Magie

Bylinky pro období zimního slunovratu

Vánoční svátky či oslavy zimního slunovratu znali již staří Keltové. Meán Geimhridh, tak je nazývali naši pohanští předkové. Pro ně to byla doba, kdy se temná síla, s kterou slunce bojuje celou zimu, vzdává. První paprsky světla proniknou prázdnou tmou a uchystají se oplodnit semena ležící ladem pod přehozem nejchladnějšího období.

Tak se o tom zmiňuje druidský herbář. Ellen Evert Hopmanová zde popisuje události již dávno minulé, kdy v tomto čase ještě bývala zima, až to praštělo. Na polích se tehdy zapalovaly ohně a lidé pospolu připíjeli na zdraví obilí a stromům, které měli ve velké vážnosti. V hlavním ohništi domu se slavnostně zapalovalo vánoční poleno. Muselo být ze stromu rostoucího na pozemku vlastníka domu, nebo muselo jít o dar od přítele. Poleno se přitáhlo do domu, ozdobilo zelení a polévalo pivem a moštem. Před zapálením se ještě poprášilo kukuřičnou nebo pšeničnou moukou. Toto poleno pak smělo hořet 12 dní, než bylo nakonec obřadně uhašeno.

jalovec

Děti obcházely domy s hřebíčkem ozdobenými jablky a pomeranči v moukou poprášených košíčcích z chvojí a slámy. Jablko tehdy představovalo Slunce, zdroj všeho živého. Chvojí bylo pak symbolem nesmrtelnosti a sláma připomínala žně - vítězství sil světla a života. Cesmína, břečťan, jmelí a další zelené rostliny zdobily dům, podobně jako v dnešních dobách. Takto ozdobený dům byl připravený k přijetí přírodních duchů, hledajících útočiště před mrazem a tmou venku. Ratolest cesmíny pak zůstávala v domě pro štěstí po celý rok. Mezi keltská božstva uctívaná o Vánocích patří Daga a Brighid, dcera Dagy, patronka druidů a bardů, bohyně lékařství, kovářství, hudby a poezie. Druidové se v tomto čase někdy oblékali do býčí kůže (s pokrývkou hlavy zdobenou ptačími křídly) a jeden ze způsobů iniciace bardů byl nechat se na tři dny a tři noci zašít do koženého pytle. 

Tak jako pro každé období měli naši keltští předkové i pro období zimního slunovratu určené léčivé bylinky, které měli v tomto čase zvlášť významné místo.

Které to jsou?

Benedikt lékařský - je ochranná bylina, užívaná v rituálních koupelích. Také se jejím prostřednictvím ruší prokletí. Přináší duchovní, fyzické a materiální požehnání. Doporučuje se nosit u sebe rostlinku benediktu pro radost, energii a ochranu. Košile s vetkanými vlákny benediktu ochrání toho, kdo ji nosí, před zlými kouzly. Z mužů dělá lepší milence. Kouzelný benediktový proutek přivolává duchy a umožňuje s nimi komunikovat. 

Borovice -  je strom míru severoamerické irokézské indiánské konfederace. Borovice se pálí pro očištění domu. Místnosti se zdobí chvojím, které přináší uzdravení a radost. Pálené jehličí prý posílá zaříkadla zpět k původci. 

Cesmína ostrolistá - je známá jako ochranná bylina. Rozhazuje se po okolí, aby se zahnala nevítaná zvířata a duchové. Cesmínovou vodou se kropí novorozenec, aby byl šťastný a v bezpečí. Cesmína je jednou z neopadavých rostlin, které si druidové nosí domů. Symbolizuje ochotu dovolit přírodním duchům sdílet s nimi obydlí v čase drsné a mrazivé zimy. 

Jalovec obecný - pálení jalovce očišťuje a chrání. Muži užívají bobule ke zvýšení potence. Tato bylina posiluje psychické schopnosti a přitahuje lásku. 

Jasan ztepilý - je posvátný strom Teutonů, známý pod jménem Yggdrasil. Z jasanu jsou léčivé proutky a ochranné hole. Tradiční vánoční poleno je z jasanového dřeva. Jasan - rostlina slunce - přináší o zimním slunovratu světlo do krbu.

Jmelí - sbírá se o letním slunovratu, nebo šestý den po novu. Podporuje a posiluje všechna kouzla, ale nejpatřičnější je jeho pomoc při uzdravování, ochraně a přivolání krásných snů. Tradičně bývá zavěšováno v domě o Vánocích, a lidé, kteří pod ním procházejí, se políbí na znamení míru. 

Kadidlovník pravý - coby posvátný prostředek slunečního boha Ra se kadidlo pálí při vyhánění zlých duchů, očišťování a ochranných rituálech. Urychluje prý duchovní růst. Jako náhradu za kadidlo lze použít rozmarýnu.

Vavřín pravý - Delfské kněžky používaly vavřínové listy. Vonné tyčinky a listy prý navozovaly prorocké vytržení. Jako solární bylina vnáší vavřín letní záři do nejtemnějšího období roku. Doporučuje se nosit list u sebe, nebo jej uložit v domě pro odvrácení nemoci a prokletí. 

Zerav západní - zeravový kouř očišťuje dům. Používá se do kouřových tyčinek, vonných tyčinek a parní sauny. Vůně zeravu prý podporuje duševní síly.   

   
29.12.2015 - Magie - autor: Helena Pelikánová

Komentáře:

 1. [3] Danka05 [*]

  Dobrý den nevěděl by mi někdo poradit kde v Brně zajit do lekarny, aby tam měli nejen klasicke medikamenty ale třeba i bylinky?

  superkarma: 0 20.04.2016, 21:05:10
 2. [2] esunad [*]

  benedikt je výborná bylinka, dělám z něj tinkturu. Obdivuji toho, kdo je ochoten nosit jeho větvičku. Já teda ne, trhám ho v rukavicích.Je plný bodlinek

  superkarma: 0 29.12.2015, 20:43:09
 3. [1] bobani [*]

  bylinky miluju

  superkarma: 0 29.12.2015, 09:47:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme