Zajímavé zamyšlení ke včerejšímu dni zaslala jako příspěvek k dnešnímu tématu čtenářka Átéčko. Uvažuje nad svým běžným dnem a přemýšlí, jestli by ho za minulého režimu mohla prožít obdobně.

Jak vypadal 17. listopad čtenářky Átéčka? Srovnává ho s běžnými dny v minulém režimu...


Včera, 17. 11. 2011 bylo opravdu lepší i počasí, než v den 17. 11. 1989.
Nedělala jsem nic zvláštního, ale pozorovala jsem každou svou činnost a ptala se sama sebe, jestli bych tohle mohla dělat před 22lety.
Nemohla.
I když to opravdu nebylo nic zvláštního, co jsem dělala.
Vařila jsem oběd. Recept jsem si našla na internetu. Ten by u nás nebyl, být komunisté u kormidla. Pokud by byl, směli bychom jen na určité stránky. A počítač by byl pro nás nedostupný.
Ingredience na vaření by nebyly k dostání. Mezi špinavou zeleninou bych je nenašla, ani v masně, kde by dodnes byly bílé kachlíky a odporné háky, na kterých by visel bůček. Nemohla bych nakoupit v supermarketu, protože by tady žádný nebyl...
Nemohla bych si na netu při vaření psát s kamarádkou z opačné strany světa.
Odpoledne jsem šla ven se psem.Tam, kam jsem šla, bych před 22lety jít nemohla, protože moje procházka je částečně po českém a částečně po polském území. A kdybych se tehdy o to pokusila, zastavili by mě vojáci, kteří tehdy hlídali hranici.
Neměla bych ani oblečeno to, co jsem si směla obléci teď. Byla by to nějaká česká napodobenina termoprádla, a to v lepším případě. Třeba by se už vyráběly i nějaké české, nebo ruské (ne, ruské ne!!!) džíny.
Tak za sebe můžu říci, že bych se do té doby opravdu vrátit nechtěla!
Nemohla bych si zajet natankovat benzín do Polska a zároveň si tam hned nakoupit. Nemohla bych si plánovat dovolenou u moře. Nemohla bych mít kamarádky po celém světě a získávat odpovědi na své otázky na internetu. Televize by neměla tolik programů.
Nemohla bych si svobodně napsat svůj názor, aniž bych se bála následků. A to je důležité!

Átéčko

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

(Foto)téma dne 18. listopadu 2011: 17. Listopad

  • Posílejte mi své fotky ze včerejšího svátečního dne!

Doufám, že jste si volno náležitě užily, milé čtenářky, a něco pěkného vyfotily. Zajímá mě, jak jste volný den trávily. Posílejte mi proto fotky a doplňte je krátkými příběhy. Vezmu i příběhy bez fotek, ale s fotkou máte větší šanci, že je uveřejním, když bude příspěvkový přetlak. A pokud chcete, zavzpomínejte i na 17. listopad 1989, ale zde opravdu jen s fotkou! Docela mě zajímá, jestli na tento den máte nějakou fotovzpomínku.

Za svůj příspěvek můžete získat Knihu o kávě od Petry Veselé a krásný kávový set dvou hrníčků ZESPRESSO CAFÉ. Abyste si mohly lépe vychutnávat volné dny plné pohody.

Příspěvky očekávám 18. 11. 2011 do 15.00 hodin na následující e-mailové adrese...

hrnekkniha

Reklama