Zdraví

Čaj a jeho pozitivní účinky na naše zdraví

Čaj je jedinečný nápoj, který posiluje jak tělo, tak i duši. První věcí, která nás na čaji zaujme, je jemná vůně z více jak 150 aromatických látek. Společně s příjemnou chutí vytvářejí uvolněnou atmosféru a zároveň mobilizují naši vnitřní energii. Čaj však nejen dobře chutná a voní. Jeho pozitivní vliv na naše zdraví je známý již po tisíciletí.

Vědci už několik desetiletí pozorují, že člověk, který pije čaj, je zdravější než ten, který čaj nepije. U vyznavačů čaje se méně objevuje onemocnění rakoviny nebo zelený zákal, vyskytuje se méně onemocnění srdce a krevního oběhu či zubních kazů.

čaj

Proč tomu tak je, se zkoumalo v mnoha vědeckých studiích, které přišly na to, že čaj obsahuje více, než čtyři sta účinných látek, které mají pozitivní vliv na naše tělo. Podstatnou skupinou jsou polyfenoly, které v těle působí jako antioxidanty. V našich buňkách probíhá nespočetně reakcí a procesů, které jsou pro náš život nezbytné. Tyto reakce jsou však zároveň zdrojem vedlejších produktů zvaných volné radikály, které můžou oxidací poškodit nebo zcela zničit zdravé tělní buňky. Proto naše tělo spoléhá na antioxidanty, které s volnými radikály reagují a chrání tím buňky před poškozením, které může vést až k chorobám jako je rakovina nebo srdeční onemocnění.

Vědci zjistili, že čaj obsahuje až 30 % polyfenolů a také 5 % kofeinu, který je znám svými povzbuzujícími účinky, zvyšuje krevní tlak a zlepšuje využití tukových zásob. V čaji také nalezneme éterické oleje, stopové prvky, minerální látky, enzymy, aminokyseliny, vitamíny, fluorid a mnoho dalších látek.

Čaj pro zdravé srdce

Pro každou z těchto látek najde tělo využití. Například při onemocnění srdce a krevního oběhu, které je bohužel u západní civilizace nejčastějším důvodem úmrtí. Tvrdnutí tepen vede k zúžení cév, a tím k vyššímu riziku infarktu. Vědecké průzkumy prokázaly, že v čaji obsažené antioxidanty alespoň snižují ukládání tuku v cévách, a tím předcházejí onemocnění srdce a krevního oběhu. To znamená, že milovníci čaje mají značně snížené riziko zkornatění tepen nebo srdečního infarktu. Obzvlášť mnoho antioxidantů je obsaženo v zeleném a bílém čaji. Proto je šálek čaje doslovně něco „pro srdce“. Navíc černý čaj a především zelený čaj může ve velkých dávkách snížit hodnoty cholesterolu až o 16 %. Zdroj: Dr. Oec. Troph. Eva Maria Schröder, Tutzig (výsledky rotterdamské studie)

Snížení rizika rakoviny

Četné vědecké studie prokázaly, že pravidelný vysoký příjem zeleného čaje (minimálně 10 šálků denně) výrazným způsobem snižuje riziko onemocnění rakovinou. Především u rakoviny žaludku a střeva je prevence vysoká. Za ochranné faktory vědci považují především antioxidanty a vitamín C, které jsou v zeleném čaji hojně obsažené.

Zdroj: Dr. Barbara Bertram, Německé centrum výzkumu rakoviny Heidelberg

čaj

Zářivý úsměv a pružná pleť

Pití čaje má také pozitivní účinky na náš chrup. Již jeden šálek denně může snížit riziko vzniku zubního kazu až o 50 %! Odpovědná je za to především látka fluorid, která je obsažená v čaji a posiluje sklovinu a zuby. K prevenci zubního kazu přispívají také antioxidanty, které působí antibakteriálně na tvorbu plaku. Zubní kaz pak nemá šanci.

Zdroj: Ulrich Engelhardt, institut potravinářské chemie technické univerzity Braunschweig

Neméně čaj pomáhá k dosažení zdravé a pružné pleti. Sluneční paprsky obsahují UV záření a po dopadu na naši pokožku způsobují celulární poškození, které bohužel vede k předčasnému stárnutí kůže. Mohou také způsobit úpal a později i rakovinu kůže. Dostatečná ochrana před tímto škodlivým zářením je proto velice důležitá. Antioxidanty zeleného čaje chrání před poškozením kůže způsobené slunečním zářením a udržují pleť déle mladou a elastickou. V zeleném čaji obsažené minerální látky a vitamín C působí zároveň proti tvorbě vrásek a pomáhají např. při léčení úpalu.                       

Zdroj: Dipl.oec.troph. Katrin Raschke, Prof. Dr.med. Helmut Mann

V neposlední řadě pitím čaje dodržujeme pitný režim. Dostatečně pít - minimálně 2 litry denně - je základním předpokladem pro neomezenou tělesnou i duševní výkonnost. Pro milovníky čaje je jednoduché pokrýt denní příjem tekutin a zároveň své tělo zásobit vitamíny a minerálními látkami. Černý a zelený čaj neobsahují žádné kalorie, osvěžují tělo a ducha, chutnají dobře a při pocitu žízně jsou tak ideální volbou.

Až do zítřejší půlnoci máte šanci zasoutěžit si a testovat Teekanne Green Jasmin a Teekanne Love a jako dárek navíc dostanete krásný balíček čajů od Teekannee!

SOUTĚŽ NAJDETE ZDE.

   
11.11.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] Sluníčko sedmitečné [*]

  Zelený čaj je vlastně pro tělo antioxidant. Jelikož v těle vychytává volné radikály, člověk pomaleji stárne. Zdraví si člověk musí hýčkat.

  superkarma: 0 04.12.2015, 08:46:00
 2. avatar
  [7] kutliki [*]

  Já zbožňuji zelený čaj.Sml22

  superkarma: 0 11.11.2015, 19:16:34
 3. avatar
  [6] zlato [*]

  Caj piji denne,ted mam oblibeny lemon gras...

  superkarma: 0 11.11.2015, 13:40:19
 4. avatar
  [5] delfi.na [*]

  A já piju vodu Sml16, ale čas od času si dám i bylinkový čaj

  superkarma: 0 11.11.2015, 11:48:43
 5. [4] bobani [*]

  Jsem kafařka ale denně vařím i čaje , zvláště v tomto hnusném počasí . Nejraději bylinkové , a cizokrajné .

  superkarma: 0 11.11.2015, 09:43:50
 6. [3] ZdenaZ [*]

  čaje miluji od ovocných po zelenýSml59

  superkarma: 0 11.11.2015, 09:22:19
 7. avatar
  [2] vladka321 [*]

  Čaj je moje veliká láska. Ráda zkouší nové chutě a jsem přítomná čajovým obřadům.

  A těch deset šálků v pohodě denně dám Sml58

  superkarma: 1 11.11.2015, 06:43:11
 8. avatar
  [1] danca79 [*]

  Caj miluju Sml67Sml67Sml67Sml67

  Kvalitni sypany je nejlepsi.

  superkarma: 0 11.11.2015, 02:18:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme