Domácnost

Bylo nás pět! (10, 20, 30…)

Zatímco dospělí se stále víc potýkají s nedostatkem volného času, děti ho naopak mají tolik, že mnohé nevědí, co s ním. Tento problém trápí až 55 % rodin s dětmi. Co čeká na děti odpoledne po škole, když jsou rodiče v zaměstnání? V družině to děti nebaví, spíš je zajímá počítač nebo parta kamarádů.

Ukážeme si modelovou situaci na neexistující rodině. Budeme jim říkat třeba Dvořákovi. Rodiče měli zpočátku na desetiletého Vaška poměrně dost času do chvíle, než se tatínek pustil do podnikání a počáteční investice pohltily veškeré úspory. Do práce tedy nastoupila i maminka a Vašek, doposud zvyklý na její odpolední péči, náhle zůstával doma sám. Brzy ho omrzelo sledovat televizi a pouštět si sám muziku.

Uvítal tedy, že u něj jako na zavolanou zazvonil nejlepší kamarád a pozval ho mezi ostatní kluky ze „skvělé“ party. Většina kluků sice byla starších, ale to naopak oběma páťákům imponovalo. Snažili se zavděčit a ochotně plnili všechna přání a povely starších dětí.

Vaškovi rodiče byli spokojení, že si synek našel přátele a zábavu a nesedí sám doma. O víc se nestarali. Fungovalo to, dokud u Dvořáků jednou v podvečer nezazvonil u dveří policista, který vedl za ruku vzpouzejícího se Václava. Vyšlo najevo, že se kluci – aby se zalíbili partě – zapletli do drobných krádeží v nedalekém obchoďáku. Příhoda se naštěstí obešla jen domácím vězením a zákazem partu navštěvovat. A na řadu nekompromisně nastoupila družina…

Podle psychologů je volný čas dětí čím dál větší problém. Děti volný čas nedokáží efektivně využít, narůstá počet těch, které nedělají ve volném čase v podstatě nic. To znamená, že pasivně vstřebávají to, co se jim nabízí. Vysedávání u televize či poslech muziky nyní vystřídaly počítače a různé interaktivní hry. Zároveň se u dětí projevuje potřeba se sdružovat. A ve volném čase jsou pro to ideální podmínky.

Parta
Děti chtějí někam patřit a parta je přitahuje. V tuto chvíli se nabízejí dvě možnosti. Buď se zařadí do party, která vznikne spontánně – pak bude záviset na „vůdci“, jakým směrem se bude aktivita dětí ubírat. A nebo se jim nabídne nějaká více či méně organizovaná činnost.

Drogy, nikotin, alkohol
V neorganizovaných, náhodně vzniklých skupinách se děti často nudí a vznikají tu i různé druhy závislostí – na nikotinu, alkoholu a drogách. Často si také snaží přivydělat tím, že začnou s drogami kšeftovat a vlastně se z nich stávají dealeři. Je to výnosné a vzhledem k nízkému věku jsou nepostižitelní.

Občanská sdružení
Východisko se možná mnoha rodičům bude zdát nereálné – děti mají rády, když jsou organizované. Přesto lze obě varianty sloučit: občanská sdružení dětí a mládeže nabízejí totiž obojí

Desatero pro rodiče
1. S kroužky je vhodné začít ve školním věku. Pokud dítě navštěvuje zájmový kroužek již v předškolním věku (např. kvůli výraznému talentu), doporučuje se podpora a dohled rodičů.

2. Neexistuje univerzální rada, návod, jak vybrat dítěti vhodný kroužek. Samozřejmě je nutné přihlédnout k možnostem dítěte, jeho zdravotnímu stavu, psychické vyspělosti. Dítě s astmatem asi nebude hrát vrcholově tenis, stejně jako dysgrafik se pravděpodobně nestane spisovatelem.

3. Výběr kroužku by měl být otázkou vzájemné dohody mezi dítětem a rodičem. Rodič se může poradit s učitelem, na co je dítě šikovné, k čemu má vlohy. Pomoci mohou i pedagogicko-psychologické poradny.

4. Velkou roli při výběru zájmových činností hrají kamarádi. Proto by rodiče měli znát kamarády svých dětí a vědět, co dělají ve volném čase.

5. Není neobvyklé, když dítě v raném věku vyzkouší několik kroužků. Nelze mu proto vyčítat nestálost. Proměna zájmů dítěte je přirozená a souvisí s jeho vývojem.

6. Dítě by se, navzdory prokazatelnému talentu, nemělo do kroužků vysloveně nutit. Pravdou je, že talentované dítě musí, pokud chce dosáhnout úspěchů, hodně obětovat. Rodič by měl dítě spíše citlivě motivovat, pěstovat v něm zájem o danou aktivitu. Je rozhodně lepší mít zdravé tzv. normální dítě, než stresovaného, labilního génia.

