Historie Fashion Week v New Yorku sahá až do roku 1943. Prestižní přehlídka špičkových návrhářů ovládá tuto metropoli vždy dvakrát do roka, v jarním a podzimním termínu. Její jedinečnou atmosféru přiblíží od 14. do 20. září druhý týden Módního Chodova.

Kosmopolitní New York je považován za hlavní město originální, svobodné a inspirativní módy. „Domácí“ Ralph Lauren, Michael Kors, Marc Jacobs, Donna Karan nebo Calvin Klein jsou pak ikonami, které se do dějin branže nesmazatelně zapsaly. Dnešní medailonek představí posledního jmenovaného, návrháře, jehož jméno nese módní dům značky Calvin Klein Inc.

Calvin Richard Klein (*1942)

Calvin KleinCalvin Klein se narodil 19. listopadu 1942 v newyorské čtvrti Bronx do rodiny židovských imigrantů s maďarskými kořeny. Móda Kleina fascinovala od raného věku – odmala rád sledoval svou matku, krejčovou, při práci a první návrhy šatů začal malovat již v pěti letech. Studoval na manhattanské „High School of Art and Design“ (Střední škole umění a designu) a poté nastoupil na praxi do dílny Dana Millsteina, jehož tvorba se specializovala na prvotřídní kostýmy, obleky a pláště ve vintage stylu. V polovině 60. let se seznámil s baronem de Gunzburg, který se stal podporovatelem mladého návrháře a dopomohl mu k pozici jedné z nejvlivnějších postav domácí a posléze mezinárodní fashion scény. Vlastní značku Calvin Klein Inc. založil roku 1968 spolu s přítelem z dětství Barrym K. Schwartzem. První velkou zakázku přinesla začínajícímu brandu náhoda: Nákupčí obchodního domu Bonwit Teller omylem vystoupil z výtahu v jiném poschodí a octnul se v sídle Kleinovy společnosti. Návrhářovým dílem byl natolik uchvácen, že mu nabídl práci v hodnotě 50 000 $. Calvin Klein však úspěchy sklízel i u dalších profesionálů. Uznání se dostávalo především typické čistotě a minimalismu jeho modelů, prestižní magazín Vogue ho dokonce označil za „mistra minimalismu“. Dámská kolekce pak vynesla svému tvůrci roku 1973 poprvé ocenění Coty Award. Monogram CK se záhy stal synonymem stylu, pohodlí, ležérní sportovní elegance, zároveň však nesl punc drzosti a provokace. Výrazným způsobem k tomu přispělo uvedení Kleinových džínů, jež na konci 70. let v reklamách propagovala mladičká, tehdy patnáctiletá, modelka a herečka Brooke Shields s otázkou „Víš, co je mezi mnou a mými džíny Calvin Klein? Nic!“ Navzdory kritice, se kterou byla reklama v mnoha společenských kruzích přijímána, se z džínových kalhot CK prakticky ze dne na den stal must-have číslo jedna. Klein dějinám módy přispěl rovněž „vynálezem“ unisexu, který zároveň utváří jasnou linku v jeho autorském rukopisu. Představil totiž vůbec poprvé spodní prádlo určené jak mužům, tak ženám. I spodnímu prádlu z Newyorčanovy dílny věhlas přinesla provokativní reklama s erotickým podtextem. Svérázná propagace se stala plnohodnotnou součástí značky Calvin Klein a hvězdami jejích nezaměnitelných kampaní se stali například herec Mark Wahlberg, topmodelka Kate Moss nebo fotbalista David Beckham. Pro módní dům Calvin Klein navrhovala celá řada věhlasných designerů, mimo jiné Italo Zucchelli nebo Romeo Gigli. Značku CK dnes ovšem nenesou jen oděvy a prádlo, ale i doplňky, parfémy či luxusní hodinky.

chodovFashion Star na Chodově

Centrum Chodov hledá nejstylověji oblečené návštěvníky. Budete to vy?

Své módní impérium sice již Calvin Klein osobně nevede, roku 2003 značku prodal společnosti Phillips-Van Heusen za 430 000 000 $, přesto jeho jméno zůstane navždy spojeno s kvalitní módou pro každý den, jež v sobě nese hravou a odvážnou image.

Čtěte také:

Reklama