Zdraví

Bylinky, se kterými bude stárnutí příjemnější


Potíže s tlakem, častější zapomnětlivost, křečové žíly a mnoho dalších neduhů může přijít s nekompromisně stoupajícím věkem. Stále více starších žen se uchyluje k přírodní medicíně. Víte, které bylinky se užívají při léčbě či prevenci potíží spojených se stárnutím? Tady jsou:

 

Srdeční těžkosti

Příznakem srdečních těžkostí může být pocit tlaku či stísněnosti, bušení a bolesti u srdce. Proti těmto potížím se v léčitelství užívá především meduňka a hloh.

Meduňka lékařská je přírodní sedativum. Zklidňuje organismus, blahodárně působí na krevní oběh a odstraňuje bolest hlavy. Uplatnění najde i při bolestivé menstruaci.
Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušené meduňky se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Čaj se pije vždy čerstvý jednou denně.

Hloh byl odedávna považován za rostlinu pospěšnou srdci. Obsahuje látky, které roztahují cévy, a zlepšuje tak jejich průchodnost. Užívá se proti vysokému tlaku, na zklidnění nervové soustavy a upravení činnosti srdečního svalu.

Příprava čaje: 1 lžičku sušených květů, plodů a listů hlohu zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a pak nálev sceďte. Užívejte několik týdnů maximálně dva šálky denně.

 

Arteroskleróza

Při arteroskleróze dochází k zužování cév v důsledku vysokého cholesterolu, kouření nebo nedostatku pohybu. Usazeniny, jež se v žilách tvoří, mohou vést i k infarktu myokardu.

S arterosklerózou si poradí česnek. Doporučují se dva až tři stroužky denně. Česnek podobně jako hloh roztahuje cévy a zlepšuje jejich průchodnost. Obsahuje i další cenné látky a vitaminy, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Stimuluje činnost srdce a má také protisklerotické účinky.

 

Zapomnětlivost

Zhoršující se paměť způsobuje nedostatečné prokrvení, které se zvyšuje s přibývajícím věkem. Mozek nemá optimální přísun kyslíku. Dochází tak k nesoustředěnosti, roztržitosti a zapomínání. Špatné prokrvení má také na svědomí pocit chladu a studené nohy či dlaně. Na paměť nejlépe účinkuje jinan dvoulaločný, známý též jako ginko biloba. Má na krevní oběh blahodárné účinky. Listy jinanu obsahují cenné látky, které působí jako antioxidant a zpomalují proces stárnutí. Stimuluje krevní oběh, zlepšuje prokrvení především mozku a končetin. Zajišťuje správný chod oběhového systému. Listy jinanu ale obsahují účinné látky v menším množství, proto je lepší užívání přípravků s výtažky jinanu zakoupených v lékárně.

 

Nízký krevní tlak

Malátnost a únava patří mezi nejčastější příznaky nízkého krevního tlaku. Odstranit tyto potíže vám pomůže nejlépe rozmarýnová koupel. Je vynikající jako povzbuzující koupel při melancholických stavech. Má stimulující účinky, proto není vhodná před spaním. Ulevuje od bolestí hlavy, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje paměť a nervový systém. Užívá se i při revmatismu, bolestech svalů a artritidě.

Příprava koupele: 150 g čerstvých nebo sušených listů rozmarýnu zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev sceďte přes látku do vany a dopusťte vodu. Je možné také listy vložit do plátěného pytlíku a zavěsit ho přímo do proudu vody. V koupeli nesetrvávejte déle než 15 minut.

Vysoký krevní tlak

Zvýšený krevní tlak se projevuje pocením, červenáním v obličeji, zadýcháváním… Ke snížení krevního tlaku se kromě již zmíněné meduňky užívá také kozlík lékařský a šalvěj lékařská. Kozlík má silné protikřečové a klidnící účinky, působí proti srdečním arytmiím, bolestem způsobeným křečí cév, proti strachu, uvolňuje napětí svalstva přes CNS. Rozšiřuje věnčité cévy srdce a navozuje spánek. Užívá se především v období klimakteria.
Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušeného oddenku s kořeny se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí.
Šalvěj zvyšuje odolnost cévních stěn, je dobrou pomocnicí při cukrovce, působí také proti nadměrnému pocení. Výtažky z listů šalvěje snižují krevní tlak.

Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušených listů se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Pijte jeden šálek čaje denně.

Křečové žíly

Za vznikem křečových žil stojí vysoký cholesterol, dlouhodobé stání nebo sezení, nedostatek pohybu a v neposlední řadě také dědičnost. Proti křečovým žilám se osvědčila mast z měsíčku. Po měsíci užívání by se měl dostavit viditelný efekt. Podobné účinky má také kaštan koňský. Vnitřně se užívá v podobě kapslí nebo kapek, pro zevní užití se doporučuje kaštanová mast. 

 

Klimakterium

Pro prevenci a zmírnění klimakterických projevů se hojně užívá především kontryhel. Typicky ženská rostlina působí blahodárně také na ženský metabolismus a užívá se při bolestivé menstruaci. Má mírný protikřečový a močopudný účinek. Kontryhel je možno užívat dlouhodobě.
Příprava čaje: 1-2 čajové lžičky sušené natě se přelijí šálkem vařící vody, vyluhují se v přikryté nádobě 10 minut, poté se scedí. Čaj se pije vždy čerstvý jednou denně.