7. Rodiče si často přejí, aby dítě dosáhlo toho, čeho oni sami nedosáhli, a promítají do svých dětí své nenaplněné sny a ambice. Pokud přitom nerespektují individualitu dítěte, jeho nadání a zájem, málokdy to vede ke skutečnému úspěchu.

8. Není dobré počtem kroužků dítě přetěžovat, ani když ono samo chce stíhat všechny. Je dobré s dítětem probrat všechna pro a proti, stanovit priority.

9. Na druhé straně, nezájem ze strany rodiče o to, co dělá jeho potomek ve volném čase, může mít vážné důsledky.

10. Zájmy chlapců a dívek bývají odlišné. Na druhou stranu, hraje-li např. dívka fotbal, je nesmysl ji od aktivity, kterou má ráda, odrazovat.


Víte, jak tráví volný čas vaše dítě? Chodí do družiny nebo navštěvuje nějaký zájmový kroužek?  Nebojíte se, že by mohlo bez dozoru ve volném čase podlehnout špatnému vlivu party?

   
18.01.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [18] idiska [*]

  Ťapina: inu zuby si čistím už od té doby, co mi narostly...taktéž to je i s ochlupení, ale to dorostlo později, tudíž je mín zkušeností, že

  superkarma: 0 19.01.2008, 19:38:11
 2. avatar
  [17] idiska [*]

  micinka.juli: rady jsou opravdu k ničemu, ale neboj, to přejde...puberta je puberta

  superkarma: 0 19.01.2008, 19:34:49
 3. avatar
  [16] Suzanne [*]

  Zdendula: ono je to asi v tom, že většina lidí klidně pošle dítě o prázdninách na měsíc k babičce, zatímco psa opustit nemůže, páč by se trápil

  superkarma: 0 19.01.2008, 14:46:51
 4. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Zdendula: A co si potom investigativní čtenář vyvodí z toho, že je stokrát víc příspěvků pod článkem o holení přirození, než o čištění zubů

  superkarma: 0 19.01.2008, 10:58:33
 5. avatar
  [14] micinka.juli [*]

  nechci se tu moc rozepisovat o problému,který momentálně řeším,protože vážně nejsem zvědavá na rady od zasloužilých matek,jak jsem něco/cokoli nezvládla,ale trochu utrousím:
  syn nikdy nedělal sporty-po operaci nohou to jaksi nešlo, vždy se věnoval spíš hudbě, zpíval v Khünově dětském sboru, než zmutoval, je z něj UFO a už nezpívá, hrál na piano, měl i domácího učitele, než se ten stal stewardem, nemá už bohužel čas. čili se nevěnoval nikdy ničemu jinému, než výše uvedenému. náhle není žádný "kroužek"... a věk? skoro 17 let a nejspíš nějaká parta je, chodí na pivo (to mi nevadí), kouří (to mi vadí víc) a je z něj pubič záškolák
  momentálně zjišťuju, že jako máma-táta na něj nestačím, jen doufám, že se to brzo zlomí a já se do té doby nezhroutím!!
  JEN SE SVĚŘUJU,RADY MI K NIČEMU NEJSOU!

  superkarma: 0 19.01.2008, 10:27:30
 6. avatar
  [13] Vivian [*]

  Zdendula: a to je jako chyba?

  superkarma: 0 18.01.2008, 18:18:20
 7. avatar
  [11] Aloren [*]

  verkaH: Ale tady u nás děti ty možnosti mají, mají nové fotbalové hřiště, kousek do města, kde by se mohly věnovat různým kroužkům, ale proč, že jo...Když děti na vesnici rodiče od malička vozí autem do školky a školy a nenechají je chodit pěšky, tak po nich nemůžou chtít ani žádný velký pohyb ve volném čase...

  superkarma: 0 18.01.2008, 16:45:34
 8. avatar
  [10] verkaH [*]

  Aloren: Tak my nebydlíme na vesnici, ale máme stejný problém. Pro děti tu není žádné vyžití a tak si "pomáhají" sami. Stejně jako u vás, jenže s tím rozdílem, že u nás mají místo zastávky zařízení jménem Fabrika a tam jim ochotně nalejou.
  Z kroužků moc na výběr není. Synovi by se líbila gymnastika i atletika.. ani jedno tu není. Neřídím a vlakem by těžko někam dojížděl....

  superkarma: 0 18.01.2008, 14:36:18
 9. avatar
  [9] Zdendula [*]

  Docela mne zaráží kolik píspěvků je pod článkem Pořad ČT Psí život... a kolik pod tímto článkem. Jako-by to vypovídalo o tom že ženy více zajímá jak žije jejich pes než vlastní dítě

  superkarma: 0 18.01.2008, 13:58:11
 10. avatar
  [8] Aloren [*]

  tornado-lou: Bydlím ne vesnici a děti zde nekopou do balonu, nehrají vybíjenou, nebruslí na zamrzlém rybníce, protože jim nemá kdo odklidit sníh z ledu atd...Sedí doma u počítačů a když už jdou náhodou ven, tak sedí u autobusové zastávky, kde se učí od starších kouřit, pít a různě se poflakovat...Jsou to děti ve věku 9 až 14 let, ty mladší totiž nevidíte nikde...

  superkarma: 0 18.01.2008, 13:00:22
 11. [7] Lindaa [*]

  Já mám ponekud kuriózní problém - já deti bud nevidím a nebo jich mám doma dvojnásobek. Hlavne starsí dcera má skolu 4x v týdnu do 14.30, tak leda dojde nase 2km domu, vyluxuje lednicku, prevlékne se a 2x v týdnu vyrazí na fotbal, 2x v týdnu na házenou a zbytek je s kámoskama u nich doma nebo u nás. A k obema sportum jsou minimálne jednou v týdnu zápasy. Pokud plánujeme spolecný víkend tak to musím dát casove dohromady 14 dní predem, abychom jí vubec videli. Mladsí ji jde v slépejích, skola jí koncí o neco drív, ale taky hraje fotbal a navstevuje hip-hop. Nekdy se mi i stane,ze doma místo detí najdu vzkaz, ze je na zápas odvezou rodice kámosky a u ní pak prespí a prijdou domu az zítra po treninku. A jindy dorazím domu a jsem z niceho nic stastným vlastníkem 4 detí které vyzadují veceri a nocleh. Uz nekolik roku se marne snazím vysvetlit potomstvu, ze tyhle prepadovky nemám ráda a chci o strávnících a nocleznících vedet minimálne den predem.

  superkarma: 0 18.01.2008, 12:44:57
 12. [6] tornado-lou [*]

  ano, v kazde parte si deti privydelavaji tim, ze prodavaji drogy blbina. vetsina deti asi spis jezdi na kole nebo nekde kope do balonu nebo hraje vybijenou.
  jo a to ze se rodice snazi do deti promitat sve neuskutecnene ambice je klise.

  superkarma: 0 18.01.2008, 11:54:44
 13. [5] mamča123 [*]

  Já s tím neměla problémy když chodili děcka do školy já dělala noční takže jsem byla doma a dohlédla na ně.V jiné situaci bych je dala do kroužků aby neměli na lumparnu čas a občas bych je zkontrolovala zda tam dochází.Dneska se každý honí za penězi a děcka si dělají co chcou -kradou berou drogy a pod.

  superkarma: 0 18.01.2008, 10:28:48
 14. avatar
  [4] Olka [*]

  "A na řadu nekompromisně nastoupila družina…" - pro páťáka opravdu pěkné. U nás družina končí třetí třídou, což mi u čerstě devítiletého čvrťáka dost vadilo, potřeboval někde, pokud možno v teple a pod dohledem, strávit hodinku dvě do začátku kroužku. Naštěstí rád čte, tak chodil do knihovny, takže byl spíš problém s tím, aby na kroužky přišel včas. Příští rok budu mít zase čtvrťačku, takže budu řešit stejný problém znovu. V družině se sice někdy nudí, ale to přece neznamená, že ji nechám na ulici. Radši jí dám do družiny nějakou nenáročnou hračku (pletení z bužírek), aby tam tu chvíli vydržela, kroužky má každý den.

  superkarma: 0 18.01.2008, 09:55:20
 15. avatar
  [3] LídaKo [*]

  menhet: A proč by ne??? Můj druhý kluk krásně plete i háčkuje...

  superkarma: 0 18.01.2008, 09:33:19
 16. avatar
  [2] Zdendula [*]

  vím přesně co dělá dcera odpoledne, každý den jí vyzvedávám po vyučování a odvážím do sousedního města na trénink. dělá sportovní gymnastiku. Ke sportu jsme ji směrovali už v době kdy navštěvovala mateřskou školku, prošli jsme také obdobím kdy každý trénink předcházelo slzavé údolí a naříkání že tam chodit nechce (kamarádky ze školy vysedávaly u telky a PC ), což jí přešlo jen co vešla mezi ostatní holky do šatny, stačilo jen zatnout zuby a slzavé vydírání vydržet a nepovolit. Dnes je jí 13 let, obsadila 2. místo na mistrovství republiky a je členkou reprezentačního týmu ČR. Sport už je pro ní drogou a do života si nese zkušennost že za každým úspěchem je tvrdá dřina.

  superkarma: 0 18.01.2008, 09:29:46
 17. [1] menhet [*]

  Dívka fotbal je dobrý, ale co když začne kluk háčkovat? :)

  superkarma: 0 18.01.2008, 06:51:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme