Bulvár

Byrokracie světem vládne

Milé Ženy-in,

nedá mi to nenapsat Vám, jaká stále vládne byrokracie v našem státě a povím Vám, jak jsem šla žádat o pastelkovné.

Tak tedy: V roce 1998 se mi narodilo těžce postižené dítě, o které se již 8 let doma starám. Je to typický ležák, který nemluví a skoro se nehýbe. Vůbec mě tedy nějak nenapadlo, nebo jsem prostě úplně zapomněla, ho přihlásit v roce 2004 k zápisu, ani mě na něj nikdo nezval, prostě mi to vypadlo.

Napadlo mě to až v roce 2005, kde jsem se šla zeptat na školský úřad, jak to vlastně s takovými dětmi chodí. Paní úřednice se na mě hrozně rozčílila a chtěla na mě podat žalobu o odebrání dítěte, že jsem mu znemožnila školní docházku.

Nakonec si to kupodivu rozmyslela a poslala mě rychle do nejbližší školy, aby mi dodatečně vystavili odklad školní docházky. Paní v kanceláři na mě byla moc hodná, všechno pochopila a vystavila mi tedy doklad o odkladu. V roce 2006, tedy letos, byl malej přijat do speciální školy v Roosveltově ulici (což je vlastně stacionář kam docházel každý den do školky) a škola mi vystavila doklad o přijetí do první třídy. Když jsem se doslechla o příspěvku na školní pomůcky tzv. pastelkovném, vzala jsem doklad o přijetí do první třídy a šla o něj na příslušný úřad zažádat. Pastelky nekupuji, malej neudrží tužku v ruce, ale ve škole by se jim jistě pro dětičky hodily prstové barvy, které jsem jim za příspěvek chtěla zakoupit.

Paní úřednice mě však poslala zpátky, že doklad o přijetí do první třídy jim na příspěvek pro prvňáky nestačí a musím mít ještě doklad o odkladu školní docházky z minulého roku. Zaradovala jsem se tedy, protože jsem vlastníkem takového dokladu a běžela pro něj zpátky domů. Po vystání další fronty na úřadě mě však paní úřednice opět poslala pryč, protože na dokladu chybělo potvrzení o nabytí právní moci toho odkladu. Marně jsem jí vysvětlovala, že rok starý doklad již jistě nabyl právní moci a že kdyby byl přijatý do školy již vloni, neměl by doklad o přijetí do první třídy letos. Nic naplat, běžela jsem zpátky do školy pro razítko.

Zbytečná však byla moje radost, po vystání další fronty chyběl úřednici papír o přijetí do školy vloni. Zbytečně jsem vysvětlovala že takový doklad nemám, protože vloni do školy přijat nebyl, protože dostal odklad, že nemůže být současně přijatý a mít odklad současně, zbytečně jsem jí mávala před nosem tím orazítkovaným odkladem, další půlhodina vysvětlování mě neminula. Nakonec se však smilovala a říkala, že jí stačí pozvánka k loňskému zápisu. To byl však další kámen úrazu, protože jsem žádnou nedostala. Paní úřednice však ani na chvíli nezaváhala a poslala mě zpátky do školy, abych si vymínila potvrzení, že jsem pozvánku k zápisu nedostala.

Ta hodná paní v kanceláři však vůbec nevěděla, co mi mají potvrdit (vůbec se jí nedivím) a poslala mě zpátky, ať jí kdyžtak ona úřednice zavolá. Jak se domluvily nevím, na úřad jsem šla znovu až za týden, tedy dnes.

Jaké však bylo moje překvapení, když po mně dnes úřednice chtěla nejen doklad o přijetí letos, nejen doklad o přijetí v roce 2005, ale i doklad o přijetí v roce 2004 a potvrzení s razítkem o odkladech v letech 2004 a 2005.

V roce 2004 jsem u zápisu ani nebyla, natož abych o tom měla vystavený doklad... Úřednice ze mě byla už na nervy, a tak mi slíbila, že ony dvě školy tedy obvolá a zjistí si SAMA, jestli jsme tam měli dva odklady nebo ne. Na to jsem jí já opáčila, že je to přeci zbytečné, že přece nemůže vědět, zda-li jsem ho kvůli tisícikoruně kterou má dostat v roce 2006 nepřihlásila v roce 2004 do základní školy v Brně, na to mi sdělila, že to je zapeklitý případ, a odešla se poradit se šéfovou. Vrátila se dost zkroušená, co jí řekla šéfová nevím, ale myslím že musí obvolat všechny školy v republice, zda jsme v roce 2004 neměli na nějaké škole odklad. Rodiče dětí, které měly dva odklady, totiž asi přídavek na pastelky nepotřebují...