 

V případě některých potíží spojených s rostoucím věkem je důležité nezanedbávat klasickou léčbu, bylinky by měly sloužit především jako její podpůrný prostředek. O možnosti využití přírodní medicíny je vhodné se poradit i s ošetřujícím lékařem.

 

Spoléháte se raději na klasickou léčbu, nebo používáte k léčbě vašich neduhů také bylinky? Pijete bylinné čaje, užíváte léčivky jako koření, nebo ve vaší domácnosti nejsou bylinky k vidění?

   
24.06.2008 - Alternativně - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [16] FAXÍK [*]

  jsou určitě bylinky zdravější, než léky..

  superkarma: 0 23.07.2009, 13:50:04
 2. avatar
  [15] Myškomedvídek [*]

  bylinky jsou úžasné,lepší než tabletySml22Sml75

  superkarma: 0 29.05.2009, 19:27:44
 3. avatar
  [14] izis.80 [*]

  soused má jinan dvoulaločný na zahradě a dělá z toho tinktury.Rači by měl jíst mrkev, neb si blbě přečet zadání směsi a naládoval do flašky jinan a při užívání na paměť málem vykrvácel, neb to podporuje prokrvení a jemu to lítalo z nosu jak z hadice. Tak pozor na bylinky.

  superkarma: 0 26.04.2009, 14:46:45
 4. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Bylinky jsou síla, většinou spoléháme jen na ně. nedávno jsem vyzkoušela jednu bylinkovou směs pro děti na průdušky. Je úžasná, zabírá rychle a dětem chutná bez doslazování. Vyrábí to Apotheke a dá se to celkem dobře sehnat po celé republice v lékárnách a i v běžných obchodech

  superkarma: 0 24.06.2008, 12:51:17
 5. avatar
  [12] átéčko [*]

  Solei: Já mám po cibuli migrénu. Mám ji už snad po všem. Včera i po kyselém mléku

  superkarma: 0 24.06.2008, 11:00:37
 6. avatar
  [11] Solei [*]

  átéčko: pamatuji se jak moje babička nikdy nechtěla brát prášky na tlak, a vždycky když jí hodně stoupl (byla úplně rudočervená v obličeji) tak schroustala stroužek... ale to se dá dělat občas, né u lidí, kteří mají diagnózu vysokého tlaku.
  Mně osobně na tlak vadí víc cibule - to se mi pak točí hlava.

  superkarma: 0 24.06.2008, 10:28:39
 7. avatar
  [10] átéčko [*]

  Solei: A česnek mi tak sníží tlak, že mě opět rozbolí už beztak bolavá hlava

  superkarma: 0 24.06.2008, 10:20:41
 8. avatar
  [9] Mipe [*]

  Bylinky i léky, to první občas léky bohužel musím brát pravidelně.

  superkarma: 0 24.06.2008, 10:14:25
 9. avatar
  [8] Solei [*]

  maajaa65: rozhodně raději pilule - v pilulích už je přímo daná účinná látka (a často právě z té bylinky pochází), v bylinkách kromě té látky která organismu má prospět je také mnoho jiných které mohou ublížit. Od alergenů po jedy, které se pro změnu využívají pro léčbu dalších jiných chorob a může se stát, že zdravotní stav člověka spíš zhorší.

  superkarma: 0 24.06.2008, 10:08:11
 10. avatar
  [7] Solei [*]

  na česnek pozor, obsahuje dráždivé silice a přírodni antibiotika a navíc ovlivňuje silně krevní tlak, takže rozhodně není vhodný pro lidi s problémy s tlakem nebo nedej bože ty, kteří berou léky na srdce.
  Všeobecně se doporučují spíše tinktury než čaje a také by všichni měli být upozorněni, že žádné bylinky by se neměly užívat dlouhodobě.

  superkarma: 0 24.06.2008, 10:05:55
 11. avatar
  [6] wich [*]

  Bylinky jsou fajn, ale nezapomeňme, že je to ve své podstatě stejná chemie jako ta v lékárně. Takže nezneužívat zbytečně. Pokud si někdo bude každý večer vyvářet meduňku pro dobré spaní, je dost pravděpodobné, že, až bude mít špatné spaní, meduňka nepomůže.

  superkarma: 0 24.06.2008, 09:26:44
 12. [5] maajaa65 [*]

  Koukám, koukám, že by se ze mne měla stát bába kořenářka - podle těch popsaných neduhů , ale bylinkám věřím a asi bych je měla upřednostnit před těmi pilulemi, co beru....

  superkarma: 0 24.06.2008, 09:09:21
 13. [4] Mánek [*]

  mám rada louky, kde roste jetel, kvetou kopretiny.Sednout si do ní a relaxovat

  superkarma: 0 24.06.2008, 07:14:52
 14. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  A po trávě se nešlape. Tráva se kouří.

  superkarma: 0 24.06.2008, 07:01:43
 15. avatar
  [2] psycho [*]

  Nejlepší lék, který stoprocentně zařídí, aby vás už nic nebolelo je rulík, blín či tis. Nebo kombinace všech tří.

  superkarma: 0 24.06.2008, 06:47:17
 16. [1] posp [*]

  používám kopřivy a zelený čaj

  superkarma: 0 24.06.2008, 06:34:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme