Vánoční svátky či oslavy zimního slunovratu znali již staří Keltové. Meán Geimhridh, tak je nazývali naši pohanští předkové. Pro ně to byla doba, kdy se temná síla, s kterou slunce bojuje celou zimu, vzdává. První paprsky světla proniknou prázdnou tmou a uchystají se oplodnit semena ležící ladem pod přehozem nejchladnějšího období.

Tak se o tom zmiňuje druidský herbář. Ellen Evert Hopmanová zde popisuje události již dávno minulé, kdy v tomto čase ještě bývala zima, až to praštělo. Na polích se tehdy zapalovaly ohně a lidé pospolu připíjeli na zdraví obilí a stromům, které měli ve velké vážnosti. V hlavním ohništi domu se slavnostně zapalovalo vánoční poleno. Muselo být ze stromu rostoucího na pozemku vlastníka domu, nebo muselo jít o dar od přítele. Poleno se přitáhlo do domu, ozdobilo zelení a polévalo pivem a moštem. Před zapálením se ještě poprášilo kukuřičnou nebo pšeničnou moukou. Toto poleno pak smělo hořet 12 dní, než bylo nakonec obřadně uhašeno.

jalovec

Děti obcházely domy s hřebíčkem ozdobenými jablky a pomeranči v moukou poprášených košíčcích z chvojí a slámy. Jablko tehdy představovalo Slunce, zdroj všeho živého. Chvojí bylo pak symbolem nesmrtelnosti a sláma připomínala žně - vítězství sil světla a života. Cesmína, břečťan, jmelí a další zelené rostliny zdobily dům, podobně jako v dnešních dobách. Takto ozdobený dům byl připravený k přijetí přírodních duchů, hledajících útočiště před mrazem a tmou venku. Ratolest cesmíny pak zůstávala v domě pro štěstí po celý rok. Mezi keltská božstva uctívaná o Vánocích patří Daga a Brighid, dcera Dagy, patronka druidů a bardů, bohyně lékařství, kovářství, hudby a poezie. Druidové se v tomto čase někdy oblékali do býčí kůže (s pokrývkou hlavy zdobenou ptačími křídly) a jeden ze způsobů iniciace bardů byl nechat se na tři dny a tři noci zašít do koženého pytle. 

Tak jako pro každé období měli naši keltští předkové i pro období zimního slunovratu určené léčivé bylinky, které měli v tomto čase zvlášť významné místo.

Které to jsou?

Benedikt lékařský - je ochranná bylina, užívaná v rituálních koupelích. Také se jejím prostřednictvím ruší prokletí. Přináší duchovní, fyzické a materiální požehnání. Doporučuje se nosit u sebe rostlinku benediktu pro radost, energii a ochranu. Košile s vetkanými vlákny benediktu ochrání toho, kdo ji nosí, před zlými kouzly. Z mužů dělá lepší milence. Kouzelný benediktový proutek přivolává duchy a umožňuje s nimi komunikovat. 

Borovice -  je strom míru severoamerické irokézské indiánské konfederace. Borovice se pálí pro očištění domu. Místnosti se zdobí chvojím, které přináší uzdravení a radost. Pálené jehličí prý posílá zaříkadla zpět k původci. 

Cesmína ostrolistá - je známá jako ochranná bylina. Rozhazuje se po okolí, aby se zahnala nevítaná zvířata a duchové. Cesmínovou vodou se kropí novorozenec, aby byl šťastný a v bezpečí. Cesmína je jednou z neopadavých rostlin, které si druidové nosí domů. Symbolizuje ochotu dovolit přírodním duchům sdílet s nimi obydlí v čase drsné a mrazivé zimy. 

Jalovec obecný - pálení jalovce očišťuje a chrání. Muži užívají bobule ke zvýšení potence. Tato bylina posiluje psychické schopnosti a přitahuje lásku. 

Jasan ztepilý - je posvátný strom Teutonů, známý pod jménem Yggdrasil. Z jasanu jsou léčivé proutky a ochranné hole. Tradiční vánoční poleno je z jasanového dřeva. Jasan - rostlina slunce - přináší o zimním slunovratu světlo do krbu.

Jmelí - sbírá se o letním slunovratu, nebo šestý den po novu. Podporuje a posiluje všechna kouzla, ale nejpatřičnější je jeho pomoc při uzdravování, ochraně a přivolání krásných snů. Tradičně bývá zavěšováno v domě o Vánocích, a lidé, kteří pod ním procházejí, se políbí na znamení míru. 

Kadidlovník pravý - coby posvátný prostředek slunečního boha Ra se kadidlo pálí při vyhánění zlých duchů, očišťování a ochranných rituálech. Urychluje prý duchovní růst. Jako náhradu za kadidlo lze použít rozmarýnu.

Vavřín pravý - Delfské kněžky používaly vavřínové listy. Vonné tyčinky a listy prý navozovaly prorocké vytržení. Jako solární bylina vnáší vavřín letní záři do nejtemnějšího období roku. Doporučuje se nosit list u sebe, nebo jej uložit v domě pro odvrácení nemoci a prokletí. 

Zerav západní - zeravový kouř očišťuje dům. Používá se do kouřových tyčinek, vonných tyčinek a parní sauny. Vůně zeravu prý podporuje duševní síly.   

Reklama