Jak to dopadne nevím, výsledkem mého snažení však je (krom mého ztraceného času) fronta na úřadě (kterou jsem fakt nechtěně udělala), nesmyslné telefonáty po celé republice (z našich daní) a především to,  že v té škole, která je plná postižených dětiček, stále nebudou mít ty prstové barvy.

Všem, kdo jdou po mně dnes na úřad Prahy 2 něco vyřizovat se hrozně omlouvám. BYROKRACII ZDAR

Lucie

   
13.09.2006 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] Jarkka [*]

  V našem státě vládne byrokracie naprosto všude. Všechno překomplikovat, ať to těm lidem za to nestojí...

  superkarma: 0 19.10.2012, 00:42:33
 2. avatar
  [42] lenka007 [*]

  já jsem všechny doklady poslala poštou a poslali mi, že nám pastelkovné bylo přiznáno... ale zatím mám jen to , že mi bylo přiznáno a né 1000,- Kč :-)))

  superkarma: 0 14.09.2006, 12:29:54
 3. avatar
  [41] edith1975 [*]

  to je něco, jestli mě čeká tohle martýrium, tak se na to radši vyprdnu.

  superkarma: 0 13.09.2006, 21:59:45
 4. avatar
  [40] xjannickax [*]

  u nás taky ne

  superkarma: 0 13.09.2006, 21:15:34
 5. avatar
  [39] Vivian [*]

  OMG... to by mi za tu usmolenou tisícovku nestálo... kdyby mě hnali potřetí pro nějakej papír, tak bych je už asi poslala do prdele i s tisícovkou...:-))

  superkarma: 0 13.09.2006, 20:21:56
 6. [38] Jenka2 [*]

  Laky: "moje noční můra jsou úřady, hlavně když tam jsou jen v pondělí a středu, normální člověk musí chodit celý týden a né jen v pondělí a středu". Vážně si myslíš, že v úterý, čtvrtek a pátek mají úředníci volno????

  superkarma: 0 13.09.2006, 15:16:47
 7. [36] klabi [*]

  já si to myslím taky, jestli chce stát přispět na školáky, ať dá peníze rovnou do škol, které nejlépě vědí, co mají prvňákům koupit. Určitě je dost případů, kdy pastelkovné nebylo použito na koupi pomůcek pro prvňáčky

  superkarma: 0 13.09.2006, 14:29:20
 8. avatar
  [35] Gabi [*]

  Nějak nechápu, co na Praze 2 zase šílí - no jako každá novinka - nemají ještě zavedený procesy :-(
  V Praze rozhodně žádná škola pozvánky k zápisu neposílá, jen vylepují plakáty nebo je info na webu příslušné městské části. Dokonce se ani běžně nevystavuje potvrzení o přijetí - prostě vylepí seznam na škole a je to.
  V případě autorky je situace trochu jiná, ale obecně je pastelkovné největší pitomina jako jsem kdy slyšela.

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:51:04
 9. avatar
  [34] Markýza [*]

  co se mi to tam dostalo? co to zas blbne

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:14:03
 10. avatar
  [33] Markýza [*]

  man-mimo: <sml80>tak o co ti jde - pokud jsem pochopila to co psala Lotka, tak má někdo problémy s tím, že chlap si myslí, že když je ženská po návratu z matreřské, ma které byla s jeho dětma, schopna vydělat dost peněz, tak musí živit celou rodinu a on si může za SVÉ peníze užívat, jenže to tak není, výživné manželů, stejně jako výživné dětí, řeší zákon o rodině, který má především hájit právo těch, co za nic nemůžou - tedy dětí,

  hele jak si myslš, že si ženská, která je od rána do večera v práci, možná má dvě zaměstnání, aby uživila děti, zabezpečila rodinu, protže ten parchant, kterého si před deseti lety vzala se změnil v naprostého sobce a nedá jí ani korunu a přitom si klidně nacpe břich tím co ona koupila a navařila, svítí elektrikou, kterou ona zaplatil a čabrá vodu, kterou taky platí ona, jak si asi musí připadat, když za ní to společné dítko přijde a ona mu musí říct, že mu na kino, hračku, kolo a pod peníze nemůže dát, protože by nevyšli do výplaty, a tatínek nejenže mu ty peníze před ní dá, ale ještě s patřičným komentářem.

  jo a taky nehájím jen ženské, ale tak to je ve většině případů

  mmch kamarádovi jsem poradila, jak neplatit alimenty na kluka na vysoké<sml8>

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:13:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] Juana [*]

  My jsme pozvánku k zápisu dostali od školy v naší vesnice. Kluka jsme totiž přihlásili do školy v Praze, takže nás nenapadlo, že s ním máme jít ještě do školy u nás, navíc jsem na obecním úřadě několikrát opakovala, že do místní školy chodit nebude (úřad je zřizovatel školy). A pak nám přišel doporučenej dopis, že jsme porušili nějakou blbou místní vyhlášku, protože jsme nešli k zápisu u nás, a že nám můžou dát pokutu až 20 tisíc. To mi vážně nakrklo, kdybych několikrát na úřadě neopakovala, že tam kluk chodit nebude, tak bych se tak nevytočila, nikdo mi totiž neřekl, že takovou debilní vyhlášku mají. Tak jsme došli dodatečně za ředitelem školy s papírem ze školy, kam kluka přijali a bylo to vyřízený. Jen by mi zajímalo, jestli taková obecní vyhláška nebude náhodou protiústavní, přece dítě můžu přihlásit kam chci (zatím).

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:09:10
 2. [30] klouzkova [*]

  Hanela: bohužel, bylo mi to divné též, ale je to fakt pravda :(

  superkarma: 0 13.09.2006, 12:59:13
 3. [29] klouzkova [*]

  Hanela: bohužel, bylo mi to divné též, ale je to fakt pravda :(

  superkarma: 0 13.09.2006, 12:57:07
 4. avatar
  [28] Hanela [*]

  Nechci se nikoho dotknout, ale přijde mi trochu divné...mám dvě děti a nikdy jsme žádnou pozvánku k zápisu nedostali. A potvrzení o odkladu musí mít doklad o nabtí první moci? to jsem myslela, že jen doklady od soudu.

  Ale nejsme právník a nevyznám se....

  superkarma: 0 13.09.2006, 12:53:57
 5. avatar
  [27] Kukisek [*]

  Tak tohle je hrozný. I já mám nedbalou zkušenost s úřady, ale kam se to hrabe na tohle!

  superkarma: 0 13.09.2006, 11:31:01
 6. avatar
  [26] lenkasegra [*]

  Ano člověk aby se cítil dobře, že musí žebrat o 1000,-kč. Div, že ji dětem neseberou rovnou. Máš holka sama co dělat s dítětem postiženým a úřady si s tebe dělaj srandu. Samy úřednice neví co mají chtít za doklady a místo aby řešily problém na místě když už si to vystojíš tak tě pošlou stát jinam ať nezavazíš. Ano nadarmo sa neříká, že na E55 jsou vydělané prachy rychleji, co kdybychom tam poslali úřednice ať neotravujou na úřadech. Pak by nemusely dětem závidět pár kaček a maminkám volnou chvíli kterou si zaslouží po letech věnování dítěte naplno. Pačko a drž se.

  superkarma: 0 13.09.2006, 11:12:42
 7. [25] klabi [*]

  _zelvicka_: to znám, babička měla amputovanou nohu a taky musela jít znovu před komisi, asi se zřejmě chtěli přesvědčit, jestli jí noha náhodou nedorostla

  superkarma: 0 13.09.2006, 10:25:36
 8. avatar
  [24] _zelvicka_ [*]

  "Ježíšmarja, to se mi snad jenom zdá."
  Vím že nezdá, švagrová byla postižená obrnou, manžel jí šel vyřídit průkaz ZTP - tedy prodloužení průkazu, úřednice ji chtěla vidět a měla poznámku, že z toho má "VÝHODY". Ráda bych jí přenechala výhodu - švagrová nemohla dobře chodit.

  superkarma: 0 13.09.2006, 10:23:22
 9. avatar
  [23] Dedida [*]

  gerda: To já bych ji poslala rovnou do pr..le!

  superkarma: 0 13.09.2006, 10:18:30
 10. [22] klabi [*]

  Laky: Zapomněla jsi dodat, že v pondělí a ve středu od 8 do 17 hod, v ostatní dny úřady většinou taky fungují, u nás třeba do 13.00 hod. Jsou lidé, kteří své věci vyřizují poštou, takže se to musí vyřídit, když je zavřeno

  superkarma: 0 13.09.2006, 09:55:15
 11. avatar
  [21] Laky [*]

  moje noční můra jsou úřady,hlavně když tam jsou jen v pondělí a středu, normální člověk musí chodit celý týden a né jen v ponělí a středu

  superkarma: 0 13.09.2006, 09:49:36
 12. [20] markousek [*]

  tak to funguje bohužel všude,popropuštěla bych je,potom by si snad vážili víc práce jakou mají

  superkarma: 0 13.09.2006, 09:10:07
 13. [18] FAXÍK [*]

  někdy mám štěstí na hodnou úřednici,ale jindy mě zas zaskočí protivná,náladová úřednice,která si vymýšlí všechno možné a nemožné

  superkarma: 0 13.09.2006, 08:54:04
 14. avatar
  [17] gerda [*]

  při druhé návštěvě onoho úřadu už bych asi té úřednici oznámila, že si má pastelkovné vetknout za klobouk a odkráčela bych středem!

  superkarma: 0 13.09.2006, 08:47:44
 15. avatar
  [16] Beruška1 [*]

  Tak poprvé bych se pro nějaký jiný papír ještě vrátila, podruhé už by měla úřednice z kanceláře kůlničku na dříví. Víckrát bych tam totiž frontu nestála.

  superkarma: 0 13.09.2006, 08:43:18
 16. avatar
  [15] Pentlička [*]

  Myslím si, že ta úřednice to neměla z vlastní hlavy, patrně jí to někdo nadrřízený musel nařídit. Chybu udělala v tom, že vám neřekla hned u první návštěvy všechno, co po vás bude chtít, abyste si to mohla vyřídit zaráz. A o byrokracii vím své - jsem úředník.

  superkarma: 0 13.09.2006, 08:04:15
 17. avatar
  [14] Linde [*]

  pro pastelkovné jsme si byla již dvakrát, poprvé mi chyběl rodný list (i když dítě pobírá od toho samého úřadu přídavky a je evidováno v pC již 6 let), podruhé mně vyhodili, že rozhodnutí o přijetí nemá razítko nabytí právní moci. Dnes jdu potřetí.... Při předchozích návštěvách jsme tam pokaždé strávila cca 1.5 hodiny, zbytečně, teď po prázdninách tam bude masakr :( to nevidím na dobu kratší než dvě hodiny, chjo......

  superkarma: 0 13.09.2006, 07:51:20
 18. [13] kornoutek [*]

  jo jo

  superkarma: 0 13.09.2006, 07:06:14
 19. [12] klabi [*]

  to je opravdu síla, myslím si, že ta úřednice vůbec tolik papírů neměla chtít. Já taky pracuji na úřadě a u nás museli rodiče doložit maximálně 2 papíry a byli upozorněni na to, které je potřeba doložit, když si přišli pro tiskopisy. Zadání žádosti trvá zhruba tak 2 - 3 min.

  superkarma: 0 13.09.2006, 07:06:12
 20. avatar
  [11] Gita [*]

  Děs a běs :-(((

  superkarma: 0 13.09.2006, 07:05:15
 21. avatar
  [10] Handa [*]

  To snad ani není byrokracie, ale záměrné týrání

  superkarma: 0 13.09.2006, 07:02:44
 22. avatar
  [9] Amálie [*]

  Jestli chodilo dítko do stacionáře, kde je i speciální škola, nejde mi do hlavy, proč se maminka nedomluvila tam a naopak, proč jí tam neupozornili, že je třeba dítko přihlásit k povinné školní docházce.

  superkarma: 0 13.09.2006, 07:01:13
 23. [8] Olca [*]

  tak to je síla

  superkarma: 0 13.09.2006, 06:22:56
 24. avatar
  [7] LudPa [*]

  A takový je život.Je jedno jaké potvrzení kdo a proč vyžaduje,je to všude stejné.Dokonce takhle "laškují i s mou 70-ti letou matkou.

  superkarma: 0 13.09.2006, 06:16:05
 25. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  Deafina: vzala jsi mi to z pusy :o(((

  superkarma: 0 13.09.2006, 03:48:51
 26. avatar
  [5] Paulinka [*]

  z vlastní zkušenosti-má dcera měla odklad,takže k vyřízení pastelkovného jsme měli 2 papíry o přijetí a o odkladu a u okýnka jsem strávila 1/4 hodiny než se to paní podařilo správně vyplnit do počítače

  superkarma: 0 13.09.2006, 02:54:03
 27. avatar
  [4] Deafina [*]

  Neuvěřitelné!

  superkarma: 0 13.09.2006, 01:38:23
 28. avatar
  [3] zanetinka [*]

  hrůza!

  superkarma: 0 13.09.2006, 00:42:49
 29. avatar
  [2] bonda [*]

  Myslím, že se s tím počítá, že hodně lidí odradí ta byrokracie, kterou musí podstoupit, proto se raději příspěvků vzdají a stát ušetří.

  superkarma: 0 13.09.2006, 00:42:49
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jezisikriste to jsou hovada! Posli mi vzkaz!

  superkarma: 0 13.09.2006, 00:18:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme