Domácnost

Bylinky za zimním oknem

herbs

Měla jsem za oknem bylinky, ale vždy zahynuly. Naposledy to byl krásný keř rozmarýny, který jsem skoro obrečela. Letos nemám nic, nechci se stát znovu vrahem.

Určitě jste si už všimly, že byliny v květináčích prodávají snad úplně všude. Nejen v zahradnictvích, ale i v supermarketech – u nás se například zelenají hned vedle pečiva. A tady jsem si koupila bazalku, saturejku, tymián, oregano, mátu… prostě jsem se vyřádila a zcela se nadchla pro čerstvou vůni těchto lístečků.

V zahradnictví se mi podařilo ukořistit ve slevě veliký keř rozmarýny, kterou jsem přesadila na zahrádku a denně ji chodila okukovat a očichávat. Všem jsem se chlubila, že mám své bylinky, a zvala známé na mojito nebo kuře na rozmarýnu obložené rajčátky sypanými vlastní bazalkou či oreganem. Teď nikoho nezvu, protože bylinky už nemám. Po pár měsících vždy zahynuly, a to jak ty za oknem, tak můj krásný rozmarýn, který v zimě zahubil mráz. Co jsem dělala za chyby a jak v zimě svou domácí zahrádku udržet při životě? Zavolala jsem do zahradnictví Jakuba Krulicha, který vede i internetovou poradnu.

Jak tedy na bylinky v zimě?

1.  Myslíte-li to opravdu vážně, přes zimu lze bez následků používat pouze rychlenou řeřichu, bazalku a pokojový česnek. Vyžadují však mnoho světla, které do lístků vytáhne dostatek vonných silic.

2.  Ostatní bylinky je nejlépe uchovat do jara v chladnější chodbě, ložnici či v meziokenních prostorách při teplotě kolem 15 °C s velice mírnou zálivkou (lépe zapomenout než jít dvakrát). Na jaře se vyplatí je přesadit do balkonových truhlíků, upíchnout na záhonek, nebo aspoň květináč vystrčit na venkovní parapet, aby k rostlince mohlo nejen sluníčko, ale i vzduch.

3.  herbsV zimě bylinky nemají dostatečné množství silice, tudíž je používat můžeme, ale zdaleka ne s tak uspokojivým výsledkem, jako v létě.

4.  V zimě nikdy nehnojíme, před malou zálivkou musí být hlína úplně vyschlá. A to zvláště u středomořských bylin jako je bobkový list, vavřín, tymián nebo rozmarýn.

5.  Byliny rostoucí v zimě při pokojové teplotě u okna je potřeba aspoň jednou týdně rosit, suchý vzduch z ústředního topení jim nedělá dobře.

6 Pěstujeme-li byliny na zahradě, při velkých mrazech  (od -5°C) je přikryjeme slámou, chvojím nebo suchým listím. Velmi odolná je levandule, dobromysl, šalvěj lékařská a mateřídouška, které na zimu do květináčů přesazovat nemusíme.

7.  Pokud chceme mít bohatou sklizeň i v zimě, je dobré vybrané bylinky umístit do pokojové teploty a přisvětlovat je speciální zářivkou napodobující sluneční svit. Takové rostlinky však zimu asi nepřežijí, bez odpočinku se vyčerpají a zajdou.

8.  Objeví-li se na bylinkách svilušky či mšice, lze je vyhubit pomocí vývaru z bramborových slupek. Vodou pak potíráme listy i zalíváme.

A na závěr: Pořiďte si na zimu čerstvou šalvěj. Jestliže vás bude bolet v krku, stačí sežvýkat jeden lístek denně.

Pěstujete za oknem byliny? Jak se o ně v zimě staráte?

   
08.01.2010 - Zahrada a květiny - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [10] musilovahana [*]

  Máme bylinky na zahradě. Na zimu nasušíne.

  superkarma: 0 13.09.2012, 22:49:46
 2. [9] ludvika [*]

  Sml79Děkuji za příjemné a voňavé počtení. Zkusím ze závěje vyhrabat moji košatou šalvěj. Pomalu přesunout do tepla a třeba ji probudím.

  superkarma: 0 10.01.2010, 10:57:27
 3. avatar
  [8] mysak [*]

  Souhlasím, že nejlepší je zamrazit. Bylinky mám na zahrádce, zrovna teď pod sněhem, ani slámu nepotřebují.

  superkarma: 0 09.01.2010, 20:25:44
 4. [7] Pálivka [*]

  Bylinky zakoupené v supermarketu se mi za oknem vůbec nedaří pěstovat. Od jara je mám ale na balkóně a tam se jim daří výborně, bohužel přes zimu mi vyhynou a na jaře sázím opět nové. Přes zimu mi ale chybí.

  superkarma: 0 08.01.2010, 21:48:58
 5. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Mám bazalku, tymián, oregáno, rozmarýn, mátu...ale nic ze supermarketu. Buď ze semínek nebo ze zahradnictví

  superkarma: 0 08.01.2010, 11:56:57
 6. avatar
  [5] Lauri [*]

  Tak mně bohužel žádné bylinky v květináči nevydrží. Na jaře jsem si nakoupila semínka, zeminu a co mi vyrašilo, to za chvilku zase uhynulo. Přitom se mi to taaak líbí a bylinky a koření miluju Sml80

  superkarma: 0 08.01.2010, 09:43:26
 7. avatar
  [4] vodfon, kolie [*]

  Pěstuji celou zimu v samozavlažovacím truhlíku na okně!Sml16 Mám tam keříčkovou bazalku, petržel, ženšen a pažitku!Sml16 Daří se jim skvěle!!!!!!Sml59

  superkarma: 0 08.01.2010, 09:41:02
 8. [3] Anai [*]

  Pokouším se, leč bonhužel, ty kupované v supermarketech nevydrží vůbec, to je podle mě pouze na přímou spotřebu. Zkouším pěstovat ze semínek - výsledek je za dva měsíce maličká slaboučká bazalka, ale třeba se dožije jara a já jí slavnostně přesadím do truhlíků na balkon Sml16 Dostala jsem dvakrát sazeničky od své klientky, bylo to v létě, dala jsem to na balkon, který je na jihozápad, tedy hodně slunce, navíc jsem clonila... no a stejně nic moc výsledek... Sml15

  superkarma: 0 08.01.2010, 08:14:50
 9. avatar
  [2] maje [*]

  mám na okně petrželku a pažitku do polévky a aloe. pak jsem také měla mátu (pro tu ale nemám využití), teď chci řeřichu, citronovou bazalku a chystám se na libečekSml24

  superkarma: 0 08.01.2010, 08:08:16
 10. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml23 nepěstuji, ale na zahrádce chci mít všechny bylinky Sml59, nasáčkuji, zamrazím a v zimě, jako když najdu Sml30

  superkarma: 0 08.01.2010, 06:04:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme