praktikování canis je základní poslušnost, ochota pracovat s lidmi, jeho schopnost sám se zapojit. Zkrátka psa to musí bavit a nesmí se do ničeho nutit. Takže nejde říct, jak dlouho trvá výcvik. Já dostala Belu, když jí byl rok a půl, takže to štěněcí období neznám. Prostě jsem zkoušela u seniorů, zjišťovala, co a jak, a sledovala ji. Určitě by pes měl být dospělý, ale je dobré sebou brát i štěňata, aby se učila a socializovala. Žádný přesný čas pro výcvik není stanoven, jen minimální věk. Když jezdím na přezkoušení každý rok k Tlapkám, tak tam vidím psy a psovody prvně. Po tom jednom dni, kdy se sleduje práce psa a psovoda, dostanou certifikát na rok.

Přejít na stranu:

 
   
16.05.2014 - Zvířátka - autor: Vlaďka Husárová

Komentáře:

 1. [3] ruzicka73 [*]

  Díky za lidi co se tomuto věnují.Pracuji  v domově pro senioři a oči jim vždy září,když příjdou psi a lidi co se neusmějí za celou dobu najednou mají úsměv na tváři.

  superkarma: 0 25.05.2014, 21:35:01
 2. avatar
  [2] helmar [*]

  Sml67velice záslužná činnost! Vím z vlastní zkušenosti, jak pejsek pomůže. Měla jsem u sebe už hodně nemocnou mamku, naši pejskové jí vždycky obklopili, když se usadila na gauči. Hladila je a usmívala se.Sml79

  superkarma: 0 16.05.2014, 14:28:55
 3. avatar
  [1] enka1 [*]

  To musí být krásné pocity, když pes někomu aspoň rozšíří oči do radostiSml16

  superkarma: 0 16.05.2014, 10:20:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme