Zdraví

Bylo-li by libo štíhlý koktejlek?

Nízkoenergetické bílkovinné diety, tzv. koktejly na hubnutí, se nedávno staly hitem a ani dnes nejsou tak zcela za horizontem. Jejich výrobci totiž právě teď zahajují reklamní masáž ve stylu: V létě krásné a štíhlé bez omezování.

Koktejly obsahují vlákninu, která zasytí, základní živiny, vitaminy a minerály. Nakolik jsou ale účinné? A proč většina lidí v brzké době nabere víc, než shodila?

 

Jak moc a jak často

Uvědomte si, že podobní pomocníci nenahradí jídlo zcela. MUDr. Jitka Mulačová z Centra snižování nadváhy upřesňuje: „Koktejl lze použít jako náhražku jednoho jídla, ale ostatní denní strava by měla být složená ze základních potravin - v určitém množství samozřejmě.“

 

Není tedy v žádném případě dobrý k trvalému užívání a jako jídlo jediné.

Jako jediný zdroj potravy se nízkoenergetické přípravky používají jen u těžce nebo středně obézních pacientů, u nichž je rychlý úbytek váhy (např. z důvodu operace) žádoucí. Ti ale koktejly užívají pod přísným dohledem lékaře.

"Instantní nízkoenergetické diety (koktejly) mají své místo v léčení těžkých případů otylosti a mohou být vhodným doplňkem. Pro většinu případů mají zbytečně nízkou energetickou hodnotu. Obézního nevedou ke změně jídelního režimu," říká primář Petr Sucharda z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

 

Váš organizmus totiž může přejít na "úsporný" chod a proces snižování váhy se zbrzdí či úplně zastaví. Po ukončení tohoto režimu následuje rychlý nárůst váhy, přichází známý jo-jo efekt.

A navíc: kdo z nás si může dovolit dlouhodobě kupovat tento přípravek v ceně mnohdy přes 3 000 korun měsíčně?

 

Co jste nevěděli

· Koktejl by měl nahrazovat večeři a ne snídani či oběd, jak tvrdí reklama. Jinak se největší porce jídla (a s tím spojené energie) přesouvá do večerních a nočních hodin.

· Pokud nahradíte jedno hlavní jídlo koktejlem a ostatní jídelníček nezměníte, poklesu váhy se nedočkáte. I při ostatních jídlech musíte dodržovat redukční dietu.

· Nízkoenergetické instantní diety (koktejly) zajišťují asi 3 000 kJ ve třech denních porcích, jedna porce tedy znamená 1 000 kJ, dvě porce 2 000 kJ. „Pak je důležité, čím je doplníme. Pro většinu případů nadváhy nebo lehké obezity je vhodné omezit příjem na 5 000 kJ a zvýšit výdej energie pohybem," radí primář Sucharda.

· Koktejly na hubnutí pijte jen pod odborným dohledem.

 

Rada nad zlato

I když pro vás finanční stránka nic neznamená, pokud mezi extrémně obézní nepatříte, neměli byste jít na komára s kanónem, tedy zvolit nejtěžší kalibr tam, kde by stačil mnohem přirozenější způsob omezení energetické hodnoty.

Na závěr má pro vás dietolog Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy jedno doporučení: "Pokud máte možnost, udělejte si místo koktejlu pořádnou mísu salátu zalitou lžící kvalitního olivového oleje."

       
   
26.01.2005 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [14] alik [*]

  A mně nechutnají ani olivy ani olivový olej.

  superkarma: 0 26.01.2005, 12:36:56
 2. avatar
  [12] sigi [*]

  Já pro změnu nesnáším olivy. Olivový olej na saláty leju běžně. Jako žlučníkařce mi všichni radili dávat si olivový olej s citrónem na lžíci - a to je teda humus, tu pachuť pak cítím celý den.

  superkarma: 0 26.01.2005, 12:27:01
 3. avatar
  [11] Juana [*]

  Mně zas chutná olivový olej, ale černý olivy nemusím. Zelený s papričkou můžu, ale ty černý mi prostě nejedou. Já si olivový olej dávám i do rozříznutého kornšpicu místo másla, k tomu nějakou zeleninu a hlavně cibuli nebo i česnek - ale pak nesmím mezi lidi.

  superkarma: 0 26.01.2005, 10:52:57
 4. avatar
  [10] Gabi [*]

  Pavluška: zkus zálivku 2 lžíce olivového oleje (jen extra panenký), 2 lžíce balzamikového octa (vetšinou všichni udávají pomer 3 díly oleje: 1 díl octa, ale já má ocet ráda), špetka soli a lžička hnědého cukru. Důkladně rozlehat metličkou nebo rozmíchat a zkus si tím pokapat třeba i obyčejný hlávkový salát.

  superkarma: 0 26.01.2005, 10:18:10
 5. avatar
  [8] Žábina [*]

  Pavluska: rabbit: nechápu když má někdo rád olivy že mu nechutná olej z nich ...mě chutná obojí...

  superkarma: 0 26.01.2005, 09:51:30
 6. avatar
  [7] gerda [*]

  rabbit: já jsem na tu zálivku přišla v Itálii, kde byl švédský stůl, a na něm nakrájená a nastrouhaná zelenina, na kterou si každý sám naléval olivový olej, vinný ocet, solil, pepřil...doma to pořád nemělo tu správnou chuť, dokud jsem tam opravdu nepřidala vinný ocet. S ním je to dokonce výborné.

  superkarma: 0 26.01.2005, 09:38:51
 7. avatar
  [5] gerda [*]

  ad olivový olej. Taky mi nijak moc nechutná, ale když se do toho salátu přidá dobrý vinný ocet, tak se chuť přijatelně srovná.

  superkarma: 0 26.01.2005, 08:29:46
 8. avatar
  [3] LinaX [*]

  To já bych si dala ten salát s olivami i olivovým olejem

  superkarma: 0 26.01.2005, 07:16:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme