Bylinky jsou rostliny, které nám slouží a těší nás. Jsou naším těsným spojením s přírodou. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité. Bývaly považovány za děti Matky Přírody. Některé zůstaly těmi dětmi dodnes.

Dnes si povíme něco o bylině svatého Jana, má zářivě žluté kvítky a jmenuje se třezalka tečkovaná.

třezalka

Původ

Třezalka tečkovaná je významnou bylinkou lidového léčitelství již po mnoho generací. Její zářivě žluté květy zdobí stráně a louky končícího léta. Když se blíže proti světlu zadíváte na listy třezalky, spatříte v jejich struktuře drobné červené tečky, žlázky obsahující červené barvivo hypericin. Podle těchto teček se třezalce lidově říká také krev sv. Jana / bylina sv. Jana, krevníček, prostřelenec, čarovník nebo i kvítí panny Marie. Už středověký lékař Paracelsus velebil tuto rostlinu jako univerzální medicínu.

Výskyt

Třezalka je rozšířena po celém světě, v Asii, severní Africe i v Americe. Ta naše třezalka pochází z východní a jihovýchodní Evropy. Hojně se vyskytuje zejména na slunných stráních, mezích, pastvinách a na světlých místech v lese. Třezalka kvete od června do září.

Pěstování

Třezalkovou nať odstříháváme zahradnickými nůžkami nebo odřezáváme ostrým nožem. Protože nať nemá obsahovat rezavé květy a plody, sbíráme třezalku v době, kdy je rozkvetlá asi polovina květů. Seřezáváme ji v místě, kde začíná být olistěná, tj. asi 15cm nad zemí. Nať by neměla přesáhnout 40cm.  Nať sušíme buď ve svazečcích zavěšených na stinném a vzdušném místě, nebo rozloženou v načechrané vrstvě do 10cm. Sušení na slunci se nedoporučuje, neboť nať mění barvu a zároveň ztrácí obsah silic. Dobře usušená nať musí být olistěná, mít svěže zelenou barvu a jasně žlutý květ.

Použití v kuchyni

Pokud bereme za využití v kuchyni i přírodní barvení, tak pak lze tuto rostlinka dobře využít při barvení bavlněné látky i vlny. Při tomto procesu se používají kvetoucí vrcholky rostliny, které se vaří v horké vodě společně s látkou. Výsledná barva bývá žlutá až světle zelená. Samotná třezalka nebo její nať se jako taková do pokrmů nepřidává, je pouze součástí olejů, čajů nebo také medu. Široké využití třezalky je uplatněno zejména v lékařství.

Využití v lékařství

Vnitřní užití

Některé látky obsažené v třezalce, působí na naše tělo jako diuretikum, to znamená, že pomáhají s čištěním těla a zároveň blahodárně působí na ledviny, jak při čištění, tak při zánětlivých onemocněních. Třezalka je také vhodným doplňkem léčby nemocí zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění střev. Čaj z třezalky je doporučován také při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti nebo přílišné melancholii či nadměrném stresu. Třezalka tečkovaná má totiž vynikající sedativní a uklidňující účinky.

Vnější využití

K vnějšímu využití se nejčastěji používá třezalkový olej. Hlavními účinky jsou v tomto případě podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí. Třezalkový olej se doporučuje především jako mazání na revma, vykloubeniny, výrony, modřiny a otoky vzniklé pohmožděním či naražením. Pozor, u osob se světlou pletí vyvolává třezalka nepříznivou reakci kůže na sluneční záření, u těchto osob je proto v době užívání třezalky vyvarovat slunci, neboť může způsobit alergii. 

Třezalka v magii

Podle lidových pověr působí třezalka jako prostředek zahánějící zlé duchy a démony. Pokud se napijete čaje z třezalky v zimní rovnodennosti přesně o půlnoci, budete mít na jaře sílu za tři. Také se říká, že kdo pošlape listy třezalky, je to, jako by šlápl na Kristovy rány. Sedm let ho bude provázet neštěstí.

Třezalka očima čtenářky Janiny

Tak na třezalku jsem naštěstí nikdy nešlápla, protože sedm let neštěstí, to už bych asi nestrávila. Co ale výborně „strávím“, to je med z třezalky. Recept na něj mám od babičky a ráda se s vámi o něj podělím. Pokud je z požití čaje síly za tři, tak z medu za deset. A nemusíte ho užívat ani o půlnoci. Stačí olíznout lžičku, kdykoliv je chuť :)

Třezalkový med
Čtyři hrsti čerstvých vršků rostliny opláchneme a zalijeme ½ l vody. Necháme odležet do druhého dne. Poté přidáme šťávu ze dvou pomerančů, jednoho citrónu a svaříme s 1 kg cukru. Po 10 min masu odstavíme a necháme vychladnout. Postup opakujeme několikrát za sebou, dokud med nezhoustne. Ještě horký jej plníme do malých skleniček, které po zavíčkování obrátíme dnem vzhůru. Přidáváme do čaje nebo i na chleba s máslem.  

použitý zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Čtěte také:

 

 

Reklama