Domácnost

Čaj ve stylu Feng Shuei

 

Nechte se unést kouzlem Orientu a přijměte pozvání na šálek skvělého čaje do netradiční čajovny v centru Prahy. Čajovna se nazývá Guan Yin a najdete ji na Náplavní ulici v Praze.

 

Je zařízená ve stylu Feng Shuei a můžete si tu zakoupit i různé druhy nábytků a dekorací v tomto stylu. Pokud přemýšlíte zařídit si byt nebo kancelář ve stylu Feng Shuei, určite vás inspiruje i tento článek.

 

Co se skrývá pod názvem Guan Yin

Čínská mytologie je bohatá na postavy bohů a bůžků, kteří ztělesňují různé vlastnosti a charaktery. Bohyně Guan Yin symbolizuje soucit, klid, pohostinnost a ochranu.

A právě atmosféru nekonečného klidu pocítíte nad svým šálkem voňavého čaje…

 

Interiér v znamení Feng Shuei

Čajovna se nachází v přízemí jednoho z historických domů a její základ tvoří čtyři místnosti, orientované do ulice i dvoru.

Při budování interiéru se majitelka čajovny obrátila na čínské architekty, kteří celou čajovnu zařídili v duchu filozofie Feng Shuei.

Celý prostor je spojen do harmonického celku, kde má každý kus nábytku i dekorace svoje opodstatněné místo.       

Prostor je příjemně prosvětlený a vzdušný. Jeho charakter je umocněn atypickým nábytkem a barevným řešením v přírodních odstínech.

 

Krása dřeva

Dominantním prvkem interiéru je dřevo. Můžete tu najít nábytek z bambusového dřeva v tmavých i světlých barvách. Světlé barvy jsou typické pro jižní část Číny. Naopak tmavé dřevo je charakteristické pro severní část.

Část prostoru reprezentuje i barevně pestrý Tibet. Všechno je vyrobeno ručně a každý kus nábytku je originální. Atypické stoly, stolky, židle, otvírací truhlice, lavice a  vitríny tvoří podstatnou část interiéru. Jejich krása je zvýrazněna vhodným umístěním a osvětlením.

 

Osvětlení

Celý prostor je dostatečně osvětlen přirozeným světlem, tudíž umělé osvětlení nedělalo architektům žádné problémy. Efektivně rozmístěná stropní světla jsou vyrobena i zdobena ručně ze dřeva a papíru. Jako doplňkové osvětlení slouží menší i větší lampy, zhotoveny pro změnu ze dřeva a kůže.

 

 

Interiérové doplňky

Důležitou součástí interiéru jsou doplňky, které je možno rozdělit do několika kategorií. V první řadě jde o nástěnné kresby a obrazy zobrazující přírodu a různé motivy z čínské mytologie. Některé z nich jsou zhotoveny osobitou technikou. Například na velmi vzácném porcelánovém obrazu se použila speciální technika nanášení barev do porcelánu. Další kategorii představují vázy, sošky a misky rozmanitých tvarů a velikostí. Jsou vyrobeny z porcelánu nebo mědi a zdobeny staročínskými přírodními a náboženskými motivy.

Typickým doplňkem je soška sedícího Buddhy, kterou si mnoho zákazníků odnáší pro štěstí. Neodmyslitelnou součásti čajovny jsou rozličné druhy čajových souprav, ve kterých se servíruje čaj a které jsou zároveň vkusnou interiérovou dekorací.

K šálku lahodného čaje patří i polštáře a koberečky, na kterých se příjemně sedí, a pochopitelně stojánky na vonné tyčinky, při kterých se dobře medituje.

 

 

Buddha

Raritou čajovny  je přibližně metr vysoká pozlacená socha Buddhy, která je umístěná ve výklenku v stěně jedné z místností.

Toto místo slouží některým návštěvníkům jako malý chrám, kde se modlí, zapalují vonné tyčinky a rozjímají.

 

Čajové inspirace

V Guan Yin  najdete víc než 50 druhů čaje. Nabídka čajovny je zaměřena na velmi kvalitní a originální čaje, které se dovážejí ze všech provincií Číny. Můžete si vybrat čaje ze známých odrůd, čajové legendy, ale i velmi vzácné čaje, o kterých ani netušíte.

Zajímavostí je například zelený čaj s názvem Opičí náčelník (Tai Ping Hou Kui), který za dynastie Čching sbírali cvičené opice.

 

Filozofií čajovny je podávat svým návštěvníkům co nejčerstvější čaje v příjemném a klidném prostředí a tak pomáhat najít harmonii a vnitřní pokoj… 


 

Soutěž Soutěž Soutěž Soutěž Soutěž Soutěž Soutěž Soutěž Soutěž Soutěž

 

Víte, jak správně pít čaj? Pokud ano, napište nám do pátku 10. 3. na adresu redakce@zena-in.cz  a vyhrajte hodnotné dárky od čajovny Guan Yin.
Z došlých správných odpovědí vylosujeme výherce. Hodně štěstí!

 

 

Abyste do Guan Yin trefili, zde je její adresa a otevírací doba:

Čajovna Guan Yin

Náplavní 7

120 00 Praha 2

www.guanyin.cz

 

Po-So: 10–21 hod.

Ne: 12–21 hod.

   
06.03.2006 - Dům a byt - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] *Kotě* [*]

  bluemchen: záleží na personálu, jak se k tomu postaví. Z jedné pražské čajovny nás s kočárkem vyhodili, v jiné naopak zcela ochotně vytvořili všechny podmínky, abychom tam mohly uspořádat prima sraz mamin a prcků

  superkarma: 0 07.03.2006, 23:14:19
 2. avatar
  [8] *Kotě* [*]

  Nyt: Bílá pivoňka je standardní čínský čaj, ten mají snad v každé dobré čajovně

  superkarma: 0 06.03.2006, 13:27:25
 3. avatar
  [5] Žábina [*]

  nádhera
  Kelly: taky se mi tenhle kout líbí nejvíc

  superkarma: 0 06.03.2006, 11:38:28
 4. avatar
  [2] Kelly [*]

  ... ten stůl na předposledním snímku je úúúúžasný

  superkarma: 0 06.03.2006, 11:10:21
 5. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Interiér čajovny je
  Snad se nám s manželem někdy podaří upíchnout dítě babičkám a vyrazit si tam spolu - nevím, jak moc jsou tam baby friendly
  Natálie, hezký článek, akorát se píše "opice sbíraly" s tvrdým Y... Vám jako Slovence to odpouštím, korektorce nikoli

  superkarma: 0 06.03.2006, 09:58:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme